Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4818 případů koronaviru

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1931 na 2035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem.

Hospitalizovaných s covidem-19 přibylo na 1666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pondělní denní přírůstek je podobně jako před týdnem nejvyšší od první poloviny dubna. V prvním dni týdne bývají v poslední době nárůsty nejvyšší. Podobně i počet lidí s covidem-19 v nemocnicích je nejvyšší za půl roku. Pacientů ve vážném stavu ale v pondělí proti předchozímu týdnu ubylo o čtyři. Některé nemocnice zakazují návštěvy nebo nařizují lidem používat respirátory.

Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie. Zároveň je podle nich lidí s koronavirem výrazně více, než ukazuje statistika. Řada nakažených totiž nemá příznaky nebo se bez testování vyléčí doma.

Zesilování epidemie je patrné také z nárůstu incidenčního čísla, tedy počtu nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činí 171, před týdnem bylo o deset nižší. Nejvýrazněji se koronavirus nadále šíří v Královéhradeckém kraji s týdenní incidencí 211. Nejnižší je incidence v Karlovarském kraji, kde na 100.000 obyvatel za poslední týden připadá 118 nových případů.

Antigenních a PCR testů laboratoře v pondělí vyhodnotily zhruba 17.600, o týden dřív zhruba 17.500. Vysoká zůstává pozitivita, třeba u lidí testovaných kvůli příznakům se v posledním týdnu dostala až nad 36 procent, v pondělí byla zhruba třetinová. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) v pondělí uvedl, že stát nyní nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Doporučil použít antigenní samotesty, o dalším testování podle něj rozhodnou lékaři.

Od začátku epidemie v březnu 2020 ministerstvo v Česku eviduje 4,1 milionu případů koronaviru, dalších 338.741 bylo podezření na opakovanou infekci. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 41.142 lidí. Za poslední týden bylo úmrtí 80, o týden dřív 68.

Zájem o očkování proti covidu-19 se proti předchozímu pondělí zvýšil. Pro vakcínu si přišlo 7819 lidí, o 542 víc než před týdnem. Druhou posilující dávku dostalo víc než 7000 lidí, s očkováním v pondělí začalo 56 lidí. Ukončené základní očkování, což obvykle obnáší dvě dávky, v Česku má 6,89 milionu lidí. Pro první posilující dávku si dosud přišlo přes 4,3 milionu lidí a pro druhou víc než 313.000 zájemců.

Související

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Andrej Babiš přichází na zasedání vlády.

Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Podle předsedy vlády jsou internetové platformy pro nejmladší občany škodlivé. Česko by v případě zavedení zákazu následovalo některé evropské státy, které se rozhodly k takovému opatření přistoupit. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Curling

Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař

Po čtyřech duelech se na zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo konečně dočkali a mohli se radovat z premiérové výhry pod pěti kruhy. České curlingové smíšené dvojici Julie Zelingrová-Vít Chabičovský se to povedlo, když dokázala pokořit jihokorejské duo Kim Seon-yeong a Jeong Yeong-sok 9:4. Na tento výkon se snažila navázat ve večerním duelu se Švýcarskem, ale v něm se opět dostala do dříve zajetých kolejí a bohužel prohrála jasně 3:10. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky

Ještě před oficiálním zahájením zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo se objevila zpráva o výskytu noroviru v týmu finských hokejistek, což zasáhlo do programu her, neboť se musel přesunout jejich úvodní duel s Kanadou. Tímto vysoce nakažlivým RNA virem, jenž způsobuje akutní virovou gastroenteritidu, se měla ve švýcarském ženském hokejovém týmu jedna z hráček nakazit poté, co právě tyto hokejistky odehrály v pátek svůj duel s Českou republikou.

včera

včera

včera

včera

Olympiáda, ilustrační foto

Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10

Pětadvacáté Zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo jsou po pátečním zahájení a zapálení dvou olympijských ohňů již v plném proudu. Do akce tak šli po smíšené curlingové dvojici a hokejistkách i další čeští olympionici. Mezi prvními se představil alpský lyžař Jan Zabystřan, který české fanoušky před hrami navnadil senzačním předvánočním vítězstvím v super-G ve Val Gardeně. Jenže super-G přijde na olympiádě na řadu později, v sobotu dopoledne se nejprve postavil na start sjezdu. Ten ovládli Švýcaři a Italové, Zabystřan skončil na 24. místě, čímž si tak vylepšil své olympijské maximum. Další české vlaječky byly k vidění ve skiatlonu, kde se mimo jiné představila i Kateřina Janatová, která podle svých slov zajela nejlepší závod v životě, když skončila sedmá.

včera

včera

včera

včera

Zacha byl součástí vítězného týmu z MS 2024.

Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík

Trenérský tým v čele s Radimem Rulíkem bude muset provést ještě před začátkem olympijského hokejového turnaje v Miláně změnu v kádru hokejistů. To proto, že nebude moct počítat s jednou z posil z kanadsko-americké NHL a mistrem světa z roku 2024, útočníkem Pavlem Zachou. Hráč Bostonu má blíže nespecifikované zranění v horní části těla a bude muset být nahrazen útočníkem pražské Sparty Filipem Chlapíkem.

včera

včera

Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů

Během sobotního olympijského programu patřil rychlobruslařský závod na 3000 metrů k hlavním tahákům z pohledu českých fanoušků. Ovšem hned v úvodu prvního soutěžního dne přišla z české olympijské výpravy zpráva, kterou nikdo z českých fanoušků rozhodně nechtěl slyšet. Na olympijské tříkilometrové trati se totiž nepředstaví kvůli nemoci loučící se česká legenda Martina Sáblíková. Potvrdily se tak už páteční obavy poté, co tehdy byla zvěčněna zabalená pod peřinou.

Zdroj: David Holub

Další zprávy