Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 3440 případů koronaviru

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 3440 případů koronaviru, zatímco o týden dřív to bylo 4212 případů. Jde o první mezitýdenní pokles v pracovní den od konce srpna, ubylo ale také testů. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl ze 1723 na 1434. Zhruba 1800 lidí s covidem-19 v nemocnicích je nejvíc od počátku dubna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených v posledních týdnech rostly s několika výjimkami ve víkendových dnech nebo při mezitýdenním srovnání státního svátku, kdy se méně testuje, s pracovním dnem. V úterý počet nových případů i podezření na reinfekci klesl proti předchozímu týdnu zhruba o pětinu, testů ubylo přibližně o 13 procent. Antigenních a PCR testů bylo vyhodnoceno téměř 13.400, o týden dřív to bylo více než 15.300.

Hospitalizovaných s covidem-19 bylo v úterý 1778, zhruba o pětinu víc než před týdnem. V pondělí se nemocnice podle aktualizovaných údajů staraly o 1841 nakažených. Počet pacientů ve vážném stavu se v posledním týdnu pohybuje kolem 50, což je nejvíc od druhé poloviny dubna. V úterý jich bylo 53. Některé nemocnice proto zakazují návštěvy nebo nařizují lidem používat respirátory.

Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie. Zároveň je podle nich lidí s koronavirem výrazně více, než ukazuje statistika. Řada nakažených totiž nemá příznaky nebo se bez testování vyléčí doma.

Na 100.000 lidí v Česku za posledních sedm dní připadá 164 nově odhalených případů koronaviru, před týdnem bylo incidenční číslo 170. Údaj je ale zkreslený státním svátkem v minulém týdnu ve středu. Nejvýrazněji se koronavirus nadále šíří v Královéhradeckém kraji s týdenní incidencí 216. Nejnižší je incidence v Karlovarském kraji, kde na 100.000 obyvatel za poslední týden připadá 104 nových případů.

Od začátku epidemie v březnu 2020 ministerstvo v Česku eviduje 4,1 milionu případů koronaviru, dalších 340.176 bylo podezření na opakovanou infekci. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 41.162 lidí. Za poslední týden bylo úmrtí 87, o týden dřív 72.

Pro vakcínu proti covidu-19 si v úterý v Česku přišlo 6188 lidí, o týden dřív jich bylo téměř 9700. Víc než 5500 z úterních očkování byla druhá posilující dávka, s očkováním v úterý začalo 56 lidí. Ukončené základní očkování, což obvykle obnáší dvě dávky, v Česku má 6,89 milionu lidí. Pro první posilující dávku si dosud přišlo přes 4,3 milionu lidí a pro druhou téměř 327.000 zájemců.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy