Tekuté náplně do elektronických cigaret mohou být nebezpečné pro děti, mohou u nich způsobit otravu. Lékaři z toxikologického střediska Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) loni řešili 45 případů, kdy byly malé děti intoxikovány tekutinou z elektronických cigaret. ČTK o tom dnes informovali zástupci VFN.
Někteří odborníci považují elektronické cigarety za méně škodlivější alternativu pro kuřáky, kteří nejsou schopni přestat kouřit. Mohou pomoci i při odvykání kouření. Podle lékařů si ale lidé neuvědomují, že obsah náplní do elektronických cigaret je nebezpečný, protože obsahuje vysoké koncentrace nikotinu. Lákavé příchutě a přitažlivé dekorace náplní přitahují pozornost malých dětí a nebezpečné jsou především pro děti kolem jednoho či dvou let, které se snaží ochutnávat vše kolem sebe.
Loni toxikologické středisko VFN řešilo 45 případů, kdy bylo dítě vystaveno tekutině z e-cigaret. "Varovným znakem je, že 70 procent z nich byly děti do dvou let... Přibližně jednou týdne doporučujeme hospitalizaci v nemocnici dítěte s akutní expozicí elektronickým cigaretám. Chybí jakákoli obezřetnost rodičů a informovanost, nakolik mohou být tyto náplně pro děti nebezpečné," upozornil Sergej Zacharov, přednosta kliniky pracovního lékařství VFN a 1. LF UK. Lékaři zaznamenali i případ, kdy se mladý muž pokusil vypitím tekutiny z náplní elektronických cigaret sám otrávit.
Elektronické cigarety a jiné alternativy klasických cigaret jsou v posledních letech oblíbené i u studentů. Podle Michala Miovského, přednosty kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty UK, má 60 procent šestnáctiletých zkušenost s e-cigaretou. "Celkem 70 procent studentů má zkušenost s e-cigaretou nebo ji plánuje v blízké době užít, osm procent už vyzkoušelo e-cigaretu s marihuanou," uvedl Miovský.
Odborníkům vadí, že v Česku chybí regulace v této oblasti. "Tím, že u nás není dostatečná regulace, jsou tyto náplně volně prodejné, dostupné i pro mladistvé a představují velké riziko," dodal Zacharov. Podle něj jsou náplně v některých zemích dostupné jen na lékařský předpis. Lékaři proto chtějí, aby byly náplně do elektronických cigaret opatřeny alespoň varovnými nápisy či znaky, které by upozorňovaly na možné nebezpečí.
24. prosince 2025 17:03
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
Související
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
děti , E-cigarety , cigarety , nemocnice
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 6 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 7 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Zdroj: Jan Hrabě