V nemocnicích v Česku je z lůžek na anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a jednotkách intenzivní péče (JIP) volná čtvrtina, z lůžek s kyslíkem je volná téměř třetina a přístrojů ECMO k zajištění mimotělního oběhu je volných 86 procent. Ministerstvo zdravotnictví dnes údaje k 11. říjnu zveřejnilo na webu, kde publikuje čísla o šíření koronaviru. Kapacita by měla pro pacienty s nemocí covid-19 zatím stačit, uvedl předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimír Černý.
Vláda kvůli obavám z toho, aby nárůst počtu případů koronaviru a lidí hospitalizovaných s covidem-19 nezahltil zdravotnický systém, postupně zavádí omezení zasahující veřejný život, školní docházku, kulturu, sport i některé obory podnikání. Jde o speciální lůžka a přístroje pro vážně nemocné, ale také o personál, který je obsluhuje. Přibývá totiž koronavirem nakažených lékařů i dalších zdravotnických pracovníků.
Plicních ventilátorů bylo k neděli volných zhruba polovina z 1814, lůžek s kyslíkem bylo k dispozici 32 procent z 23.993, přístrojů ECMO pro nejtěžší případy selhání plic bylo volných 63 ze 73. Na ARO a JIP bylo možné obsadit 1018 lůžek z celkových 4012, přístrojů CRRT k náhradě funkce ledvin bylo volných 229 z 315.
"Stav aktuálních lůžkových i přístrojových kapacit je celkově dostačující ke zvládnutí aktuálního počtu pacientů s covid-19 vyžadující hospitalizaci," uvedl Černý, který vede poradní skupinu ministerstva zdravotnictví pro sledování kapacit v nemocnicích. Mezi kraji a i mezi nemocnicemi uvnitř krajů však podle něj mohou být rozdíly v obsazení kapacit, kvůli kterým mohou být nezbytné přesuny pacientů mezi nemocnicemi.
Černý uvedl, že dosavadní nárůst počtu hospitalizovaných s covidem-19 vede k postupnému omezování plánované zdravotní péče v řadě nemocnic. "K plošnému omezování či zastavení plánované péče zatím nedochází," doplnil.
Pokud by rostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný koronavirem nakazí, bude podle Černého pro zachování odpovídající péče o nemocné s covidem-19 nutné zásadně omezit až zastavit plánovanou péči prakticky ve všech nemocnicích. "Pokud by k tomuto došlo, byla by odkládána v první řadě ta zdravotní péče, kde její odložení by nemělo být spojeno s dopadem na dlouhodobý léčebný výsledek pacienta," doplnil Černý. V sobotu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že reprodukční číslo se zvýšilo na 1,4.
Podle Černého je lůžková kapacita ČR trvale sledována a vyhodnocována v takzvaném dispečinku intenzivní péče. Každá nemocnice musí údaje aktualizovat aspoň jednou denně, doplnil. Umísťování pacientů vyžadujících intenzivní péči řídí v každém kraji koordinátor, který spolupracuje se zdravotnickou záchrannou službou a vedením kraje. Každá nemocnice také připravuje nouzové kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19.
Související
Slovenskem otřásá skandální úmrtí: Pacientka nepřežila zákrok, lékař si z operace odskočil na tiskovou konferenci
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
nemocnice , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
včera
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
včera
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
včera
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
včera
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
včera
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
včera
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
včera
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
včera
Počasí čeká o víkendu zlom. Do Česka se přižene déšť
15. dubna 2026 21:20
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
15. dubna 2026 20:13
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
15. dubna 2026 19:51
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
Česká televize se poprvé vyjádřila k představenému návrhu na změnu financování tuzemských veřejnoprávních médií. Od příštího roku by měly prostředky dostávat ze státního rozpočtu. ČT dala najevo, že preferuje pokračování poplatků.
Zdroj: Jan Hrabě