Ministerstvo bude do budoucna uvažovat o testování ve firmách PCR

Až klesne počet případů covidu-19, bude ministerstvo zdravotnictví uvažovat o náhradě antigenních testů ve firmách metodou PCR. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Dostatečnou kapacitu má zajistit jejich hromadné laboratorní zpracování, takzvané poolování. Resort chce podle něj také postupně zpřísňovat nároky na antigenní testy. Povinnost testovat zaměstnance zavádí vláda postupně podle velikosti firmy či úřadu od začátku března.

Odborníci na testování kritizují, že antigenní testy nejsou tak přesné jako testy PCR. "V současné době, kdy jsou potřeba stovky tisíc testů denně, nelze ani kapacitně, ani finančně, asi ani logisticky uvažovat o tom, že by byly používané jako screeningové," uvedl Blatný. Screeningové testy jsou ty, kterými se plošně testují lidé bez příznaků. Pokud někoho na test pošle lékař, jsou diagnostické.

Podle ministra dostala laboratorní skupina odborníků při ministerstvu zadání připravit možnost, aby se dalo uvažovat o méně častém testování PCR metodou pomocí takzvaného poolování. "Dáte dohromady několik vzorků a otestujete je. A když jsou všechny negativní, tak díky jednomu testu víte, že třeba 20 osob je negativních. Při současném množství viru v populaci to ještě možné není," dodal ministr s tím, že by k tomu mohlo dojít v řádu měsíců.

Ministerstvo chce také postupně zpřísňovat nároky na kvalitu antigenních testů, které dostaly výjimku pro použití jako samotest. "Výjimky byly udělované s cílem, aby se do České republiky dostal dostatek testů. Jsou nastaveny na jakousi minimální základní hodnotu a předpokládají určité parametry," řekl Blatný. Vychází ale podle něj z informací, které poskytuje výrobce testu, které nemá ministerstvo zdravotnictví v současné době možnost prověřit. "Postupně se budeme snažit, abychom z nich byli schopni vybírat ty, které jsou z těch, co mají výjimku, nejlepší, nejkvalitnější," dodal.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 
Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví firmy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy