Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150 milionů

Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo být možné pro příští dva roky čerpat až 150 milionů korun na výzkum související s covidem-19. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. V pondělí ho projedná vláda.

V programu na podporu zdravotnického výzkumu se od roku 2015 rozdělilo přes 7,2 miliardy korun. Dosud měl tři hlavní oblasti - vznik a vývoj chorob, nové diagnostické a léčebné metody a epidemiologie a prevence nejzávažnějších chorob.

Změnou určení části peněz chce ministerstvo umožnit analýzu a zobecnění poznatků o pandemii covidu-19 a formulovat vhodné postupy pro další fungování zdravotní péče. "V současnosti, kdy epidemiologická data začínají pomalu vykazovat určitou stagnaci, je nezbytné na základě racionálních postupů, dat a získaných znalostí přistoupit k jejich analýze, zobecnění a formulace postupů pro zdravotnictví ČR. S určitým odstupem od konce nouzového stavu je aktuálně nutné provést analýzu dopadu tohoto onemocnění na zdravotní péči s cílem zdokonalit jednotlivé postupy pro případ přetrvávání epidemie nebo pro případ jejího opakování," píše se v dokumentu.

Nemoc covid-19 podle ministerstva otevřela řadu témat ve virologii, molekulární biologii, epidemiologii i řadě oborů klinické medicíny. Výzkumníci se mají zaměřit zejména na diagnostiku, léčbu středně těžkých a těžkých forem nemoci covid-19, riziko přetížení pracovišť intenzivní péče nebo dopady do oblasti duševního zdraví. Zároveň je třeba podle ministerstva podpořit poskytování té zdravotní péče, včetně zákroků a vyšetření, která byla kvůli epidemii odsunuta, a zjišťovat důsledky těchto odkladů na zdraví obyvatelstva. Odborníci poukazují na to, že proti roku 2019 významně poklesl počet preventivních prohlídek dospělých nebo screeningových vyšetření, která mají odhalit rakovinu.

Změnu programu ministerstvo připravilo s Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR a konzultovalo s vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Ondřejem Slabým. Veřejná soutěž o podporu projektů bude vyhlášená ještě letos. Ministerstvo program na podporu zdravotního výzkumu upravovalo už letos v červnu, kvůli epidemii ho muselo prodloužit. Některá pracoviště nestihla své projekty včas dokončit.

Související

Ministerstvo zdravotnictví

NKÚ: MZd dalo třem nemocnicím 4,8 miliardy. Nezkontrolovalo jejich využití, nemocnice porušily podmínky

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo výjimečné finanční příspěvky ve výši 4,8 miliardy korun mezi tři přímo řízené fakultní nemocnice. Tyto prostředky měly být použity na oddlužení, odměny pro pracovníky vystavené riziku nákazy covid-19 a pro provoz záložní polní nemocnice v Praze – Letňanech. Rozdělení ale proběhlo bez následné kontroly využití těchto finančních prostředků.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví výzkum dotace

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy