Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150 milionů

Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo být možné pro příští dva roky čerpat až 150 milionů korun na výzkum související s covidem-19. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. V pondělí ho projedná vláda.

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

V programu na podporu zdravotnického výzkumu se od roku 2015 rozdělilo přes 7,2 miliardy korun. Dosud měl tři hlavní oblasti - vznik a vývoj chorob, nové diagnostické a léčebné metody a epidemiologie a prevence nejzávažnějších chorob.

Změnou určení části peněz chce ministerstvo umožnit analýzu a zobecnění poznatků o pandemii covidu-19 a formulovat vhodné postupy pro další fungování zdravotní péče. "V současnosti, kdy epidemiologická data začínají pomalu vykazovat určitou stagnaci, je nezbytné na základě racionálních postupů, dat a získaných znalostí přistoupit k jejich analýze, zobecnění a formulace postupů pro zdravotnictví ČR. S určitým odstupem od konce nouzového stavu je aktuálně nutné provést analýzu dopadu tohoto onemocnění na zdravotní péči s cílem zdokonalit jednotlivé postupy pro případ přetrvávání epidemie nebo pro případ jejího opakování," píše se v dokumentu.

Nemoc covid-19 podle ministerstva otevřela řadu témat ve virologii, molekulární biologii, epidemiologii i řadě oborů klinické medicíny. Výzkumníci se mají zaměřit zejména na diagnostiku, léčbu středně těžkých a těžkých forem nemoci covid-19, riziko přetížení pracovišť intenzivní péče nebo dopady do oblasti duševního zdraví. Zároveň je třeba podle ministerstva podpořit poskytování té zdravotní péče, včetně zákroků a vyšetření, která byla kvůli epidemii odsunuta, a zjišťovat důsledky těchto odkladů na zdraví obyvatelstva. Odborníci poukazují na to, že proti roku 2019 významně poklesl počet preventivních prohlídek dospělých nebo screeningových vyšetření, která mají odhalit rakovinu.

Změnu programu ministerstvo připravilo s Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR a konzultovalo s vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Ondřejem Slabým. Veřejná soutěž o podporu projektů bude vyhlášená ještě letos. Ministerstvo program na podporu zdravotního výzkumu upravovalo už letos v červnu, kvůli epidemii ho muselo prodloužit. Některá pracoviště nestihla své projekty včas dokončit.

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Související:

Právě se děje

reklama