Uskupení Iniciativa 21 žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín, v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) požaduje i analýzu jejich vzorků. Bezpečnost se sleduje na celoevropské úrovni prostřednictvím Evropské agentury pro léčiva (EMA), český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jí předává data o hlášených podezřeních na nežádoucí účinky.
Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Iniciativa se už dříve angažovala proti povinnému očkování nebo její členové proti protiepidemickým opatřením, například ve školách.
"Obracíme se na Vás jakožto na jedinou kompetentní osobu, která je schopna vydat příkaz k zahájení přezkumu dat z ÚZISu, případně zdravotních pojišťoven, a zjištění, zda i nadále převažuje dle předpokladů přínos očkování proti covidu-19 nad riziky," uvedla v otevřeném dopise. Anonymizovaná data od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vzorky vakcín chtějí podrobit analýze týmu, který sami vyberou.
"Provedením těchto analýz můžeme získat pravdivý obraz o kvalitě, účinnosti a bezpečnosti vakcín. Buď dojde k uklidnění rostoucích obav ve společnosti a posílení důvěry v očkování, nebo nálezy povedou k nutnosti přehodnotit strategii očkování proti nemoci covid-19," uvedla iniciativa.
Varující jsou podle jejích členů například vysoké počty hlášených nežádoucích účinků vakcín. SÚKL jich do poloviny letošního roku přijal více než 12.000, vakcín bylo podáno přes 18 milionů dávek a většina z nich typu mRNA. V roce 2019 před epidemií covidu bylo hlášení asi 3500 za všechny používané vakcíny. Ředitelka SÚKL Irena Storová ČTK už dříve řekla, že výrobce uvádí, jaké nežádoucí účinky jsou očekávané, ty vážné a neočekávané musí zdravotníci hlásit povinně.
"Pokud je vedlejší účinek jenom mírný nebo očekávaný a rychle vymizí, tak zdravotnická veřejnost má povědomí, že takové hlášení nemusí učinit," uvedla. Laikové podle ní vnímají závažnost účinků subjektivněji, takže přibylo hlavně hlášení od nich.
Iniciativa upozorňuje například také na nárůst celkové nadúmrtnosti od začátku epidemie. Více lidí než v průměru za posledních pět let zemřelo podle dat České statistického úřadu (ČSÚ) už v roce 2020, kdy se ještě proti covidu-19 v ČR neočkovalo. Podle dat ÚZIS byl nárůst v tomto roce o 18,2 procenta, v roce 2021 o 24,4 procenta a letos do konce srpna o 4,2 procenta. Loni byl podle statistiků covid-19 nejčastější příčinou úmrtí, předloni druhou nejčastější po nemocích srdce a cév.
Iniciativa také žádá, aby ministerstvo bezpečnost vakcín přezkoumalo a znovu zhodnotilo, ve kterých věkových skupinách přínosy očkování převažují nad riziky. "K podobnému přehodnocení došlo již vloni u vakcín firem Astra Zeneca a Janssen," uvedli. Loni v květnu Česká vakcinologická společnost rozhodla, že se nebudou kvůli riziku krevních sraženin podávat mladším 60 let. Aktualizace dat o bezpečnosti vakcíny SÚKL publikuje na základě dat EMA každý měsíc.
Související

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování
Aktuálně se děje
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera

Mimořádná zpráva Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
včera

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně
včera

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde
včera
Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.
Zdroj: Libor Novák