Ministerstvo zdravotnictví obdrželo žádost o data o bezpečnosti covidových vakcín

Uskupení Iniciativa 21 žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín, v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) požaduje i analýzu jejich vzorků. Bezpečnost se sleduje na celoevropské úrovni prostřednictvím Evropské agentury pro léčiva (EMA), český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jí předává data o hlášených podezřeních na nežádoucí účinky.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Iniciativa se už dříve angažovala proti povinnému očkování nebo její členové proti protiepidemickým opatřením, například ve školách.

"Obracíme se na Vás jakožto na jedinou kompetentní osobu, která je schopna vydat příkaz k zahájení přezkumu dat z ÚZISu, případně zdravotních pojišťoven, a zjištění, zda i nadále převažuje dle předpokladů přínos očkování proti covidu-19 nad riziky," uvedla v otevřeném dopise. Anonymizovaná data od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vzorky vakcín chtějí podrobit analýze týmu, který sami vyberou.

"Provedením těchto analýz můžeme získat pravdivý obraz o kvalitě, účinnosti a bezpečnosti vakcín. Buď dojde k uklidnění rostoucích obav ve společnosti a posílení důvěry v očkování, nebo nálezy povedou k nutnosti přehodnotit strategii očkování proti nemoci covid-19," uvedla iniciativa.

Varující jsou podle jejích členů například vysoké počty hlášených nežádoucích účinků vakcín. SÚKL jich do poloviny letošního roku přijal více než 12.000, vakcín bylo podáno přes 18 milionů dávek a většina z nich typu mRNA. V roce 2019 před epidemií covidu bylo hlášení asi 3500 za všechny používané vakcíny. Ředitelka SÚKL Irena Storová ČTK už dříve řekla, že výrobce uvádí, jaké nežádoucí účinky jsou očekávané, ty vážné a neočekávané musí zdravotníci hlásit povinně.

"Pokud je vedlejší účinek jenom mírný nebo očekávaný a rychle vymizí, tak zdravotnická veřejnost má povědomí, že takové hlášení nemusí učinit," uvedla. Laikové podle ní vnímají závažnost účinků subjektivněji, takže přibylo hlavně hlášení od nich.

Iniciativa upozorňuje například také na nárůst celkové nadúmrtnosti od začátku epidemie. Více lidí než v průměru za posledních pět let zemřelo podle dat České statistického úřadu (ČSÚ) už v roce 2020, kdy se ještě proti covidu-19 v ČR neočkovalo. Podle dat ÚZIS byl nárůst v tomto roce o 18,2 procenta, v roce 2021 o 24,4 procenta a letos do konce srpna o 4,2 procenta. Loni byl podle statistiků covid-19 nejčastější příčinou úmrtí, předloni druhou nejčastější po nemocích srdce a cév.

Iniciativa také žádá, aby ministerstvo bezpečnost vakcín přezkoumalo a znovu zhodnotilo, ve kterých věkových skupinách přínosy očkování převažují nad riziky. "K podobnému přehodnocení došlo již vloni u vakcín firem Astra Zeneca a Janssen," uvedli. Loni v květnu Česká vakcinologická společnost rozhodla, že se nebudou kvůli riziku krevních sraženin podávat mladším 60 let. Aktualizace dat o bezpečnosti vakcíny SÚKL publikuje na základě dat EMA každý měsíc.

Související

Ministerstvo zdravotnictví

NKÚ: MZd dalo třem nemocnicím 4,8 miliardy. Nezkontrolovalo jejich využití, nemocnice porušily podmínky

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo výjimečné finanční příspěvky ve výši 4,8 miliardy korun mezi tři přímo řízené fakultní nemocnice. Tyto prostředky měly být použity na oddlužení, odměny pro pracovníky vystavené riziku nákazy covid-19 a pro provoz záložní polní nemocnice v Praze – Letňanech. Rozdělení ale proběhlo bez následné kontroly využití těchto finančních prostředků.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy