Ministerstvo zdravotnictví povolilo použití Remdesiviru proti koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo užití experimentálního léku na COVID-19 Remdesivir americké firmy Gilead v ČR. Vyplývá to z dokumentu, který dnes vyvěsilo na webu. Pro pacienta v kritickém stavu ho žádá Všeobecná fakultní nemocnice, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

O lék Česko může firmu požádat a popsat stav pacienta. Ta poté posoudí, jestli ho zařadí do klinické studie a lék mu poskytne. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že by pro lék ČR poslala armádní speciál.

Dočasné povolení platí na šest měsíců. V dokumentu je uvedeno, že "lék je určený pro pacienty v České republice, kteří mají potvrzenou infekci COVID-19, jsou hospitalizovaní a jejich zdravotní stav vyžaduje umělou plicní ventilaci". Nemocnice musí také od pacienta zajistit informovaný souhlas s tím, že mu bude podán experimentální, oficiálně neschválený lék.

Použití nového léku v Česku musí standardně schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten na základě dostupných informací od výrobce, ale také Americké lékové agentury (FDA) nebo Evropské lékové agentudy (EMA) posuzuje jeho bezpečnost a účinnost. V minulosti byl SÚKL kritizován, že běžné posuzování vstupu nového léku trvá dlouho. Pokud firma požádá, stanovuje úřad také možnost jeho hrazení z veřejného zdravotního pojištění. Remdesivir by byl v rámci klinické studie poskytnutý pravděpodobně zdarma.

V Česku jsou v současné době tři pacienti v kritickém stavu. Jeden muž je ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. "Stav pacienta zůstává nezměněný. Je stále na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Praha, je ve vážném stavu, připojený na mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO), ale stabilizovaný," řekla mluvčí nemocnice. Ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček v České televizi dnes večer řekl, že o lék žádá pro pacienta ve vážném stavu i Nemocnice na Bulovce. Třetí pacientka s nutností plicní ventilace leží v Ústřední vojenské nemocnici.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulovka pro pacienty s koronavirem vyčlenila zhruba 300 lůžek

07.04.2020 18:36 Nemocnice na Bulovce má nyní včetně míst v Lázních Toušeň u Prahy pro pacienty s covid-19 vyčleněno…

Úmrtí u chřipky i koronaviru mají často jinou příčinu

07.04.2020 18:12 U chřipky i nemoci covid-19 je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) primární příčina úmrtí často…

V českém zdravotnictví je proti průměru EU dvojnásobek seniorů

07.04.2020 16:56 V českém zdravotnictví a sociálních službách pracuje proti průměru Evropské unie dvojnásobek…

Japonsko nabídne 20 zemím lék proti covid-19, je mezi nimi i Česko

07.04.2020 16:47 Aktualizováno Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy