Ministr Vojtěch uklidňuje: Ve většině regionů ČR nejsou žádné nové případy covid-19

Ve většině regionů ČR nejsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) žádné nové případy nemoci covid-19. Problém není plošný, epidemie má lokální ohniska zejména v Moravskoslezském kraji a Praze, dále na Olomoucku a částečně ve Středočeském kraji.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci června v ČR celkově asi 11.000 až 11.400 nakažených, růst nebude plošný, ale v ohniscích. V Praze půjde asi o 2550 nakažených.

Podle dat ÚZIS bylo za poslední týden více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na něž statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili.

"Situace v ČR je konzistentní, nezhoršuje se. Nemáme plošný problém. Většina regionů je prakticky bez výskytů nemoci covid-19. Plošně nemáme problém, ale jsou lokální ohniska," řekl na tiskové konferenci ministr.

Postupné rušení omezení podle něj situaci nezhoršilo. "Všechna data ukazují, že postupné kroky rozvolňovaní nemají negativní plošné jevy a plošně se na populaci nic negativního neodehrává," potvrdil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. V posledním týdnu přibylo nakažených ve čtyřech místech. Noví pacienti většinou nemají příznaky nebo jen slabé obtíže. Nemoc se nešíří mezi zranitelné skupiny, dodal Dušek.

Podle předsedy České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého je počet hospitalizovaných malý. Pětina z nich pak potřebuje intenzivnější péči. Nyní je v nemocnici 111 pacientů, deset z nich je ve vážném stavu. Polovina všech nemocných, kteří museli do nemocnice, strávila v ní méně než 11 dnů. Polovina těch, kteří byli ve vážném stavu a zvládli ho, byla na jednotce intenzivní péče do 22 dní.

Pracoviště mají volnou kapacitu, volný je i personál. Podle Vojtěcha tak není nutné mít v nemocnicích zvláštní místa pro pacienty s covidem-19. "Vyčleňovat speciální kapacity, které nebudou zabírány jinými pacienty, už v tuto chvíli není na místě. Naopak už to nemocnice dělat nemají, aby měly kapacity pro standardní pacienty," řekl Vojtěch. Podle něj je ale zdravotnictví v pohotovosti, funguje národní dispečink intenzivní péče, v krajích jsou koordinátoři a kraje mají plán, kde by se případní nakažení léčili.

Podle Černého je záložní kapacita zdravotního systému velmi vysoká a obnovení předcovidové péče nic neomezuje. Ministr i experti dnes několikrát vyzvali pacienty, aby návštěvu lékařů neodkládali. Uvedli, že ke strachu z nákazy není důvod. Chorobu covid-19 by lidé měli začít vnímat jako jiné infekční nemoci, měli by ale myslet na prevenci, dodržovat hygienická pravidla a nepodceňovat příznaky, uvedli odborníci.

Ministerstvo zdravotnictví se podle Vojtěcha připravuje i na případnou druhou vlnu epidemie. Počítá s posílením krajských hygienických stanic. Změnila se také strategie testování. Kvůli testování zejména v ohniscích nákazy se zvýšil podíl pozitivních testů vůči celkovému počtu testovaných.

Odborníci začnou nyní pracovat na studii, která se zaměří na to, kolik lidí ve skutečnosti na covid-19 v Česku zemřelo. Nejvíc obětí tvoří lidé vyššího věku s dlouhodobými onemocněními, častěji muži. Etická komise dala minulý týden k analýze souhlas.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygienici našli v Česku nové ohnisko koronaviru

04.07.2020 21:42 Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků,…

V pátek přibylo v Česku opět více než sto nakažených

04.07.2020 11:03 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 141 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku více než ve čtvrtek.…

Vojtěch oznámil nová pravidla pro roušky. Povinně v nemocnicích nebo…

03.07.2020 20:58 Roušky budou dál povinné jen v některých zdravotních a sociálních zařízeních. Od soboty zůstanou…

Razie kvůli ochranným pomůckám: Dodávky pro MZ byly transparentní, brání…

03.07.2020 16:59 Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku považuje své dodávky ochranných pomůcek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy