Na jižní Moravě začne platit inteligentní karanténa

Nový způsob vyhledávání nových případů nemoci COVID-19 s pomocí dat z mobilů a platebních karet, takzvanou inteligentní karanténu, stát vyzkouší od pondělí na jižní Moravě. V celé zemi ji chce používat po Velikonocích. Novinářům to dnes po jednání Ústředního krizového štábu řekl jeho předseda Roman Prymula.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

"Na jihu Moravy jsou i ty uzavřené oblasti, třeba Litovelsko. Každý pozitivní případ tam bude trasován, cílem je izolovat všechny jeho rizikové kontakty do tří dnů," řekl náměstek ministra zdravotnictví. V regionu budou podle něj vybudovány i laboratorní kapacity na testování vzorků.

Nový systém má u každého nakaženého vytvořit stopu, kde se pohyboval posledních pět dní a kdy se případně potkal s někým na delší dobu než 15 minut. Pokud bude nakažený souhlasit, mobilní operátor sdělí hygienické stanici potřebná data o pohybu. Bez souhlasu si bude muset vzpomínat přímo při rozhovoru s hygienikem.

Po pohovoru s hygienikem se pak udělá kvalifikovaný odhad rizikových osob, které půjdou do karantény a budou otestovány. Buď si dojedou samy autem na odběrové místo nebo k nim přijede odběrový tým domů. Prymula v úterý odhadoval, že zachytit by se mělo podařit asi 80 procent případů.

Spolu s novým systém inteligentní karantény také podle Prymuly mohou přijít postihy za její porušování: "Až bude spuštěn, budou postihy přísnější, bude skutečně možno člověka vytrasovat a policie bude nedodržování postihovat," uvedl v úterý.

V Česku bylo potvrzeno 1925 lidí, testováno bylo téměř 27.000 vzorků. Lidé, kteří mají podezření, že by mohli být nakažení, se musí spojit s hygienickou stanicí nebo svým praktickým lékařem, který je doporučí k testování. Pak dojedou autem nebo dojdou na jedno z odběrových míst, případně na infekční oddělení nemocnice. Další možností jsou odběrové sanitky, které jezdí za některými domů. Vybraná odběrová místa umožňují test i bez doporučení lékaře za 3000 korun. Odborníci ale upozorňují, že testovaný musí mít příznaky, jinak se nákaza nemusí prokázat, i když by byl člověk už nemocný. Proto je lepší počkat i několik dní po rizikovém kontaktu, než se příznaky projeví.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: O přijetí pacientů ze zahraničí mají zájem i nemocnice v Praze

06.04.2020 14:27 O přijetí pacientů s nemocí covid-19 ze zahraničí projevily zájem i pražské nemocnice, podle…

Vojtěch: Zaměstnanci domovů pro seniory budou plošně testováni na covid-19

06.04.2020 14:13 Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se budou kvůli možné nákaze koronavirem plošně…

MZ dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranných pomůcek, zaplatí za ně…

06.04.2020 13:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard…

Prymula: Ochráníme-li rizikové osoby, ostatní je třeba promořit

06.04.2020 13:20 Aktualizováno Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy