Na Karvinsku se kvůli koronaviru budou dezinfikovat veřejná místa

Města a obce na Karvinska musí výrazněji dezinfikovat veřejná prostranství a místa, kde se shromažďuje více lidí. Mimořádným opatřením to nařídili hygienici. Důvodem je hromadná nákaza koronavirem na Dole Darkov v Karviné, kde se covidem-19 nakazilo už 302 pracovníků a jejich příbuzných. Vyplývá to z informací, které dnes hygienici zveřejnili na svých webových stránkách. Opatření má zabránit masivnímu rozšíření nákazy.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Zvýšená povinnost dezinfekce se týká měst s rozšířenou působností, tedy Karviné, Bohumína, Havířova, Orlové a Českého Těšína a obcí, pro něž tato města vykonávají rozšířenou působnost. "Účelem nařízení tohoto mimořádného opatření na území zasaženého okresu Moravskoslezského kraje je ochrana veřejného zdraví obyvatelstva ... a zabránění přenosu a šíření původce nákazy," uvedli hygienici. Připomněli, že z dolu se postupně nákaza rozšiřuje mezi další obyvatele, zejména z Karvinska.

Veřejná prostranství musí být dezinfikována prostředky s virucidním účinkem, tedy takovými, které ničí široké spektrum virů.

Města a obce by podle nařízení hygieniků měla čistit zvláště zastávky MHD, vchody do obchodů, poliklinik či úřadů, místa k odpočinku, například lavičky, ale i vybavení dětských hřišť nebo sportoviště a předměty, jichž se lidé často dotýkají, jako jsou zábradlí, kliky, madla a podobně.

Podle posledních údajů je v souvislosti s ohniskem na Dole Darkov nakaženo 302 lidí - 217 zaměstnanců dolu, 80 jejich příbuzných a v evidenci je také pět nakažených pracovníků z jiných firem. Z tohoto počtu je téměř 52 procent pozitivních bez klinických příznaků. Pouze pět procent postižených mělo výraznější klinické projevy. V Dole Darkov se připravuje druhé plošné testování zaměstnanců, které bude zahrnovat téměř 2400 odběrů. Začít má v úterý. Ověří, zda se nemoc později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky při prvních testech byly negativní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V ČR opět přes 100 nově nakažených, roste počet vážných…

15.07.2020 14:09 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo…

Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel…

15.07.2020 12:22 Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii…

Iniciativa COVID19CZ končí, aktivity pro chytrou karanténu převzalo…

15.07.2020 10:22 Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila…

Roušky plošně zase v říjnu, přeje si epidemiolog Maďar. Kvůli seniorům

14.07.2020 11:37 Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčený, že se Češi budou muset v říjnu opět vrátit k povinnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy