Na Pardubicku je několik ohnisek koronaviru. Hygienici dohledali původ nákazy

V Pardubickém kraji je aktuálně několik nových ložisek nákazy koronavirem. Hygienici je mají pod kontrolou a dohledali jejich původ. Aktivovat bezpečnostní radu kraje zatím není nutné, uvedl dnes hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku.

"Není důvod k panice. Známe původ nákazy ve všech známých případech," řekl hejtman.

V kraji je momentálně potvrzených 82 nemocných lidí, o devět víc než v úterý. Od počátku epidemie se v kraji nakazilo 402 lidí. Kraj bude s hygieniky pravidelně konzultovat případná opatření. "Dobrou zprávou je, že všechny případy onemocnění v našem kraji mají lehký průběh," uvedl hejtman.

Nejvíc případů je na Orlickoústecku, 37 lidí. Nakazila se například skupina rodičů s dětmi, která se vrátila ze sportovního soustředění v jiném kraji. Pravděpodobně se nakazili od člověka z Berouna, který v kempu byl také. "Po epidemiologickém šetření je nařízena karanténa i dalším osobám," řekl hejtman.

V Litomyšli na Svitavsku se potvrdil koronavirus u šesti Ukrajinců a také u sedmi zaměstnanců prodejny Kubík. Nakažená byla brigádnice, která přijela z dovolené. "Prodejna byla dočasně uzavřena, majitel provádí její dezinfekci. Hygiena považuje spolupráci s majiteli za příkladnou," řekl hejtman.

Covid-19 má také zaměstnanec firmy Kiekert v Přelouči na Pardubicku, který byl v kanceláři asi s dvacítkou lidí. Ti jsou v preventivní karanténě. První test u nich byl negativní. Hygienici testování zopakují po dvou týdnech. Na odběry také čeká 18 klientů Domova sociálních služeb, kde covidem-19 onemocněla sociální pracovnice.

Předminulý týden testy prokázaly covid-19 u tří dělníků z Iveco Czech Republic ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. "Bez zbytečného odkladu jsme zavedli bezpečnostní opatření, mezi ně patří i trasování kontaktů, ponechání kolegů, kteří byli v kontaktu s infikovanou osobou doma, sanitace pracovišť, jídelny, sociálních zařízení a společných prostor," uvedla mluvčí firmy Katarína Němcová. Ve firmě i po vládních uvolněních opatření zůstala povinnost nosit v práci roušky, dodala.

Některá pečovatelská zařízení již omezují či zakazují návštěvy. Centrum sociální pomoci v Litomyšli na Svitavsku od pátku zrušilo možnost návštěv. Klientům lidé mohou donést například balíčky, zaměstnanci jim je předají. Centrum provozuje domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Domov u fontány v Přelouči na Pardubicku omezil návštěvní hodiny. Chce zajistit lepší ochranu klientů, nadále je povinností nosit roušky i pro návštěvy zařízení.

Související

Více souvisejících

Pardubický kraj Martin Netolický (ČSSD) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy