Návrat plošného testování v případě zhoršení epidemie bude až mezi posledními opatřeními

Plošné testování ve firmách a školách se v případě zhoršení epidemie koronaviru vrátí až mezi posledními opatřeními. Nejdříve se budou řešit lokální ohniska. Ministerstvo zdravotnictví připraví doporučení pro školy a firmy, které chtějí v testování žáků a zaměstnanců dobrovolně dál pokračovat.

U nezletilých bude třeba písemný souhlas rodičů. Vyplývá to z komentáře, který ministerstvo vydalo k výsledkům plošného testování ve firmách a školách, jež dnes skončilo.

"Testování zaměstnanců prokázalo poměrně vysokou nemocnost zejména u pracovníků v administrativních provozech a úřadech a o něco méně ve výrobních provozech. To svědčí o snadném šíření nákazy v kolektivech vyskytujících se v uzavřených prostorech a zejména exponovaných veřejnosti," napsali zástupci ministerstva.

U zaměstnanců kritické infrastruktury podle nich testování ukázalo, že díky vyšší proočkovanosti skupin těchto pracovníků byl podíl pozitivních záchytů nižší, než se očekávalo vzhledem k vyššímu riziku nákazy.

Školy ani firmy nebudou mít po skončení povinnost hlásit pozitivně testované a omezeno bude i trasování. "Po ukončení plošného screeningového testování sebetrasovací formulář povede otázkami k identifikaci těchto kontaktů. Automaticky vytrasované kontakty obdrží zprávu, že byly v kontaktu s pozitivní osobou a aby sledovaly svůj zdravotní stav v následujících dnech a při obtížích kontaktovaly svého lékaře," uvedlo ministerstvo.

K dobrovolnému testování mohou školy podle ministerstva využít testy, které jim z plošného testování zbyly. Využívat je ale mohou jen pro žáky, protože za tím účelem byly nakoupeny z peněz fondů Evropské unie. Výsledky testování ani důsledky pozitivních testů, například na karanténu žáků, už ale nebudou nijak upraveny.

"Nadále platí, že dítě či žák mající příznaky akutního infekčního onemocnění nepatří do školy či školského zařízení," píše se dále v dokumentu. Škola by pak měla kontaktovat zákonného zástupce, aby si žáka odvedl domů, případně aby školu s jejich souhlasem opustil samostatně. Do té doby musí být od ostatních žáků izolován. Rizikové kontakty žáků škola už nebude dál trasovat, nemá ani povinnost informovat ostatní spolužáky či jejich rodiče. Ti naopak nemusí do školy hlásit pozitivní test svého dítěte.

Od 14. února postupně do ČR dorazí objednávka dalších 14 milionů testů, které vláda pro testování ve školách objednala. "Testy nakoupené státem budou ponechány jako pohotovostní zásoba pro budoucí potřebu pro případ, že bude v budoucnu nezbytné či důvodné nařídit screeningové testování či testování preventivní," doplnilo ministerstvo.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy