Nejvíce nakažených koronavirem stále přibývá na Karvinsku, OKD plošně testuje

V Moravskoslezském kraji přibylo od pondělní aktualizace dat 66 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nejvíce nových případů znovu připadá na Karvinsko, kde v neděli začalo další plošné testování v OKD. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4082, v pondělí to bylo 4016 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, které dnes ráno zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Bohužel Karvinsko má nárůst, jak jsem uváděl, zřejmě díky dalšímu plošnému testování v OKD," uvedl Vondrák. Podle dnešních údajů bylo na Karvinsku od počátku pandemie pozitivně testováno na koronavirus 2202 lidí, víc než polovina ze všech nakažených v kraji.

Hygienici dnes ukončili testování zaměstnanců Dolu ČSM, otestovali zhruba 2500 lidí, ve středu je ještě čeká testování pracovníků Dolu ČSA, kteří zajišťují bezpečnostní provoz dolu během přerušení těžby. V souvislosti s nákazou v Dole ČSM-Sever hygienici k dnešku evidují 779 pozitivních, za posledních 24 hodin je to nárůst o 11 lidí, na Dole ČSM-Jih je to 359 pozitivních, denní nárůst je o čtyři nakažené. "V nárůstu se již začínají projevovat výsledky z plošného testování," uvedli vpodvečer hygienici.

Dodali, že na území regionu dnes zaznamenali další nové výskyty onemocnění, které nemají souvislost s dosud známými ohnisky. "Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje dnes zaznamenala první případ onemocnění po návratu z dovolené na území kraje. V této souvislosti upozorňujeme všechny, kteří se na zahraniční dovolenou teprve chystají, aby dodržovali preventivní hygienická opatření," uvedli hygienici. Rozšířil se i počet zdravotnických zařízení, kde se nákaza objevila. Nově je to třeba pozitivní záchyt ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k dnešnímu večeru 3754 pozitivně testovaných. Hygienici data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají provedeno epidemiologické šetření. Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 4103 nemocných od počátku pandemie. Podle dnes aktualizovaných dat chytré karantény se počet hospitalizovaných snížil na 52 lidí. Počet úmrtí s covidem-19 zůstává neměnný 72, podle statistiky hygieniků 67.

Krajská hygienická stanice v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Opatření a jejich okamžité uvedení v platnost vyvolaly kritiku.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Karviná Moravskoslezský kraj OKD Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy