V neděli přibylo 105 nakažených, dvojnásobek počtu z předchozího víkendu

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 105 případů koronaviru, zhruba dvojnásobek počtu o týden dřív. Jde o nejvyšší nedělní přírůstek od konce května. Za poslední týden připadá v ČR na 100.000 obyvatel více než devět nakažených. Takzvané incidenční číslo tak dál stouplo a je nejvyšší od poloviny června.

Reprodukční číslo zůstalo nad 1,3, šíření nákazy tak zrychluje. Dokončené očkování proti nemoci covid-19 má víc než 3,5 milionu lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Zveřejnění nedělního počtu nakažených se dnes o několik hodin zpozdilo, protáhla se aktualizace dat, informovalo ministerstvo na svém webu. Další údaje se zde objevily už ráno v obvyklém termínu. Informace o koronaviru se na ministerském webu objevily později než obvykle také v sobotu dopoledne.

Vyšší nedělní nárůst eviduje ministerstvo naposledy 30. května. V mezitýdenním srovnání počty nových případů nákazy rostly v minulém týdnu každý den o třetinu až dvě třetiny. Za celý minulý týden přibylo téměř tisíc nakažených, o týden dřív to bylo zhruba 690. Z nedělních 105 případů nákazy bylo 61 v Praze a 21 ve Středočeském kraji. Žádného nově nakaženého za neděli nehlásí Karlovarský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj.

Dávku očkování proti covidu-19 v neděli dostalo 26.673 lidí, o týden dřív to bylo víc než 40.000. Očkování mohlo zpomalit kvůli tomu, že lidé nechtěli termín o prodlouženém víkendu, který řada z nich tráví mimo města. Od počátku vakcinace loni v prosinci zdravotníci rozdali téměř 8,53 milionu dávek, alespoň jednu dostalo víc než pět milionů lidí. Většina vakcín je dvoudávková.

Incidenční číslo se k neděli zvýšilo na 9,3 ze sobotních 8,9. Vzrostlo ve většině krajů. Nejhůře je na tom Praha, kde se dostalo na hodnotu 32. Víc než deset nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejníže, na hodnotě 2,3, je týdenní incidence v Ústeckém kraji.

Vláda v minulosti s ohledem na hodnotu incidenčního čísla upravovala protiepidemická opatření. Naposledy minulý týden ve čtvrtek zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Změny zaváděné kvůli obavám z nakažlivější delta varianty koronaviru budou platit od pátku 9. července.

Reprodukční číslo udávající, na kolik dalších lidí se v průměru virus přenesl od jednoho nakaženého, se těsně nad 1,3 drží třetí den po sobě. Epidemie zrychluje, pokud má hodnotu nad jedna. To platí posledních šest dní, před tím bylo téměř čtyři měsíce nižší než jedna.

V neděli výrazně přibylo testů PCR. Laboratoře jich provedly přes 12.000, téměř o dvě třetiny víc než o týden dřív. Metodou PCR se často nechávají otestovat děti před odjezdem na letní tábory, využívají je také lidé před odjezdem na zahraniční dovolenou. Počet antigenních testů se proti předchozí neděli mírně snížil zhruba na 30.500. Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u víc než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se zhruba 98 procent z nich. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30.311 nakažených. V minulém týdnu ministerstvo eviduje tři úmrtí, o týden dřív jich bylo sedm. Nemocnice k neděli pečovaly o 30 lidí s covidem-19, počet se za týden snížil téměř o polovinu. Ve vážném stavu zůstávají dva pacienti.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví očkování

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Biden se postavil ICC: Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy není genocida

Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida. Reagoval na několik obvinění vůči Izraeli na půdě Mezinárodního trestního soudu (ICC), informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy