Nemocnice by měly "velmi opatrně" plánovat neakutní péči. Musíme zůstat ostražití, soudí Blatný

Nemocnice by nyní podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měly velmi opatrně plánovat neakutní zákroky a sledovat kapacity lůžek intenzivní péče. Pokud by začaly prudce růst počty hospitalizovaných s koronavirem, bylo by znovu nutné omezit péči, která se dá odložit.

Nárůst počtu nakažených v posledních dnech sice není podle něj extrémní ani skokový jako v některých jiných zemích, byl očekávaný, je ale nutné zůstat ostražitý a dodržovat platná omezení, řekl dnes Blatný novinářům.

Plošné, bezplatné a dobrovolné antigenní testování, které dnes za velkého zájmu veřejnosti začalo, nárůsty ještě logicky zvýší, dodal. Bude proto dál nezbytné sledovat i vytíženost nemocnic. Ministr nicméně předpokládá, že nárůst pozitivně testovaných nebude odpovídat nárůstu počtu hospitalizovaných, protože většina nakažených má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků. "Čím více by se rozevíraly nůžky mezi nově diagnostikovanými lidmi, kteří nemají potíže, a novými příjmy do nemocnic, tím to pro nás bude lepší zpráva," zdůraznil Blatný.

Pokud by se ale nemocnice znovu začaly výrazně plnit, bylo by nutné stejně jako při jarní i podzimní vlně omezit neakutní necovidovou péči. Náměstek ministra Vladimír Černý už vyzval nemocnice, aby takové operace a další péči plánovaly velmi obezřetně. Některé už tak činí, uvedl Blatný. Například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) dnes uvedl, že v kraji výrazně přibývá nakažených, hospitalizovaných a roste i podíl pozitivních testů, nemocnice by proto měly omezit neakutní péči.

Vláda koncem listopadu zrušila po zhruba měsíci nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice tak mohly znovu provádět plánované operace, musí mít ale stále zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19.

V úterý testy prokázaly v Česku dalších 7889 případů koronaviru, což byl nejvyšší denní nárůst od 12. listopadu. Z téměř 30.000 testů bylo pozitivních 27 procent. Rizikové skóre PES k dnešku stouplo o pět bodů zpátky na 71 bodů, kde bylo v neděli a v pondělí. Může za to zhoršení průměrné pozitivity testů. Body odpovídají čtvrtému stupni rizik. Při započtení antigenních testů je skóre PES 61 bodů jako v úterý. Pozvolna roste i počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo s koronavirem v úterý 4632 lidí, o 85 víc než v pondělí. Ve vážném stavu je 585 z nich. Začátkem listopadu vyžadovalo léčbu v nemocnici i přes 8000 pacientů s covidem.

V Česku nyní platí opatření pro třetí stupeň pohotovosti, v pátek se země přesune do přísnějšího čtvrtého stupně.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jan Blatný nemocnice Zdravotnictví ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 36 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy