Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých zařízeních nebo na některých svých odděleních. Například Městská nemocnice Ostrava zvýšila i kapacitu lůžek pro covidové pacienty. Mnohé další nemocnice zatím zůstávají bez obdobných opatření, nicméně nevylučují, že je v případě nutnosti přijmou. Vyplynulo to z dnešní ankety ČTK.

Počty nakažených koronavirem se zvyšují několik týdnů, mezi regiony jsou ale rozdíly. Nejvíce se nákaza nyní šíří v Moravskoslezském kraji, kde připadá 172 případů covidu na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Relativně nejlépe je na tom Královéhradecký kraj s 30 případy na 100.000 lidí. V pondělí v ČR podle dat ministerstva zdravotnictví přibylo na 2500 lidí pozitivních na covid-19, což je téměř dvakrát více než o týden dříve, a počet hospitalizovaných s koronavirem se zvýšil na 544.

V Moravskoslezském kraji kvůli vývoji covidové situace nemohou ode dneška návštěvy na lůžková oddělení, do Léčebny dlouhodobě nemocných a Domova sociálních služeb Městské nemocnice Ostrava, která zároveň otevřela pro covidové pacienty dvě stanice s kapacitou 27 lůžek. Vznikly místo oddělení Geriatrie F a Chirurgie E. Od středy se pro návštěvy uzavře nemocnice Frýdek-Místek či Havířově a od čtvrtku ostravská fakultní nemocnice. Výjimku v zákazu má většinou doprovod u porodu, návštěvy dětských pacientů či pacientů v terminálním stadiu onemocnění. Ostatní nemocnice v kraji návštěvy zatím nezakázaly, někde je ale omezily a vyzývají k dodržování hygienických opatření.

Od tohoto týdne zakázala návštěvy pacientů také brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny, která má v péči desítku lidí s covidem. Dosud byly v nemocnici návštěvy možné dvakrát týdně.

Ve Zlínském kraji od pondělí nemohou návštěvy na lůžková oddělení Kroměřížské nemocnice a ve zlínské nemocnici T. Bati do 16. pavilonu, kde se léčí covidoví pacienti. Zlínská nemocnice se podle mluvčí Renáty Večerkové aktuálně stará o deset takových pacientů, na konci minulého týdne jich přitom byla asi polovina. Vedení jedné z dalších nemocnic v kraji, uherskohradišťské, návštěvy zatím nezakázalo, je ale v kontaktu s hygieniky a v případě potřeby je připraveno tak učinit. Pokud se naplní kapacita infekčního oddělení, kde jsou pacienti s koronavirem, je připravena otevřít další covidovou stanici s kapacitou 22 lůžek, uvedla mluvčí Lucie Sedláčková. Návštěvy zatím neomezuje ani nemocnice Agel Valašské Meziříčí, kde jsou podle mluvčího Adama Knesla nyní tři pacienti s koronavirem.

Už od minulé soboty nesmí návštěvy na oddělení Léčebny dlouhodobě nemocných českolipské nemocnice. V ostatních nemocnicích v Libereckém kraji zakázány nejsou a na péči o pacienty s covidem v regionu stačí liberecká krajská nemocnice. "Až to nepůjde, tak všechny další nemocnice v kraji jsou připravené se o ně postarat," řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). V Liberci je deset hospitalizovaných s covidem. Za nejhoršího stavu letos v březnu bylo v nemocnicích v Libereckém kraji 500 pacientů s covidem, z toho zhruba 300 v liberecké nemocnici.

Českobudějovická nemocnice opět vyčlenila pro pacienty s koronavirem infekční oddělení s padesátkou lůžek. Kapacitu pro koronavirové případy však může v případě potřeby navýšit, řekla ČTK mluvčí nemocnice Iva Nováková. Co se týče návštěv, nemocnice zůstává v nastaveném režimu, že k pacientům smí najednou jen dva lidé a maximálně na 15 minut.

O plošném zákazu návštěv ve svých pěti zařízeních akutní péče zatím neuvažuje ani společnost Nemocnice Pardubického kraje. Pokud by to bylo nutné, zřejmě by pro návštěvy uzavírala jen oddělení, řekla ČTK mluvčí Kateřina Semrádová. Počty hospitalizovaných s covidem v regionu nejsou vysoké, není proto nutné zřizovat speciální covidové jednotky jako v minulosti. Proti loňskému roku ale evidují všechna dětská oddělení nemocnic vyšší počet dětí s respiračními chorobami. Svitavská nemocnice už musela některé z nich přeložit do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Klidná situace zůstává také v Královéhradeckém kraji, v tamních nemocnicích se s covidem-19 nyní léčí jen několik pacientů. Z dnešního vyjádření vedení kraje vyplynulo, že zákazy návštěv v nemocnicích ani aktivování covidových oddělení není na pořadu dne.

Ve čtyřech nemocnicích v Karlovarském kraji je aktuálně 11 pacientů s covidem. Mírný nárůst počtu těchto hospitalizovaných pacientů zaznamenala v posledních dnech karlovarská krajská nemocnice a podle mluvčí Markéty Singerové pacienty s lehkým nebo středně těžkým průběhem covidu směřuje na infekční oddělení, kde pro ně vyčlenila 20 lůžek. "Oddělení není zcela zaplněné, proto není třeba zřizovat další covidária. Jsme však připraveni v případě potřeby aktivovat pandemický plán, jehož součástí je reprofilizace lůžkových oddělení," řekla ČTK Singerová. Zákaz návštěv nemocnice v Karlovarském kraji zatím ale neplánují.

Ani jednoho pacienta s covidem nemá příbramská nemocnice, o zákazu návštěv proto zatím neuvažuje. Lůžka pro nemocné s koronavirem nemocnice vyčleněna nemá, ale je tak připravena učinit, pokud to bude nutné, řekl ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 31 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy