Nemocnice v Praze nabízí volné termíny pro antigenní testování

Zájem o bezplatné antigenní testy v Praze je proti předvánoční době výrazně nižší. Zatímco v polovině prosince byly termíny testů zcela plné, nyní jsou na většině odběrových míst v pražských nemocnicích obsazené sotva z poloviny, vyplynulo z údajů rezervačních systémů nemocnic k dnešnímu poledni. Objednat se tedy dalo i na dnešek, zjistila ČTK.

Na odběrovém místě ve Fakultní nemocnici v Motole se dnes k testům v čase po 14:00 objednali jen čtyři osoby. Testy lze přitom podstoupit denně do 17:00. Podobně nízký zájem o antigenní testy je až do konce týdne. Obsazené jsou obvykle jen ranní termíny od 07:00 do 07:30 a zájemci se hlásí také po 16. hodině. O víkendu se k antigenním testům přihlásilo zatím 11 dobrovolníků. Volné jsou i termíny pro PCR testy. Rovněž v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze lze PCR i antigenní testy podstoupit ještě dnes, jak vyplývá ze systému určeného k objednávání.

O něco více zájemců o bezplatný antigenní test je evidováno v rezervačním systému odběrového místa na antigenní testy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Pracoviště v ulici Ruská by dnes odpoledne mělo navštívit asi 20 lidí. V pátek 15. ledna, kdy mělo původně populační testování končit, je plno. Antigenní testy se tu zájemcům provádí každý pracovní den od 08:00 do 20:00. Vyšší zájem je v tomto týdnu ve FNKV o PCR testy, kterými samoplátce a pacienty otestují i o víkendu.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici se nyní k antigenním testům objednat nelze. Podle systému jsou termíny na následující dny plně obsazené. Testuje se denně od 07:00 do 15:00. Provoz na odběrovém místě, kam míří lidé na antigenní testy, nemocní poslaní od lékaře na testy PCR a také samoplátci, je podle zjištění ČTK výrazně klidnější než loni v prosinci. Lidé objednaní na konkrétní čas prakticky nečekají a fronty se netvoří.

Na dvou odběrových místech Všeobecné fakultní nemocnice se lze v běžné dny nechat otestovat od 07:30 do 17:30, a to i bez předchozí rezervace. Ta není podle informací na webu nutná ani pro podstoupení PCR testu, který v odběrovém centru v ulici Na Bojišti provedou indikovaným a za poplatek i samoplátcům.

Laboratoře od listopadu 2020 vyhodnotili přes milion antigenních testů. Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26.700 nakažených. Z nich přes 10.300 bylo bez příznaků, uvedl na tiskové konferenci minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V pondělí podle informací na webu ministerstva zdravotnictví přibylo v Česku 9294 případů nemoci covid-19. Je to zhruba o čtvrtinu méně než předchozí pondělí. Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno téměř 845.000 případů této choroby. Zemřelo 13.485 nakažených.

Testy v Praze v pondělí odhalily 784 případů nemoci covid-19, což bylo o téměř 470 méně než před týdnem. Hygienici aktuálně v hlavním městě evidují 16.496 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Praha nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy