Nový rekord. Přibylo 57 tisíc nově a skoro 10 tisíc opakovaně nakažených

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku byl v úterý rekordní, testy jich potvrdily 57.195. To je téměř o polovinu víc než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo 9775, víc jich bylo jen minulý týden ve čtvrtek, kdy ale číslo zvýšily dohlášené případy z předchozích dní.

V nemocnicích bylo s s covidem-19 v úterý 2653 lidí, zhruba o 700 víc než o týden dřív. Nad 200 se vrátil počet pacientů ve vážném stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Úterní rekord případů za den překonal maximum z minulé středy, kdy se prokázalo 54.692 nákaz. Čísla rostou v souvislosti se šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron, která je výrazně nakažlivější než předchozí typy viru a častěji proráží imunitu získanou proděláním nemoci i očkováním. Většinou má ale mírnější průběh.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v tomto týdnu očekává vrchol epidemie, zástupci výrobce PCR testů Diana Biotechnologies ho předpokládají mezi 3. a 10. únorem. Nových případů za den je podle nich také mnohem víc, než testy zachycují, a to výrazně přes 100.000. Vliv může hrát nová varianta BA.2, která v Dánsku či Velké Británii prodloužila období s vysokým počtem nákaz.

Testy v ČR od počátku epidemie předloni v březnu prokázaly 3,1 milionu případů koronaviru, s nákazou zemřelo 37.281 lidí. Počet úmrtí za den se v posledních dvou týdnech jen jednou dostal nad 30, právě v pondělí jich bylo 31, v úterý 17. Nejnovější čísla ale při pozdějších aktualizacích rostou. S covidem-19 je ve vážném stavu v nemocnicích 213 lidí, prakticky stejně jako před týdnem. V mezidobí ale těchto pacientů ubylo pod 200.

Stejně jako denní přírůstek je rekordní také incidence, za posledních sedm dní připadá v Česku 2483 nově potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Před týdnem bylo incidenční číslo 1690. Nejvyšší je nyní na Mladoboleslavsku, kde na 100.000 obyvatel za poslední týden připadá 3229 nákaz, následují dva okresy obklopující Prahu. Nejnižší incidenční číslo 1526 je aktuálně na Bruntálsku.

Incidenční číslo pro kraje je už jen v Karlovarském pod 2000, na 100.000 obyvatel tam odhalili za posledních sedm dní 1998 nákaz. Nejvyšší je incidenční číslo nadále v Praze a Středočeském kraji na hodnotách 2875 a 2834.

Počet laboratorních testů na koronavirus byl v úterý mírně nižší před týdnem. Laboratoře provedly podle dosavadních údajů zhruba 146.400 testů PCR a 25.000 antigenních, což bylo přibližně o 5300 méně než minulé úterý.

Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, byla v úterý pozitivní skoro polovina testů. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, byl třetinový. Z nejčastějších preventivních testů v úterý koronavirus ukázala téměř čtvrtina.

Očkovacích dávek proti koronaviru zdravotníci v úterý rozdali 24.922, před týdnem v úterý jejich počet přesáhl 37.000. Zájem o očkování v posledních týdnech klesá, většina zájemců si přichází pro posilující dávku. Od začátku vakcinace v prosinci 2020 bylo v Česku aplikováno přes 17 milionů dávek. Plně očkováno bylo téměř 6,8 milionu lidí, posilující dávku dostalo skoro 3,8 milionu lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové nadále přijímají munici od KLDR. Američané odhalili rozsah pomoci

Severokorejci už od loňského září dodali Rusku více než 10 tisíc kontejnerů s municí a dalším vojenským materiálem, oznámilo americké ministerstvo zahraničí v pátek. Například balistické střely již Moskva použila k útokům na Ukrajinu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy