O bezplatné testování je před omezením jeho hrazení velký zájem

Před pondělním omezením úhrad testů na nemoc covid-19 byl dnes v Česku o testování velký zájem. Místy lidé museli i stát ve frontách. Také víkendové termíny na PCR testy s delší platností zájemci už většinou rozebrali. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odběrovými místy a z údajů v systému rezervací na testy.

Od pondělí 1. listopadu už bude preventivní testy na covid-19 hradit zdravotní pojištění jen dětem a mladým do 18 let, lidem plně očkovaným nebo se zahájeným očkováním a také těm, kteří se nemohou očkovat. Hrazeny budou dál i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Od pondělí se také zkracuje doba platnosti testů na 24 hodin u antigenních a na tři dny u PCR testů.

Například ve Fakultní nemocnici Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, se dnes otestovalo zhruba 900 lidí a obdobné počty nemocnice čeká i v sobotu a neděli, řekla ČTK mluvčí nemocnice Iva Piskalová. Kapacita centra je zhruba 1100 testů denně. Denně tam přijde navíc mimo rezervaci až 200 lidí s testem nařízeným hygieniky, a tak se u centra tvoří i fronty. Další odběrová místa, která o víkendu dělají PCR testy, jako nemocnice v Novém Jičíně a Krnově, mají podle rezervačního systému na stránkách ministerstva zdravotnictví plno. Odběrová místa pro antigenní testy ale mají podle systému menší vytíženost.

Zájem o testování se dnes zvýšil v Jihočeském kraji. Například před zimním stadionem v Českém Krumlově se od rána tvořily fronty a lidé museli na testování čekat několik desítek minut. Způsobil to ale podle odběrových míst i čtvrteční svátek, kdy se na většině míst netestovalo. I společnost Podané ruce zaznamenala v centru Bohéma v brněnském Janáčkově divadle zvýšený zájem o testování. "Evidujeme zvýšený zájem jak o PCR testy, tak také o antigenní testování," řekla ČTK za společnost Šárka Halaštová.

Deset odběrových míst, na kterých se dnes testovalo na Vysočině, mělo podle informací z rezervačního webu zcela zaplněnou kapacitu. Obsazena jsou i místa na sobotu a neděli. V sobotu bude testy provádět nemocnice v Jihlavě a také laboratoř, která má testovací místo na jihlavském vlakovém nádraží. V neděli plánují testovat Nemocnice Havlíčkův Brod a Pelhřimov, která měla jako jediná dnes odpoledne ještě volné poslední místo.

Rovněž Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové v posledních dnech zaznamenala zvýšený zájem o PCR testy. Přibylo i lidí, kterým PCR test nařídili lékaři, řekli dnes ČTK zástupci FN. Dnes odpoledne nebyl v rezervačním systému odběrového centra v hradecké FN na víkend žádný volný termín na PCR test, první volné termíny jsou až v pondělí 1. listopadu. Získat na víkend termín na antigenní test v hradecké FN ale nebyl problém.

V Libereckém kraji má podle údajů z rezervačních systémů z 18 testovacích míst volné termíny na PCR test už jen místo na parkovišti u OC Nisa v Liberci. O něco lepší je výběr u antigenních tesů. Nejvíce volných termínů má léčebna ve Cvikově. Na sobotu neměla před dnešními 16:00 zcela naplněnou kapacitu i místa v libereckém Koloseu, na parkovišti u OC Nisa a v semilské nemocnici. Na neděli bylo několik volných termínů kromě Cvikova také v Hrádku nad Nisou a Tanvaldu.

Fakultní nemocnice Olomouc má o víkendu pro veřejnost ještě k dispozici 570 volných termínů pro antigenní testy. Naopak termíny na PCR testy prováděné odběrem z nosohltanu jsou už všechny obsazené. Na PCR testy ze slin se v nemocnici ještě může objednat zhruba pět desítek lidí.

V Ústeckém kraji má i o víkendu ještě volné termíny například ústecká Masarykova nemocnice. V Pardubickém kraji jsou ve čtyřech z pěti nemocnic o víkendu volné termíny pro antigenní testy, ale pro PCR testy jsou nejbližší volné termíny až prvních dnech příštího týdne. Třeba odběrová místa v pražských nemocnicích, kde o víkendu provádějí antigenní a preventivní PCR testy, ale stále hlásí volné termíny, a to i na nadcházející víkend.

V Plzeňském kraji se o víkendu netestuje na všech místech. Nemocnice, které nabízejí bezplatné PCR testy, pak většinou nemají na víkend volné termíny, ale na antigenní testy se ještě objednat dá. Například Fakultní nemocnice Plzeň, která testuje v sobotu i neděli nenabízí aktuálně na PCR testy ani jeden volný víkendový termín, kdežto na antigenní testy je zatím volných více než polovina termínů. V Plzni funguje například i Covid Drive-in testovací stanoviště u obchodů naproti pivovaru, kde jsou nedělní termíny pro PCR testy obsazené, na sobotu jsou ještě volné.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 1 hodinou

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 5 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

včera

včera

včera

včera

Policisté na Slovensku zadrželi hledaného muže. Zřejmě jde o dezinformátora Zítka

Policie v pondělí oznámila, že na Slovensku se podařilo zadržet hledaného osmapadesátiletého muže. Podle dostupných informací jde o dezinformátora Pavla Zítka, který čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy. Policisté jej hledali od dubna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy