Ochranné pomůcky proti koronaviru? Ministerstvo fatálně selhává, tvrdí hejtman

Ministerstvo zdravotnictví podle hejtmana Vysočiny pověřeného vedením Asociace krajů Jiřího Běhounka (ČSSD) fatálně selhává v zásobování svých organizací ochrannými prostředky. Z páteční dodávky respirátorů, totiž ministerstvo odebralo 200.000 respirátorů, ačkoli zásilka byla určena pouze pro silové složky státu a kraje, uvedl v České televizi. Do regionů tak šlo méně ochranných pomůcek. V páteční zásilce z Číny bylo 1,1 milionu respirátorů.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Podle Běhounka resort zdravotnictví původně deklaroval, že má svoje dodávky ochranných pomůcek, ale ve skutečnosti nemá žádné. Hejtman tudíž předpokládá, že bude do zdravotnictví směřovat i část dodávek očekávaných během víkendu. Stát podle něj nenechá například záchranné služby v problémech.

"My si samozřejmě uvědomujeme, že i tyto organizace nutně ochranné prostředky potřebují, nicméně bez přesně daného systému to fungovat nemůže," uvedl Běhounek v tiskové zprávě

Běhounek bude s vládou prostřednictvím videokonference jednat v pondělí. Chce, aby celé zásobování ochrannými pomůckami řídilo ministerstvo vnitra. Vydělení zdravotnictví ze systému krizového zásobování podle něj nefunguje a považuje ho za chybu.

Dodávky roušek a respirátorů letadly označil Běhounek ve chvíli, kdy cesta po zemi není jistá kvůli uzavírání trhu v jednotlivých zemích, za jediné spolehlivé. "Všechny ostatní jsou rizikové," uvedl Běhounek s tím, že i do krajů se některé objednávky nedostaly.

Víc než sto tun zdravotnického materiálu včetně roušek a respirátorů doveze večer do Česka ukrajinský letoun An-124 Ruslan. První zdravotnický materiál přivezl z Číny armádní speciál v noci ze středy na čtvrtek, když přepravil 150.000 rychlotestů na koronavirus. V následujících šesti týdnech by měla ochranné pomůcky pravidelně přivážet tři letadla čínských aerolinek i China Eastern. Materiál se ukládá v centrálním skladu u Pardubic, odkud se rozváží dál do krajů.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených vzrostl na 4735, 78 mrtvých

06.04.2020 19:27 Počet uzdravených z nemoci covid-19 v Česku překročil podle údajů ministerstva zdravotnictví stovku…

Vojtěch chce po Velikonocích představit plán uvolňování opatření

06.04.2020 19:08 Ministerstvo zdravotnictví chce po Velikonocích představit plán postupného uvolňování přijatých…

Domov v pražské Michli eviduje šest zemřelých seniorů a další nakažené

06.04.2020 18:35 V Praze zemřelo šest klientů z domova pro seniory v Michli, kde se objevila nákaza covid-19…

Lékárny postupně doplňují vykoupené léky s paracetamolem

06.04.2020 17:56 Lékárny postupně doplňují léky s obsahem paracetamolu, kterých byl v uplynulých týdnech v Česku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy