Očkování by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě, řekl Vojtěch

Očkování proti covidu-19 by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě a zpravodajských službách, pro učitele ne, řekl dnes ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v diskusním pořadu České televize. Vyhláška by mohla být připravená 15. prosince.

Ministr podpořil zkrácení platnosti covidových certifikátů pro plně očkované na devět měsíců, jak to doporučila Evropská komise. Lidé by pak museli na přeočkování.

Vojtěch uvedl, že vyhlášku o povinném očkování předloží na vládní radě pro zdravotní rizika a ve vládě v pondělí a po zkráceném připomínkovém řízení by mohla platit od 15. prosince. Skupiny lidí, kterých by se týkala, by musely být naočkované do začátku února. Povinnost by podle návrhu vyhlášky platila pro lidi nad 60 let, pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách, policisty, vojáky a hasiče. "Bavíme se i o Vězeňské službě a bavíme se o zpravodajských službách," řekl. Pro učitele, o kterých se uvažovalo, by očkování podle Vojtěcha povinné být nemělo.

Očkovat by se museli lidé, pro které může být nemoc covid-19 rizikem, a skupiny, jejichž práce je klíčová pro chod státu nebo jsou v kontaktu s lidmi, pro které může mít nákaza fatální důsledky, řekl ministr. Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zopakoval, že nová vládní koalice v povinném očkování vybraných skupin nevidí řešení. Možné ale je u skupin, třeba lékařů, kde ho budou chtít profesní organizace. S Válkem se Vojtěch shoduje v tom, že je do očkování potřeba více zapojit praktické lékaře.

Budoucí vládní pětikoalice počítá ve svém plánu se zkrácením uznatelnosti očkování na šest měsíců. K tomu by lidé dostali ještě sedmý měsíc, ve kterém by si měli zajít pro posilující třetí dávku, aby jim certifikát dál platil. K tomu se kloní i prezident České lékařské komory Milan Kubek, srovnání doby uznatelnosti u očkovaných a vyléčených by podle něj bylo spravedlivé. "Chceme jít cestou doporučení Evropské komise, které vydala v minulém týdnu, a to je devět měsíců," řekl dnes Vojtěch. "Mně to přijde jako rozumná časová hranice," dodal.

Evropská komise devítiměsíční platnost očkování navrhla, protože unijní země na věc neměly jednotný pohled. Pro většinu lidí očkovaných v letošním roce to znamená, že před další letní dovolenou v zahraničí se budou muset nechat přeočkovat.

Související

Více souvisejících

očkování covid pasy vězeňská služba Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy