Očkování přináší další výhody. Personál sociálních služeb nemusí na pravidelné testy

Pracovníci domovů seniorů a dalších sociálních služeb, kteří se nechali očkovat proti covidu a mají aspoň dva týdny po druhé dávce, se už nebudou muset pravidelně testovat. Povinnost podstoupit antigenní test každých pět dnů by pro ně měla skončit 9. března. Schválila to dnes vláda. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Pravidelné testování klientů a pracovníků domovů pro seniory a se zvláštním režimem či v léčebnách každých pět dnů mělo začít původně loni 4. listopadu. Zařízení ale testovací materiál nedostala včas. Ministerstvo zdravotnictví pak původní nařízení zrušilo a vydalo nové, které platí od 21. listopadu do konce nouzového stavu. Kontroly klientů skončily začátkem prosince, u personálu pokračují.

"Zaměstnanci, kteří jsou očkovaní a mají minimálně 14 dní po aplikaci druhé dávky, se nemusí testovat pravidelně každých pět dní. Tohle jsme dnes schválili na vládě s platností od 9. března," uvedla na twitteru Maláčová.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb zjišťovala začátkem roku zájem klientů domovů a personálu o očkování proti covidu. Očkovat se chtělo nechat 73 procent obyvatel zařízení a polovina pracovníků. Třetina lidí, kteří o vakcínu zájem tehdy neměli, už covid prodělala. Šéf asociace Jiří Horecký tehdy uvedl, že je pravděpodobné, že se tito klienti a zaměstnanci později ještě naočkovat nechají. Uvedl také, že v přístupu k očkování hraje roli to, zda se v zařízení nákaza objevila a jaké měla dopady. Tam, kde byly následky horší a lidé umírali, byla ochota očkovat se vyšší.

Testováním se zabýval i pražský městský soud. V únoru nařízení o pravidelných testech každých pět dnů u pracovníků sociálních služeb zrušil, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů. Testování platí po dobu nouzového stavu. Ten má zatím trvat do 28. března.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy