Česko hlásí přes 8 tisíc nakažených, Maďarsko nové rekordy. Pandemie má téměř 3 miliony obětí

Česko za úterý hlásí 8568 nově potvrzených případů koronaviru. V Německu se za posledních 24 hodin prokázal u dalších 17.051 lidí. Situaci kolem koronaviru sledujeme online.

21:56 - Řecko i přes nárůst počtu infekcí od příštího týdne uvolní část koronavirových opatření, aby pozvedlo morálku místních obyvatel. Na předchozí objednání se například otevřou malé obchody. Turecko dnes zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených od počátku pandemie, informovala agentura Reuters.

21:45 - Ve Francii se nejméně na tři týdny zavřou školy, což bude v této zemi v letošním školním roce kvůli pandemii poprvé. Od sobotního večera také na jeden měsíc začne platit omezení pro pohyb výhradně v okruhu do deseti kilometrů od bydliště pro celou Francii, dosud to platilo jen v 19 departementech. 

21:20 - Chorvatsko od čtvrtka rozšíří možnosti pro příjezd turistů do země, aniž by museli do karantény. Takový vstup bude možný s negativním výsledkem nejen dosud výlučně PCR testu, ale i testu antigenního, s platným potvrzením o prodělání nemoci covid-19 nebo s potvrzením o vakcinaci. 

21:01 - Až desítky lidí z Česka se nechaly proti koronaviru naočkovat v Srbsku, které nabídlo cizincům bezplatnou vakcinaci o minulém víkendu. Vyplývá to z vyjádření ředitelky odboru komunikace ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové pro televizi Prima. Televize upozornila, že srbská televize mezi cizinci, kteří si přijeli pro očkování, zachytila majitele e-shopu Rohlik.cz Tomáše Čupra.

20:48 - Brazílie zjistila ve státě Sao Paulo novou variantu koronaviru, která je podobná jihoafrické variantě viru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na šéfa výzkumného institutu Butantan. Šéf tohoto institutu sídlícího v Sao Paulu také uvedl, že pacient s touto variantou nebyl v Jihoafrické republice, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by se odtamtud vrátil.

20:20 - Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má 40 procent lidí nad 70 a 65 procent nad 80 let. Z celkové populace je to zhruba 11 procent lidí s jednou a asi 4,5 procenta se dvěma dávkami. Vyplývá to z vyjádření a prezentace ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví. 

19:55 - Ministerstvo zdravotnictví po změně očkování vakcínou Vaxzevria od firmy AstraZeneca v Německu úpravy v ČR neplánuje. Benefity očkování převažují, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová. V úterý doporučila očkovací komise v Německu nepoužívat vakcínu pro mladší 60 let. 

19:17 - Pokud se lidé o Velikonocích "utrhnou ze řetězu" a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie zase zhorší. Řekl to na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví v reakci na porušování protiepidemických opatření s příchodem slunečného počasí.

18:53 - Země Evropské unie dnes nedospěly k dohodě na rozdělení deseti milionů vakcín od společností Pfizer a BioNTech, které mají ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům včetně Česka jejich dosavadní nižší příděly. Česko mělo podle návrhu, o němž dnes jednali velvyslanci členských států, získat přes 300.000 dávek.

18:36 - Nových případů koronaviru ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Jen velmi pozvolna ale ubývá hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška proto rozporuplná, řekl na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

18:14 - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy. Podobné doporučení minulý týden vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dříve americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) či výrobce ivermektinu Merck.

17:30 - Slovenský ústavní soud ponechal v platnosti nouzový stav i zákaz vycházení s výjimkami, které zavedla vláda ve snaze zpomalit šíření koronavirové infekce. Ústavní soudci o tom rozhodli dnes, řekl novinářům předseda soudu Ivan Fiačan. Na soud se ve zmíněné záležitosti obrátili opoziční poslanci i generální prokurátor.

17:11 - Soud dnes zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem z rizikových zemí do vlasti negativní test na covid-19. Ministerstvo totiž podle soudního senátu nevysvětlilo, proč nepostačí občany podrobit opatřením teprve po jejich návratu. 

15:58 - Letošní Velikonoce budou kvůli epidemii koronaviru jiné pro čtyři pětiny Čechů. Vládní opatření mají mimo jiné co nejvíce omezit setkávání lidí. Přitom pro více než polovinu populace bývají svátky jara především příležitostí potkat se z blízkými. Vyplývá to z průzkumu Českého národního panelu, který má ČTK k dispozici.

15:27 - Ukrajina za uplynulých 24 hodin zaznamenala přes 400 úmrtí spojených s nemocí covid-19, je to dosud nejvíce za den v této zemi. Za poslední den tam přibylo 11.226 nově potvrzených případů infekce a 407 úmrtí. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 Ukrajina evidovala minulý týden, kdy v jednom dni kvůli nákaze zemřelo 362 lidí.

15:04 - Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová jednali s ruským prezidentem Vladimirem Putin o možné spolupráci ohledně vakcíny Sputnik V. Tématem byla i Ukrajina, informovala dnes s odvoláním na sdělení Kremlu agentura Reuters.

14:54 - Očkování proti covidu-19 v Argentině pokračuje pomaleji, než původně slibovala tamní vláda. První dávku vakcíny dostaly tři ze 44 milionů obyvatel země, uvedla agentura AFP. Zhruba 600.000 lidí očkování dokončilo. I Argentina má nedostatek vakcín. Největší rozdíl mezi slíbeným a dodaným množstvím zaznamenává u ruského přípravku Sputnik V., jehož ale i tak dostala zatím nejvíce.

14:37 - Mezi zdravotníky záchranné služby ve Zlínském kraji už není žádný nakažený koronavirem. Bez jakéhokoliv případu nákazy jsou tak zdravotníci po několika měsících. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta to přičítá především očkování. Vakcinaci podle něj podstoupily více než tři čtvrtiny zhruba ze 360 zdravotníků, které záchranná služba zaměstnává.

14:01 - Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci s firmou BioNTech se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná u dětí ve věku 12 až 15 let. Závěry vycházejí z předběžných dat o testování. Podle agentury AP vývoj přibližuje scénář, že v dané věkové skupině se začne očkovat na konci letošního léta.

13:28 - Podíl Američanů vyjadřujících neochotu nechat se očkovat proti koronaviru byl v březnu menší než v lednu a klesl na 17 procent dotázaných. Ukazují to nová data od amerického úřadu pro sčítání lidu (USCB) a Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), o nichž v úterý informoval deník The Wall Street Journal (WSJ). 

13:13 - Čínské úřady dnes odmítly tvrzení Světové zdravotnické organizace (WHO), že Peking neposkytl přístup ke kompletním datům mezinárodním odborníkům, kteří počátkem roku v Číně zkoumali původ nového typu koronaviru. Vysoký představitel čínské národní zdravotnické komise (NHC) Liang Wan-nien prohlásil, že pro takové tvrzení nemá WHO faktický důvod.

12:50 - Ukrajina za uplynulých 24 hodin zaznamenala rekordní počet úmrtí kvůli nákaze koronavirem, který poprvé překročil 400 za den. V zemi přibylo 11.226 nově potvrzených případů infekce a 407 úmrtí. Předchozí rekord v počtu úmrtí za den padl minulý týden, kdy v jednom dni kvůli nákaze zemřelo 362 lidí.

12:33 - Od loňského začátku epidemie se covidem-19 prokazatelně nakazilo 48.014 učitelů a pracovníků ve školství, z toho 1354 jich bylo starších 65 let. Hospitalizováno bylo 935 pedagogů, 40 zemřelo. Na jednání školského výboru to dnes řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

12:11 - Jihočeský kraj bude mít v týdnu po Velikonocích k dispozici více než 22.000 dávek na očkování proti koronaviru. Přibližně polovinu z toho použije na očkování druhou dávkou. Nově protilátku dostane zhruba 11.500 lidí. ČTK to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Podle něj distribuce dávek od státu není stále v takovém množství, jak by si kraj představoval.

11:44 - V Olomouckém kraji přibylo v úterý 431 lidí nakažených covidem-19. Po pondělním nárůstu začaly přírůstky opět klesat, je to o 190 případů méně než před týdnem a o 254 méně než ve stejný den před dvěma týdny, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.V Olomouckém kraji bylo v úterý aplikováno téměř 2500 vakcín, hasiči je začali rozvážet do téměř stovky ordinací po celém kraji.

11:27 - V Pardubickém kraji testy odhalily v úterý 539 nových případů nákazy koronavirem. Počet nákaz ve srovnání s předchozími obdobími klesá. Minulé úterý bylo 712 nově nakažených. Od loňska se v kraji prokazatelně nakazilo 86.752 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

11:09 - Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vyzvala lidi, aby při pobytu venku dodržovali opatření proti šíření koronaviru. Novinářům dnes řekla, že chápe, že lidé v současném hezkém počasí chtějí ven, zopakovala ale, že vláda do Velikonoc současná protikoronavirová opatření měnit nebude. Na sociálních sítích se v úterý objevila řada fotografií z pražských parků a náplavek, kde se shlukovaly skupinky lidí.

10:51 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 164 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem jich ve 25 zdravotnických zařízeních leží 643, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo za 24 hodin 946 potvrzených případů nákazy a je také 24 nových úmrtí u lidí v průměrném věku 84 let, avšak část případů je dodatečně hlášená z předchozích dní.

10:28 - Občanskou válkou a humanitární krizí zmítaný Jemen obdržel první vakcíny proti covidu-19 v rámci globálního programu COVAX, který má garantovat, že se vakcíny dostanou i do rozvojových zemí. První zásilka vakcín pro Jemen obsahuje 360.000 dávek. S odkazem na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom napsala agentura AFP.

10:02 - Maďarsko za uplynulý den zaznamenalo dalších 302 úmrtí kvůli nákaze koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Je to nejvyšší počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 za jediný den od začátku pandemie, která si v desetimilionové zemi vyžádala už více než 20.000 obětí.

9:34 - V Praze v úterý přibylo 757 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 90 více než v pondělí. V mezitýdenním srovnání je ale denní nárůst pozitivních testů opět nižší, a to zhruba o 250. Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví. Epidemie v hlavním městě tak dále zpomaluje, podobně jako v celém Česku. Denní počet pozitivních testů v Praze se drží pod tisícovkou až na jednu výjimku právě v předchozí úterý už 11 dní.

9:25 - V Olomouckém kraji přibylo v úterý 431 lidí nakažených covidem-19. Po pondělním nárůstu začaly přírůstky opět klesat, je to o 190 případů méně než před týdnem a o 254 méně než ve stejný den před dvěma týdny, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.V Olomouckém kraji bylo v úterý aplikováno téměř 2500 vakcín, hasiči je začali rozvážet do téměř stovky ordinací po celém kraji.

9:17 - Ve středních Čechách přibylo v úterý 1244 nakažených koronavirem. Oproti minulému úterý jde o pokles o 446 případů. Lidé v regionu, který má asi 1,37 milionu obyvatel, dosud dostali 172.097 dávek očkování, z toho 4804 v úterý, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:00 - V úterý v Česku přibylo 8568 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to o 2400 nakažených méně. Zároveň poprvé od začátku února klesl úterní počet nových nakažených pod deset tisíc případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemie v poslední době ustupuje, české nemocnice jsou ale stále velmi vytížené. Dnes ráno byla volná necelá čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem.

8:45 - Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 celosvětově přesáhl 2,8 milionu. Vyplývá to z dnešní aktuální statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Nejvíce obětí evidují podle jejích údajů Spojené státy, Brazílie, Mexiko a Indie.

8:39 - Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 celosvětově přesáhl 2,8 milionu. Vyplývá to z dnešní aktuální statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Nejvíce obětí evidují podle jejích údajů Spojené státy, Brazílie, Mexiko a Indie.

8:22 - Brazilské zdravotní úřady v úterý ohlásily 3780 úmrtí pacientů po nákaze koronavirem, dosud nejvíce od počátku pandemie, napsala agentura Reuters. Nových případů koronaviru se v největší latinskoamerické zemi prokázalo 84.949.

8:00 - Koronavirus se v Německu za posledních 24 hodin prokázal u dalších 17.051 lidí, minulou středu země hlásila o zhruba 1200 případů méně. Dalších 249 pacientů po nákaze koronavirem zemřelo, což je podobná bilance jako před týdnem. S odvoláním na německý Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.
Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice lékaři očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy