Německo omezuje přeshraniční tranzit s Českem. Lidé přestávají hygienikům hlásit kontakty

Hygienici a další volající zapojení do Chytré karantény zvládají v současné době oslovit do 24 hodin skoro všechny pozitivně testované na nákazu novým typem koronaviru a jejich kontakty, které jim nahlásí. V průměru ale lidé přiznají méně než jeden kontakt.

21:58 - Německo výrazně zpřísňuje podmínky pro průjezd z České republiky, povolení k tranzitu budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny. ČTK to dnes řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Německo s účinností od neděle považuje Českou republiku za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací.

21:06 - Bílý dům dnes vyzval Čínu, aby zveřejnila všechny informace týkající se prvních případů koronavirové infekce z prosince 2019. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že Spojené státy znepokojuje, jak byly zprostředkovány závěry ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o původu koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

20:41 - Postupný útlum železniční dopravy s Německem se dnes uskutečnil podle plánu. Ve směru z Německa dnes do ČR přijel předposlední vlak railjet 179 ve 20:00 do Děčína. Přes Domažlice přijede poslední vlak 363 ve 20:45, řekla ČTK mluvčí Českých drah (ČD) Gabriela Novotná. ČD o tomto víkendu obousměrně přerušily provoz všech vlaků mezi ČR a Německem, a to do odvolání.

20:14 - Opatření, která nyní zavádí Německo pro pendlery z Česka, jsou náhlá a nepodložená reálnými důvody, domnívají se někteří přeshraniční pracovníci. Pokud se nařízení nezmění, velká část jich nebude moci do Německa za prací od neděle vycestovat, zjistila ČTK.

19:35 - Hejtmani jsou připraveni požádat vládu o nové vyhlášení nouzového stavu na omezenou dobu, asi na dva týdny. České televizi to po dnešním večerním jednání krajů řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Záleží ale podle něj na průběhu a výsledku jednání se členy vlády, které začalo hned po debatě hejtmanů. Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, na který jsou teď navázána vládní opatření proti šíření koronaviru. Dosavadní nouzový stav tak v neděli k půlnoci skončí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uváděl jako jediné řešení to, že by o vyhlášení nouzového stavu kabinet požádali hejtmani.

18:49 - Jakmile se v Polsku částečně uvolnily protikoronavirové restrikce, zaplavili turisti Zakopané, nejznámější středisko na polské straně Tater. Polská média uvádějí, že policie ve znovuotevřených hotelích a penzionech, ale i na ulicích, musela v pátek večer zasahovat kvůli bitkám opilých hostů. Plní se také známá letoviska na polské straně Krkonoš, lyžaři využívají možnosti si znovu zajezdit na sjezdovkách, kde panují ideální podmínky.

18:14 - Začalo společné jednání hejtmanů o postupu krajů po skončení nouzového stavu. Jednat pak budou také formou videokonference zhruba od 19:00 s vládou. ČTK to dnes po 18:00 řekla mluvčí Asociace krajů Hana Brožková. Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu, řekl dnes ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Doufá ale, že o vyhlášení nového stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech země neplatila odlišná opatření.

17:27 -  Vyhlásit nouzový stav pro část území podle ústavního právníka Jana Wintra legislativa umožňuje. Zda by to v současné situaci nebylo obcházení ústavy, by záleželo na odůvodnění. Posouzení této možnosti podle něj není úplně jednoznačné. Připustil, že nouzový stav vyhlášený jen v části ČR by mohl být sám o sobě novým nouzovým stavem, pro který by vláda po dobu 30 dnů nemusela mít souhlas Sněmovny. Pokud by byl ale zdůvodněn stejně jako dosavadní nouzový stav pro celé území, dal by se vnímat i jako jeho pokračování, které Sněmovna tento týden odmítla. Wintr to dnes řekl na dotaz ČTK.

16:53 - Lyžařská střediska v italském regionu Lombardie, do kterého patří oblíbené oblasti Livigno, Bormio, Santa Caterina, Aprica nebo Madesimo zahájí v pondělí provoz. První klienti cestovní kanceláře Nev-Dama budou do těchto středisek odjíždět v sobotu 20. února. Zájezdy má koupené několik stovek lidí, CK předpokládá, že se jejich počet bude v následujícím týdnu zvyšovat. ČTK to dnes řekl mluvčí Nev-Dama Jan Bezděk.

15:44 - Lídři opozičních stran, které mají hejtmany, jsou připraveni k dalším jednáním o postupu při řešení epidemie covidu-19 s vládou. Sdělili to dnes ČTK. K jednání vlády a opozičních stran, které mají největší zastoupení v Asociaci krajů, vyzval dnes šéf asociace Martin Kuba (ODS). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) však nyní musí konec nouzového stavu a další podobu boje s epidemií vyřešit pouze vláda s hejtmany.

15:23 - Asociace krajů dnes vyzvala vládu a opoziční strany ke společnému jednání o dalším postupu při řešení pandemie koronaviru v České republice. Chce systémové řešení. Uvedla, že ne všechna vládní koronavirová opatření jsou vázána na to, aby trval nouzový stav. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila vedoucí kanceláře jihočeského hejtmana Hana Brožková. Hejtmani budou dnes večer jednat o společném postupu krajů poté, co skončí nouzový stav.

14:42 - Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. ČTK to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná opatření proti covidu-19. Kabinet má k dispozici analýzu, podle které by opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů nebylo protiústavní, dodal.

14:08 - Stát posílá do Karlovarského kraje deset ventilátorů a deset přístrojů na podporu dýchání (HFNO). Na twitteru to dnes uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Přístroje si rovnoměrně rozdělí nemocnice v regionu, řekla ČTK krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková. Kraj má téměř vyčerpány kapacity lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče i standardních lůžek s kyslíkem. Dalších pět přístrojů na podporu dýchání míří podle Švagra do Libereckého kraje.

13:40 - Za okamžitý návrat dětí do škol dnes v Brně-Medlánkách demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Demonstrující přišli v průvodu s vlajkami a transparenty k bytovému domu, kde chtěli navštívit ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Dostali se i dovnitř, Plagův byt tam ale nenašli. Na domovní nástěnce nechali vzkazy dětí, které se chtějí vrátit do škol.

13:14 - Iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele, žádá v otevřeném dopisu krajské hygienické stanice, aby nejpozději do neděle, kdy má skončit nouzový stav, stanovily jasná pravidla, za kterých je možné otevřít a provozovat restaurace, hotely či obchody. Pokud nebudou pravidla stanovena a nebude možné otevřít, budou členové iniciativy požadovat podporu ve výši 70 procent z tržeb za období před pandemií, informoval dnes ČTK za iniciativu Jiří Janeček.

12:41 - V Pardubickém kraji v pátek přibylo 593 nově nakažených koronavirem. Minulý pátek jich bylo 493. Testy od loňského března odhalily 58.824 případů. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

12:35 - V Karlovarském kraji přibylo za pátek 645 nových případů nákazy koronavirem. Jde o čtvrtý nejvyšší přírůstek za poslední dva týdny. Aktuálně je v kraji nemocných 6357 lidí. Nejvyšší přírůstky v posledních dnech mají okresy Cheb a Sokolov, které jsou od pátku vládním nařízením v karanténě.

12:09 - V pátek přibylo v Plzeňském kraji 845 nových případů nákazy koronavirem. Jde o druhý nejvyšší přírůstek za poslední dva týdny. Počet aktuálně nakažených dosáhl 7829 a překonal tak už podzimní vlnu, kdy bylo 29. října v kraji 7342 nemocných, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

11:47 - V Olomouckém kraji přibylo za pátek 405 potvrzených případů nákazy covidem-19. Je to o 31 případů více než ve čtvrtek, také o 17 více než v pátek před týdnem. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Epidemie onemocnění covid-19 v kraji v týdnu dále slábla, mezitýdenní pokles však již zpomaloval své tempo. V kraji za uplynulý týden do čtvrtka přibylo 2214 potvrzených nákaz novým koronavirem, přírůstek byl o 102 případů nižší než předchozí týden. Ve čtvrtek bylo 374 nově nakažených, minulý čtvrtek 331.

11:25 - V Jihomoravském kraji během pátku přibylo 889 potvrzených případů nemoci covid-19, o 180 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl oproti čtvrtku o 19, zemřelo osm lidí s průměrným věkem 88,5 roku. Jde o úmrtí z různých lokalit, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

10:59 - V Ústeckém kraji za pátek přibylo 544 nových případů nákazy covidem-19, což je o 63 více než minulý pátek. Denně v tomto týdnu přibylo v kraji v pracovním dnu v průměru 572 případů, minulý týden to bylo o 40 případů méně. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

10:36 - Ve Zlínském kraji přibylo za pátek 227 potvrzených případů nákazy covidem-19. Je to o 39 více než ve čtvrtek a o tři případy méně než minulý pátek. Počty nově nakažených v kraji již pátý týden klesají, v tomto týdnu však již nebyly denní přírůstky o tolik nižší než ve stejný den před týdnem. Například v úterý bylo jen o jeden případ méně než minulé úterý, ve středu jich bylo v týdenním srovnání jen o pět méně. Ve čtvrtek však statistiky ministerstva zdravotnictví evidovaly 188 nově nakažených, minulý čtvrtek 295.

10:19 - Česká republika má za uplynulých čtrnáct dní přes 93.000 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Je to 869 případů na 100.000 obyvatel, a ČR je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Má asi čtyřikrát více případů než sousední Rakousko (213) a Polsko (196). Nejlépe je na tom Maďarsko, které vykázalo v uplynulých 14 dnech 153 nových případů na 100.000 obyvatel.

9:58 - Peru zaznamenalo v pátek dosud nejvyšší počet lidí s covidem-19, kteří se musejí léčit v nemocnici. Hospitalizovaných je nyní 14.333 pacientů, informovala dnes s odvoláním na peruánské ministerstvo zdravotnictví agentura AFP. Po páteční rezignaci ministryně zdravotnictví Pilar Mazzettiové bude mít Peru od začátku epidemie v čele resortu již pátého ministra.

9:23 - Rusko má za uplynulý den dalších 14.861 nakažených novým koronavirem, 502 lidí pak po onemocnění covidem-19 zemřelo. Je to o něco méně než předchozí den. Od začátku pandemie se v zemi, která má přibližně 146 milionů obyvatel, podle záznamů nakazilo už 4,057.698 lidí. Dnes to podle agentury Reuters uvedly tamní úřady.

8:49 - V Česku je k dispozici protilátkový test na covid-19, který může být použit pro sebetestování. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mu tento týden potvrdil notifikaci. ČTK to v rozhovoru řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Test ale není vhodný pro testování v časných stádiích nákazy, tedy nelze jej použít ve školách.

8:45 - Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, po šesti dnech stagnace dnes mírně stoupl ze 71 na 73 bodů. Přibylo nově 8782 nakažených, což je plošně více než v Německu, které hlásí 8354 nově nakažených.

8:29 - Reakce na výskyt nákazy covidu-19 ve škole se za uplynulý rok výrazně změnily. Zatímco loni v březnu informace o podezření na infekční dítě v první škole v Česku vyvolala u řady lidí strach a vzbudila ohromný zájem médií, v současnosti už to lidé vnímají téměř jako běžnou věc. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Petr Karvánek ze ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6, která měla loni jako první v ČR třídy v karanténě. Od té doby nemoc prodělalo několik desítek dětí i zaměstnanců školy včetně ředitele. Vláda podle něj situaci nezvládá. Karvánek se proto obává, že současná výuka na dálku brzo neskončí.

8:14 - Německo za poslední den zaznamenalo 8354 nových případů nákazy koronavirem a 551 dalších úmrtí pacientů, u nichž se prokázala choroba covid-19. V obou případech je to méně než předchozí den, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

7:56 - Odhadem Německo za poslední den zaznamenalo 8354 nových případů nákazy koronavirem a 551 dalších úmrtí pacientů, u nichž se prokázala choroba covid-19. V obou případech je to méně než předchozí den, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).305.641 let života sebrala v uplynulém roce pandemie covidu-19 Němcům. Dospěli k tomu experti Institutu Roberta Kocha (RKI) ve studii, kterou dnes na svém webu zveřejnil odborný časopis Ärzteblatt. Vědci zohlednili léta, která lidem sebrala smrt, i omezení během nemoci u přeživších.

7:45 - Nejvíce kontaktů lidé hlásí ve Zlínském, Pardubickém a Ústeckém kraji. Vyplývá to ze zveřejněných dat o fungování Chytré karantény z 10. února. Dlouhodobá data o práci hygien se na rozdíl od dat o testování či očkování nezveřejňují, k dispozici jsou jen aktuální vždy za jeden den.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici Česká republika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

Trump přežil atentát, aby nastolil mír na Ukrajině, tvrdí Orbán. Řekl, proč se střílelo na něj a Fica

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i slovenského premiéra Roberta Fica byly spáchány atentáty kvůli jejich "protiválečným postojům". O tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy