EU řeší spory o distribuci vakcín. Brazílie hlásí 300 tisíc mrtvých, Česko téměř 9 tisíc nakažených

Ve středu přibylo 8763 nově nakažených. Rozdíly v názorech na způsob rozdělování vakcín proti covidu-19 se dnes pokusili překonat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Evropský parlament bude schvalovat zavedení takzvaných covidových pasů ve zrychleném řízení. A čeští politici hovoří o návratu dětí do škol. Dění kolem koronaviru jsme sledovali online.

21:56 - Na tři další francouzské departementy včetně regionu, jehož součástí je město Lyon, se budou v příštích čtyřech týdnech vztahovat přísnější covidové restrikce. Podle agentury Reuters to dnes oznámila francouzská vláda.

21:47 - Mexiko dnes překonalo hranici 200.000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje mexického ministerstva zdravotnictví. Více úmrtí osob, které se nakazily koronavirem, zaznamenaly na světě jen Spojené státy a Brazílie. Nákaza koronavirem se v Mexiku prokázala od loňského roku u 2,2 milionu lidí.

21:09 - Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil zvýšení odměn pro zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) na 120.000 korun. Napíše ministrovi zdravotnictví, řekla ČTK po dnešním jednání předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Babiš na twitteruuvedl, že se s odboráři na zvýšení shodli. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce nadále odměnit záchranáře i nemocniční zdravotníky stejně, uvedla Česká televize (ČT). Odměny pro zdravotníky v nemocnicích až 75.000 korun za druhou vlnu epidemie jdou ze speciálního dotačního fondu, pro ostatní obory ze zdravotního pojištění.

20:27 - Lidé cestující letecky do Německa se budou muset od neděle před odletem prokázat negativním testem na koronavirus. Podle agentury DPA to dnes oznámilo spolkové ministerstvo zdravotnictví s tím, že opatření bude platit pro všechny bez ohledu na epidemickou situaci v jednotlivých destinacích. Kontrolu budou mít na starosti aerolinky.

19:24 - Spojené státy budou mít do sta dní od inaugurace 200 milionů podaných dávek vakcín proti covidu-19. Na úvod své první tiskové konference v roli hlavy státu to uvedl americký prezident Joe Biden.

19:02 - Evropský parlament bude schvalovat zavedení takzvaných covidových pasů ve zrychleném řízení. Shodli se na tom dnes europoslanci, kteří na plenární schůzi odhlasovali využití mimořádně rychlé procedury. Cílem je podle nich to, aby certifikáty usnadňující lidem cestování v době pandemie covidu-19 byly funkční do letní sezony. Někteří zákonodárci rozhodnutí kritizovali s tím, že neumožní parlamentním výborům řádně zvážit detaily návrhu.

18:31 - Portugalsko dnes poprvé od poloviny října zaznamenalo jednociferný počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin. Za uplynulý den zemřelo devět nakažených osob, mezi koncem ledna a začátkem února to bylo i přes 300 denně, informovala agentura EFE. Nově nakažených přibylo v desetimilionové zemi méně než 500. Výrazné zlepšení zaznamenal i Gibraltar, který podal vakcínu proti covidu-19 více než polovině dospělé populace, a od neděle proto zruší povinnost nosit roušku v některých veřejných prostorech.

17:38 - Mezi antigenními testy určenými pro testování ve firmách jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) rozdíly v kvalitě a nebylo možné je zatím ověřit. Jsou však použitelné a účel plní, uvedl ministr při dnešních sněmovních interpelacích.

17:17 - Vysoké školy připravují očkování svých zaměstnanců proti covidu-19 ve vlastní síti očkovacích zařízení. Školy si v ní budou vzájemně vypomáhat. Plán mají téměř hotový, dořešit musí ještě rozvoz očkovacích látek v krajích. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička. Jako první by podle něj měli vakcínu dostat vyučující, s jejichž návratem se počítá v první fázi znovuotevření škol. Potom by měli následovat ostatní pracovníci podle věku, případně podle chronických onemocnění. Očkování na vysokých školách bude moct podle Skleničky začít, jakmile bude dost vakcín.

16:44 - Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) varuje před nákupy vakcín od neoficiálních distributorů nebo neověřených zdrojů. Podle ní hrozí, že by se tak na tuzemský trh mohly dostat padělky, odcizené nebo nekvalitní vakcíny. Uvedla to dnes ve zprávě zaslané ČTK.

16:19 - Irák dnes skrze program COVAX obdržel 336.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Informovala o tom agentura AFP. Vakcíny podle iráckého ministerstva zdravotnictví budou okamžitě podávány zdravotníkům v zemi.

15:58 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne zahájili videokonferenci, při které budou hledat způsob, jak zajistit více vakcín proti covidu-19 a urychlit zatím neuspokojivé tempo očkování. Unijní státy přitom stále nejsou jednotné v pohledu na možný zákaz vývozu očkovacích látek či na to, zda a jak přerozdělit společně nakoupené vakcíny. Těch mají některé státy včetně Česka s ohledem na počet obyvatel méně a požadují kompenzace, podporu však zatím nezískaly.

15:21 - Snoubenci podle svatebních agentur věří, že budou letos moci plánované svatby uskutečnit. Někteří je přesunuli z května na září, lidé, kteří opakovaně kvůli vládním protiepidemickým opatřením loni obřad zrušili, už ho neodkládají a jsou připraveni svatbu uskutečnit i v omezeném režimu. Zástupkyně svatebních agentur to sdělily ČTK. Pořadatelé svateb vidí východisko v testování svatebčanů, situaci v jejich oboru by mohlo usnadnit i zavedení tzv. covidových pasů.

15:01 - Dánsko dnes oznámilo, že další tři týdny nebude používat vakcínu proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin. Kodaň uvedla, že potřebuje více času na posouzení, zda mezi vakcínou a zmíněnými komplikacemi není souvislost. Švédsko dnes informovalo, že vakcínou od AstraZeneky znovu začne očkovat, ale pouze lidi starší 65 let. 

14:25 - Pokud by Spojené státy přijaly od začátku pandemie efektivnější strategii pro boj s koronavirem, mohly ušetřit 400.000 lidských životů. Lépe navrženou finanční pomocí mohly rovněž snížit výdaje o stovky miliard dolarů (biliony korun), a i tak poskytnout finanční pomoc těm, kteří to potřebují. Takové jsou podle agentury Reuters závěry několika nových studií, představených na konferenci uznávané analytické organizace Brookings Institution. 

13:08 - Vědci žádají o pomoc s rozvojem metody pro sledování přítomnosti koronaviru v odpadních vodách. ČTK o tom informoval mluvčí Vysoké školy chemicko technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský. Výzkumníci z VŠCHT na vývoji metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 ve splašcích spolupracují s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). 

12:32 - Ve velkých městech, jako jsou Praha a Brno, pracuje z domova kvůli koronavirovým opatřením až polovina zaměstnanců. Více než 50 procent z nich je ale na home office nespokojená kvůli komplikované komunikaci s kolegy nebo složitému připojení do firemní sítě. Vyplývá to z březnového průzkumu technologické společnosti System4u mezi více než 1400 respondenty.

12:14 - V Indii znovu výrazně přibývá lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin zaznamenalo indické ministerstvo zdravotnictví 53.476 nových případů infekce, což je největší denní nárůst od 23. října.

11:38 - Denní přírůstky osob nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Polsku dál prudce stoupají. Za středu přibylo dalších 34.151 potvrzených případů, což je v zemi nejvíce od začátku pandemie. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví.

11:09 - Zdravotníci společnosti Karlovarské krajské nemocnice, kam spadá v Karlovarském kraji nemocnice v Karlových Varech a Chebu, dnes poprvé aplikovali pacientovi infuzi s protilátkou bamlanivimab. Lék má u pacientů s rizikovými faktory zabránit nejhoršímu průběhu nemoci covid-19. Aplikaci léku u pacientů budou indikovat praktičtí lékaři, uvedla dnes v tiskové zprávě lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Uhlíková.

10:12 - Ukrajina hlásí nejvyšší denní přírůstky nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s covidem-19. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov dnes oznámil 16.669 nově prokázaných případů infekce virem SARS-CoV-2 za poslední den - nejvíce od vypuknutí pandemie. Informoval rovněž o tom, že s nemocí covid-19 zemřelo ve středu 363 lidí. Podle serveru Ukrajinska pravda země hlásí nejvyšší denní počet úmrtí už tři dny po sobě.

9:59 - V Ústeckém kraji přibylo ve středu 903 případů koronaviru, je to o 271 méně než před týdnem. Zatímco epidemie velmi nepatrně ustupuje, zátěž na intenzivní péči v nemocnicích vzrostla, volných je pět procent kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:34 - Momentálně se infekce nejvíc šíří na Českolipsku, kde za poslední týden přibylo 757 nově potvrzených případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následují okresy Jindřichův Hradec a Mladá Boleslav, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 718, respektive 693 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel.

9:25 - Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem klesl oproti předchozí středě o více než 1000. Pacientů v těžkém stavu ubylo 165 na 1874. Méně lidí s covidem leželo v nemocnicích tento měsíc pouze jednou, a to 6. března, kdy jich bylo 8122. Skutečný počet pacientů ale může být ještě vyšší, protože statistiky ministerstva nezahrnují hospitalizované, kteří sice po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.

9:00 - Ve Zlínském kraji přibylo za středu 429 případů nákazy koronavirem. Je to o 82 méně než v úterý, také o 36 případů méně než ve středu před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tento týden nižší než ve stejné dny před týdnem, v úterý přibylo 511 nakažených, což bylo o 33 méně než minulé úterý. Za pondělí eviduje ministerstvo zdravotnictví 236 nově nakažených, minulé pondělí jich bylo 308. Minulý týden se denní přírůstky pohybovaly v pracovní dny od 308 do 544 případů.

8:55 - Vakcína proti covidu-19 společnosti AstraZeneca má účinnost 76 procent, uvedla firma v nové analýze klinické studie z USA a dalších zemí na americkém kontinentu. To je o tři procenta méně, než britsko-švédská společnost uvedla na začátku tohoto týdne, připomněla agentura Reuters. Za zřejmě zastaralá a neúplná data AstraZeneku následně kritizovala odborná komise, která v USA dohlíží na testy.

8:37 - Ve středu laboratoře v Praze potvrdily dalších 776 případů nákazy koronavirem. Je to zatím nejnižší denní přírůstek nových případů v tomto týdnu a o 431 míň než minulou středu. S nemocí covid-19 zatím v hlavním městě zemřelo 2330 lidí. Zdravotníci v metropoli podali přes 265.000 dávek očkování proti covidu, potřebnou druhou dávku má víc než 86.000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:19 - Ve středu přibylo v Česku 8763 potvrzených případů onemocnění covid-19. Ve srovnání se stejným dnem minulého týdne byl přírůstek zhruba o čtvrtinu nižší. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo 25.450 lidí s prokázaným koronavirem, z toho zhruba 18 procent tento měsíc. V nemocnicích bylo ve středu 8123 lidí s covidem. Je to druhý nejnižší počet od začátku letošního března. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:07 - V pátek naposledy bude Petra Havlíčková prodávat kávu či horkou čokoládu v malé prodejně u rušné křižovatky na Šaldově náměstí v centru Liberce. Její podnikání zhatila koronavirová epidemie. Začala v nejméně vhodnou dobu, výdejní okénko Yellow Café to go otevřela s manželem zhruba před rokem, tři týdny před prvními případy koronaviru u nás. "Přemýšleli jsme, co vše se může stát, ale tohle nás nenapadlo," uvedla Havlíčková v rozhovoru pro ČTK.

7:54 - V Brazílii od začátku epidemie covidu-19 zemřelo přes 300.000 lidí nakažených koronavirem. Uvedla to dnes agentura EFE s odvoláním na údaje zdravotnické rady brazilských států Conass. Za posledních 24 hodin bylo diagnostikováno bezmála 90.000 nových případů a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 1999 lidí. Nový brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga dnes uvedl, že chce výrazně zvýšit tempo očkování proti covidu-19.

7:51 - Zásadní spor diplomaté očekávají okolo požadavku Rakouska, které chce spolu s Českem a dalšími čtyřmi státy změnit klíč pro rozdělování vakcín. Tyto státy, které zejména kvůli dodatečnému přerozdělování vakcín nevyužitých některými zeměmi dostávají v počtu na obyvatele méně dávek, chtějí situaci napravit. Navrhují proto mimo jiné pro sebe výhodnější rozdělení dodatečně získaných deseti milionů dávek, které ve druhém čtvrtletí dodá unii firma Pfizer. S tím však nesouhlasí další státy v čele s Německem, Francií či Dánskem, podle nichž Rakousko a další ve svém portfoliu vakcín příliš vsadily na firmu AstraZeneca, která nejvíce opožďuje své dodávky. Podle unijních činitelů se nedá čekat, že by tento problém videosummit vyřešil.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování nemocnice lékaři

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy