Rizikový kontakt nad 15 min už neplatí. Prymula promluvil o přeočkování a návratu na ministerstvo

Mutace koronaviru snižují účinnost vakcín proti nemoci covid-19. Je proto možné, že vakcíny se budou upravovat a už naočkované lidi bude nutné přeočkovat. Tvrdí to bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že by se na úřad, který na konci října opustil, nechtěl vracet

21:51 - Pro příjezd do Česka ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, kam budou od 5. února podle nové cestovatelské mapy patřit například Slovensko, Británie či Španělsko, bude do 14. února stačit místo PCR testu antigenní test. O zavedení přechodného období informovalo ministerstvo zahraničních věcí na svém webu.

21:37 - Rakouská spolková země Tyrolsko by se měla na měsíc zcela izolovat od zbytku světa. Vyzvala k tomu dnes viroložka a poradkyně rakouské vlády Dorothee von Laerová, která působí na univerzitě v Innsbrucku. V Tyrolsku se šíří takzvaná jihoafrická mutace koronaviru.

20:50 - Lidé po celé Británii dnes večer u prahů svých domů, v oknech či na balkonech tleskali na počest veterána Toma Moorea, který v úterý zemřel ve věku sta let. Moore se proslavil minulý rok, kdy uspořádal sbírku na pomoc britskému zdravotnickému systému NHS. 

20:26 - Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 26.362 nových případů nákazy koronavirem. Přírůstek infikovaných je jen těsně pod letošním maximem 26.916 nakažených za den z minulé středy, píše agentura Reuters. S koronavirem za poslední den zemřelo ve francouzských nemocnicích 357 pacientů, v úterý to bylo 404 zemřelých.

20:12 - Žádný test na koronavirus dostupný v ČR není oficiálně výrobcem určen pro domácí použití. I testovací sady, které lze volně koupit v lékárně nebo na internetu, musí používat zdravotníci. Informace dnes zazněly na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví od zástupkyň Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ). 

19:56 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes začala posuzovat účinnost a bezpečnost vakcíny proti koronaviru, kterou vyvinula americká firma Novavax. Agentura to oznámila v tiskové zprávě. Novavax na konci ledna uvedl, že jeho očkovací látka má podle klinických testů provedených v Británii účinnost 89 procent.

19:39 - Slovensko na 14 ze současných deseti dnů prodlouží karanténu pro lidi, kteří přijedou ze zemí považovaných kvůli koronaviru za rizikové, tedy i z Česka. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Opatření souvisí s výskytem nakažlivější mutace koronaviru. Karanténa bude prodloužena i pro obyvatele, kteří přišli do kontaktu s infikovaným. 

19:22 - Česko má objednané vakcíny proti koronaviru pro 11 milionů osob. Navýšené byly objednávky od firem Moderna a Pfizer/BioNTech, která dodá trojnásobek, tedy vakcínu až pro šest milionů lidí. Na dnešním jednání podvýboru výboru pro zdravotnictví ve sněmovně to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová.

19:03 - Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je opět v preventivní karanténě kvůli koronaviru. Důvodem je kontakt jeho blízkých spolupracovníků s osobou s nemocí covid-19. ČTK to dnes oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Dobrovolnou karanténu Vystrčil podstoupil už na přelomu listopadu a prosince.

18:51 - Nová pravidla pro lidi, kteří pravidelně dojíždějí do Rakouska za prací či za rodinou, začnou platit ve středu 10. února. S odvoláním na výnos ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. Pendleři z okolních zemí včetně Česka se budou muset nechat jednou týdně otestovat na koronavirus. Nutná bude také on-line registrace. 

18:40 - Od neděle 7. února bude na hraničním přechodu Rozvadov na Tachovsku fungovat nové mobilní odběrové místo na antigenní testy, zejména pro pendlery, kteří při cestách za prací do Německa potřebují mít negativní testy. 

18:14 - První dávku vakcíny proti koronaviru už ve Velké Británii dostalo více než deset milionů lidí. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu britské vlády. Británie začala jako první evropská země očkovat už 8. prosince. 

17:59 - Komunisté nevidí důvod pro další prodloužení nouzového stavu. Vláda nesplnila podmínky KSČM pro předchozí hlasování ve Sněmovně, strana tedy neuvažuje o definování nových, za kterých by žádost vlády mohla podpořit. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. 

17:27 - Chile dnes zahájilo hromadné očkování proti koronaviru. Tato jihoamerická země sice začala očkovat už na Štědrý den, zatím ale měla jen málo dávek vakcín. Minulý týden dostala skoro čtyři miliony dávek čínské vakcíny Coronavac. Do poloviny roku plánuje chilská vláda naočkovat 80 procent z asi 19 milionů obyvatel země.

17:05 - Švédsko bude od soboty od cizinců přijíždějících do země požadovat negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin. Oznámil to dnes premiér Stefan Löfven, informovala agentura DPA. Opatření švédská vláda zavádí hlavně kvůli novým mutacím koronaviru.

15:59 - Francouzská policie v úterý rozpustila nedaleko Paříže svatbu, které se v rozporu s opatřeními proti šíření koronaviru účastnilo několik stovek lidí. Informovala o tom dnes agentura AFP.

15:50 - Očkována proti koronaviru byla dosud asi pětina seniorů starších 80 let. Situace se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v regionech liší, očkovaných jich je v krajích od deseti do 30 procent. Zdravotníků už bylo očkováno přes 50 procent a projevilo se to už i na jejich nákazách. 

15:35 - Školy budou i v příštím týdnu pokračovat v současném režimu, kdy se většina žáků učí na dálku z domova. Kdy se žáci do škol vrátí, je zatím nejasné. Záviset to bude na vývoji epidemie koronaviru. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

15:08 - Pravidelně se antigenními testy na koronavirus nechává testovat asi 800.000 lidí. Zhruba stejný počet lidí absolvovalo takový test jednou, řekl dnes na jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. 

14:51 - Německo dnes vyslalo pomoc Portugalsku, jehož nemocnice jsou přeplněné kvůli epidemii koronaviru. Součástí pomoci je tým 26 lékařů a zdravotníků německé armády, napsala agentura Reuters. Ti v zemi zůstanou alespoň tři týdny. Portugalsko nyní zaznamenává nejvyšší denní přírůstky nákazy koronavirem na milion obyvatel v Evropě.

14:32 - Izrael dál rozšiřuje svou očkovací kampaň proti koronaviru. Očkovat se od čtvrtka může nechat každý občan starší 16 let, sdělilo dnes izraelské ministerstvo zdravotnictví. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dosud podle agentury Reuters dostalo na 35 procent izraelské populace.

13:50 - Do Ústeckého kraje dnes dorazilo prvních 1500 dávek vakcíny Moderna. ČTK to řekla Jana Mrákotová, mluvčí společnosti Krajská zdravotní, pod níž patří ústecká Masarykova nemocnice. V této nemocnici je krajské distribuční centrum vakcín. Laboratoře v Ústeckém kraji potvrdily za úterý 566 nových případů koronaviru, o 60 víc než před týdnem. 

13:43 - Sasko s Bavorskem jsou i přes složitou epidemickou situaci připraveny přijmout české pacienty s nemocí covid-19, pokud o to Česká republika požádá. Saská a bavorská vláda a také německé nemocnice k tomu ČTK sdělily, že žádnou takovou žádost neobdržely. Obě spolkové země spolu s tamními nemocnicemi rovněž shodně uvádějí, že prozatím není důvod, aby i Německo využilo obdobnou nabídku z Česka a překládalo německé pacienty ze svých vytížených nemocnic na kliniky v českém pohraničí.

13:29 - Prodej respirátorů třídy FFP2 se dnes podle obchodníků zatím obešel bez komplikací. Zájem o toto zboží je zvýšený, ale lidé ho masivně nevykupují, řekli zástupci obchodních řetězců a e-shopů ČTK. U respirátorů kategorie FFP2 a vyšší platí ode dneška na dva měsíce zrušení daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda tak chce chce zvýšit dostupnost těchto ochranných prostředků pro co nejširší okruh lidí.

12:52 - Premiér Andrej Babiš (ANO) poletí v pátek s expertním týmem na koronavirus do Maďarska. Bude jednat se svým protějškem Viktorem Orbánem, tématy budou očkování, maďarské zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V či lék bamlanivimab, který podle úterního Babišova vyjádření Česká republika nakoupí.

12:27 - Čínské označení KN95, americké N95 a evropské FFP2 se od sebe liší způsobem, jakým je prováděna zkouška filtračních schopností zkoumaného výrobku. "Zatímco jedna ze zkoušek se dělá parafinovým olejem, ta druhá se provádím jiným způsobem aerosolem," podotkl mluvčí ČOI. Účinnost filtrování u normy FFP2 musí být zhruba 94 procent či vyšší.

12:01 - Předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs v úterý uvedl, že pokud produkty s mimoevropským označením KN95 a N95 nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2, nesmějí se na českém, respektive evropském trhu prodávat. "Tolerance a podpora nelegálního prodeje výrobků bez evropského certifikátu deklarovaná ve výstupech české vlády je ostudná," dodal.

11:48 - Od začátku října počet lidí s prokázanou nákazou koronavirem stoupal o 10.000 každé dva či tři dny. Celkový počet 100.000 případů byl překročen 8. října, hranice 200.000 případů padla 21. října a na dalších 100.000 nákaz už stačilo pouze osm dní. Na více než 400.000 se celkový počet prokázaných nákaz zvýšil rovněž za osm dní. Hranici půl milionu případů překonal za dalších 19 dní, 600.000 za 21 dní, 700.000 za 13 dní, 800.000 za devět dní a 900.000 za 12 dní. Posledních 100.000 nakažených přibylo za 14 dní. Celkem bylo v ČR nakaženo 1,003.657 lidí.

11:21 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo již přes 1,000.000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. Rekordních 17.757 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, pak začaly počty klesat.

10:44 - Německý výrobce vakcín CureVac chce společně s britským farmaceutickým koncernem Glaxosmithkline (GSK) vyvíjet další očkovací látky na bázi takzvaných mediátorových RNA (mRNA). Nové vakcíny přitom mají chránit i proti mutacím koronaviru, informovala dnes agentura DPA.

10:05 - Česká republika, kde počet nakažených koronavirem od začátku epidemie překonal hranici milionu, je mezi zeměmi Evropské unie (EU) na prvním místě podle počtu nakažených na 100.000 obyvatel. Více než milion nakažených zaznamenalo od začátku epidemie dosud šest zemí EU, a to Francie, Španělsko, Itálie, Německo, Polsko a ČR.

9:43 - Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1461 nakažených koronavirem. Je to zhruba o 200 případů více než za předešlé úterý a zároveň nejvíce od 13. ledna, kdy přibylo 1494 nových případů, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:34 - Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 9705 nových nákaz koronavirem, čímž se jejich celkový počet od začátku pandemie zvýšil na 2,237.790. Úmrtí lidí trpících nemocí covid-19 přibylo 975; nyní jich země registruje 58.956. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

9:08 - V Česku přibylo za úterý 9057 nově nakažených. 

8:55 - Úterní testy v Praze potvrdily 951 nových případů infekce novým koronavirem. Bylo to zhruba o 180 případů víc než v pondělí, ale prakticky stejně jako v úterý předchozího týdne. Od začátku epidemie se v Praze prokazatelně nakazilo 110.800 lidí. Průměrný počet v pracovním dni předchozího týdne byl 858 případů. 

8:29 - Novozélandský lékový regulátor Medsafe prozatímně schválil nasazení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula americká farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. S odkazem na sdělení vlády o tom napsala agentura Reuters.

7:56 - Kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund. ČTK to v rozhovoru řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Z definice rizikového kontaktu přitom vychází například trasování, kdy hygienici zjišťují, kolik měl nakažený člověk rizikových kontaktů. Na možné rizikové kontakty upozorňuje také aplikace eRouška. Podle Prymuly jsou právě trasování a eRouška opatřeními, která se úplně nezdařila a mají podstatně nižší účinnost, než se předpokládalo.

7:50 - Mutace koronaviru snižují účinnost vakcín proti nemoci covid-19. Je možné, že vakcíny se budou v budoucnu upravovat a už naočkované lidi bude nutné přeočkovat. ČTK to v rozhovoru řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

7:49 - Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by se na úřad, který na konci října opustil, nechtěl vracet. Ke spekulacím o tom, že by měl z funkce ministra odejít jeho nástupce Jan Blatný (za ANO), řekl, že tato pozice je nyní spíše za trest a zřejmě neexistuje člověk, který by ji chtěl. Podle Prymuly ale není dobře, že z ministerstva odcházejí odborníci. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

7:45 - Hodnota protiepidemického systému PES se dnes po předchozích dvou dnech vrátila ze 73 na 70 bodů. Důvodem je pokles zjednodušeného reprodukčního čísla pod 1. Mírně se zlepšily i další tři sledované parametry. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

včera

Otužování jako moderní trend? Lidé si ve studené vodě posilovali imunitu od pradávna

Období, kdy zima ztrácí na síle a přichází jaro, je ideální pro otužování. To je dnes velmi populární a získává si stále více příznivců. Otužování ovšem nemůžeme vnímat jako trend moderní doby, je totiž staré jako lidstvo samo. První zmínky o otužování sahají až do období starověku.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy