Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do lockdownu

Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu od té doby prodělalo více než 1,23 milionu lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo přes 20.000. Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se ale počínaje dneškem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí.

21:51 - Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými hejtmany na plánu uvolňování restrikcí přijatých proti šíření infekce. Pokud se výrazně nezhorší situace, mohly by být od Velikonoc otevřené zahrádky restaurací a už od poloviny března by byly opět povolené mládežnické a školní sportovní aktivity.

21:29 - Turecko zmírní část opatření, která na konci loňského roku zavedlo ve snaze zabránit šíření koronaviru. Rozvolňovat bude země na základě situace v jednotlivých provinciích, některé se dočkají otevření škol, restaurací, či zkráceného zákazu vycházení, oznámil dnes prezident Recep Tayyip Erdogan. Za zrušením některých restrikcí podle něj stojí úspěšná očkovací kampaň.

21:05 - Velká Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů brazilské mutace koronaviru. Uvedl to dnes britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Britští školáci se mají do lavic vrátit příští týden, napsala agentura Reuters.

20:43 - Vláda dnes schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín.

20:29 - Použité respirátory a samotestovací sady na koronavirus patří do směsného odpadu. Lidé ale musí dodržet několik pravidel, aby zabránili nákaze těch, kteří s odpadky manipulují. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) to uvedla Dominika Pospíšilová v dnešní tiskové zprávě.

20:17 - Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes varoval před tím, aby se země v boji proti koronaviru spoléhaly pouze na vakcíny. Za "zklamání, ale ne překvapení" přitom označil po několikatýdenní přestávce opětovný celkový vzestup počtu nových případů nákazy koronavirem ve světě.

19:44 - Vláda by měla podle koalice Spolu tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zmapovat počty lůžek na jednotkách intenzivní péče, naočkovat učitele proti koronaviru první dávkou do konce března a odškodnit podnikatele. Takzvaný AntiCovid tým trojice opozičních stran k tomu vyzval v dnešní tiskové zprávě.

18:54 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) stále nedostala žádost o schválení ruské vakcíny Sputnik V. ČTK to dnes sdělila mluvčí agentury, podle níž je unijní orgán s výrobcem očkovací látky stále v kontaktu. Pokud by některý členský stát chtěl vakcínu nasadit bez autorizace Bruselu, o čemž mluví například vrcholní čeští politici, může tak podle Evropské komise učinit v méně zajištěném nouzovém režimu.

18:35 - Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově dvou milionů dávek, které by vystačily na kompletní očkování pro necelou pětinu obyvatel země, dovezlo dnes letadlo slovenské armády do Košic. Na tamním letišti to oznámil slovenský premiér Igor Matovič. 

18:07 - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dnešním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Uvedl to na twitteru. Společně chtějí země naléhat na urychlení registrace dalších vakcín v Evropské unii. 

17:39 - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes požádal spoluobčany, aby "vydrželi" ještě "čtyři až šest týdnů", než se v zemi uvolní omezení spojená s epidemií koronaviru. Prezident časový plán zmínil při diskusi se studenty na předměstí Paříže, píše agentura AFP.

17:13 - Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali pokutu, ničí případ nepředali do správního řízení. Na příjezdech do hlavního města otočili a poslali zpět zhruba desítku aut, řekl odpoledne novinářům ředitel pražské policie Tomáš Lerch. 

16:39 - Americká firma Johnson & Johnson (J&J), jejíž vakcínu schválil k použití proti covidu-19 minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), začala s rozvozem dávek. První Američané by měli být touto látkou, u níž postačí jenom jedna dávka, naočkovaní do 24 až 48 hodin, řekl dnes šéf firmy Alex Gorsky.

16:31 - Obyvatelé Francie a Německa stále častěji odmítají očkování vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca, protože se obávají vedlejších účinků a nejisté účinnosti, kterou jí někteří přisuzují. Vedení obou zemí musí své obyvatele ujišťovat o kvalitách přípravku, aby se nezkazil dřív, než ho stačí aplikovat, napsala dnes agentura AFP.

16:24 - Rusko sice reaguje na projevy zájmu ze zahraničí o dodání vakcíny proti covidu-19, ale objem výroby zatím neumožňuje vyjít všem vstříc. Dnes to podle ruské tiskové agentury TASS řekl ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov v reakci na to, že český prezident Miloš Zeman požádal šéfa Kremlu Vladimira Putina o poskytnutí vakcíny ruské výroby Sputnik V České republice.

15:52 - Středočeští policisté vytipovali ke kontrolám dodržování nových vládních opatření proti šíření koronaviru na 200 míst po celém regionu. Ze 75 procent jde o místa u dálnic či silnic prvních tříd. Denně se na kontrolách podílí zhruba 200 policistů, místa budou střídat, řekla dnes novinářům policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

15:27 - Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči, vojáci nebo pracovníci ve školství. V Praze tyto školy mohou pro své potomky využívat mimo jiné i zaměstnanci kurýrních služeb nebo lidé zajišťující odvoz odpadu. Dnes to novinářům oznámil primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

14:59 - Provoz veřejné autobusové dopravy v Jihomoravském kraji bude od středy omezený přibližně na rozsah jízdních řádů pro letní prázdniny. K omezení spojů přistoupila společnost Kordis, která v regionu koordinuje veřejnou dopravu, v souvislosti se zpřísněnými opatřeními proti šíření koronaviru. ČTK to dnes řekl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

14:38 - Do registračního systému pro očkování proti covidu-19 se dnes připojilo 4000 ordinací praktických lékařů z celkových asi 5500. Některé ordinace už dnes dostaly od krajů také vakcíny, aby mohly začít své pacienty očkovat. ČTK to řekl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Pokud se lidé chtějí nechat očkovat u svého lékaře, musí kontaktovat přímo jeho. Lékař je do systému zapíše.

14:19 - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje kvůli šíření koronaviru dočasné zvýšení nemocenské ze 60 na 100 procent výdělku, nebo příspěvek až 500 korun za den v karanténě. Návrh projedná dnes odpoledne vláda. Ministryně to řekla na tiskové konferenci ČSSD. Opatření má bránit propadu příjmu nakažených či lidí v karanténě. V prvních dvou týdnech náhradu mzdy v nemoci či v karanténě platí zaměstnavatelé. Výdaje by si odečetli ze sociálních odvodů.

13:58 - Vedení hlavního města nebude zdražovat nájmy prostor ve vlastnictví města. Do nájemních smluv nebude promítnuta ani inflace. Úleva bude platit pro všechny nájemce postižené opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Snahou města je pomoci podnikatelům, kteří nemohou podnikat. Slevy na nájmu poskytují podnikatelům radnice městských částí.

13:29 - Na výstavišti Černá louka v Ostravě se dnes otevřelo velkokapacitní očkovací centrum. Dnes v něm zdravotníci naočkují asi 250 lidí. V národním rezervačním systému bylo k dnešním 11:00 evidováno zhruba 2200 zájemců o očkování v tomto centru. Náklady na jeho vybudování by měly být do milionu korun, mnoho z vybavení se ale podařilo získat bezplatně. Novinářům to dnes řekli zástupci města, kraje, Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Očkovací centrum je společným projektem těchto institucí.

12:53 - Jen 35 procent Němců je pro ponechání stávající protiepidemické uzávěry nebo dokonce pro její zpřísnění. Vyplývá to z průzkumu institutu YouGov pro agenturu DPA. Výrazná většina dotázaných se vyslovila pro rozvolnění. Sedmnáct procent Němců je dokonce pro úplný návrat k normálu.

12:34 - Na Slovensku se od uplynulého víkendu mohou nechat očkovat proti koronaviru také mladší prodavači, taxikáři, revizoři a řidiči v městské hromadné dopravě či průvodčí ve vlacích, byť část seniorů na očkování ještě čeká. Úřady pro zmíněné profese vyčlenily vakcínu od firmy AstraZeneca, kterou země očkuje osoby do věku 55 let a kterou již byli očkováni učitelé. 

12:13 - Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti koronaviru tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin. 

11:39 - Iniciativa Chcípl PES plánuje uspořádat v neděli demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Má se konat i přes vládní omezení pohybu mezi okresy, které platí ode dneška. Zástupci iniciativy to dnes řekli na tiskové konferenci. Počet účastníků podle nich nejsou organizátoři schopni kontrolovat, ale dodržování rozestupů a dalších podmínek shromáždění chtějí zajistit podobně jako při demonstraci 10. ledna. Podle aktuálního krizového opatření je možné pořádat veřejná shromážděné do 100 osob ve skupinách po nejvýše 20 lidech a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry.

11:11 - K očkování proti nemoci covid-19 se po dnešním spuštění registračního systému zaregistrovalo 100.000 seniorů starších 70 let. Na twitteru to uvedl tým Chytré karantény. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Nově mohou ode dneška hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři.

10:40 - V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP). Podle jeho výpočtů se po třech týdnech platnosti zpřísněných opatření dostanou počty případů v nejlepším případě na úroveň minulého týdne, tedy na 10.000 až 15.000 nově potvrzených případů denně. Jedinou možností, jak v dubnu snížit počty nových případů k 1000 za den, je podle odborníků omezení kontaktů ve výrobě. Vyplývá to ze závěrů zveřejněných na webových stránkách centra.

10:26 - V Rusku se za uplynulý den prokázalo dalších 11.571 případů koronavirové infekce, 333 lidí po nákaze koronavirem zemřelo. Dnešní údaj o počtu zemřelých je nejnižší od 16. listopadu, upozornila agentura TASS s odkazem na ruský operativní štáb monitorující v zemi šíření viru SARS-CoV-2.

9:58 - Registrační systém k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi starší 70 let byl spuštěn dnes před jednou hodinou ranní. Do 8:00 se podle dat Chytré karantény registrovalo 37.668 lidí. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Nově mohou ode dneška hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři.

9:44 - V Plzeňském kraji v neděli přibylo 204 nově potvrzených případů koronaviru, což je sice nejméně za poslední dva týdny, o víkendu se ale méně testuje. V neděli zemřelo dalších devět lidí, kteří měli nemoc covid-19. Za celou dobu pandemie, která začala před rokem, umřelo v kraji 1187 lidí s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:27 - Policisté v Praze začali dnes po půlnoci kontrolovat podobně jako v ostatních regionech dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi okresy. Kontroly jsou namátkové na vybraných silnicích na příjezdu i odjezdu z města, řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Hranice okresů lze ode dneška překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad.

8:50 - V České republice se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo podle statistik 1,240.051 lidí, z toho téměř dvě třetiny případů připadají na tři měsíce - loňský říjen a letošní leden a únor. Během nich dohromady přibylo přes 772.000 nakažených, rekordní zůstává říjen s 264.338 případy. Naopak nejmenší počet nových případů ČR evidovala loni v květnu (1605) a v březnu 2020, kdy se nemoc poprvé objevila, se nakazilo 3314 lidí.

8:24 - V části Prahy a devíti okresech dnes pro děti začínají jarní prázdniny. Podle nového nařízení vydaného proti šíření koronaviru ale nesmějí opustit svůj okres a při cestách do přírody nebo sportování dokonce musejí zůstat na území své obce. Pokud by se rodiny s dětmi nejpozději dnes přesunuly mimo své bydliště třeba na chatu, měly by tam podle představ vlády zůstat následující tři týdny, kdy má nové omezení pro pohyb platit.

8:11 - V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé ode dneška povinně nosit jedině respirátory. Dvě chirurgické roušky, které mohli mít místo respirátoru dříve, už stačit nebudou. V zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je nově povinné i na pracovištích, končí také výjimka pro ústavní činitele. Nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví má snížit riziko přenosu koronaviru, který se nyní v Česku šíří v nakažlivější britské variantě.

8:04 - K očkování proti covidu-19 se dnes mohou přes web ministerstva zdravotnictví začít hlásit lidé nad 70 let. Registrovat se, a v případě dostatku vakcíny si i rovnou rezervovat termín, mohou do očkovacích míst v nemocnicích nebo na dalších místech. Kdy přesně bude přihlašování spuštěno, ministerstvo zdravotnictví neuvedlo. Chce předejít náporu v jeden čas jako při registracích osmdesátníků a starších.

7:43 - Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst. V Česku od soboty platí nový nouzový stav, trvat má do 28. března.

7:42 - Po dvou týdnech od prvního výskytu nemoci vláda přistoupila k razantnímu omezení chodu země, postupně se přidaly i některé velké firmy. Kabinet vyhlásil nouzový stav, který skončil po 66 dnech 17. května. Nakažených do té doby ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo podle svého webu zhruba 8500 a úmrtí necelých 300. Následné rozvolňování opatření skončilo na počátku letních prázdnin, kdy Češi mohli až na drobné výjimky odložit roušky.

7:41 - Všichni tři lidé, u kterých se v Česku před rokem nákaza prokázala, přicestovali z Itálie. Lidé po návštěvě Itálie a později i Rakouska, často po lyžařských rekreacích, představovali na začátku první vlny epidemie většinu odhalených případů koronaviru. Česko první případy zaznamenalo až po Německu a Rakousku, ale několik dní před Polskem i Slovenskem.

7:40 - Dnes je to rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu od té doby prodělalo více než 1,23 milionu lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo přes 20.000. Po mírné loňské jarní vlně epidemie, v níž denní přírůstky nakažených nepřesáhly 400, se epidemie dostala k dalším vrcholům na přelomu října a listopadu a počátkem letošního roku. Nové rekordy nad 20.000 nových případů za den můžou podle ministerstva zdravotnictví přinést následující dny.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika Lidé lékaři nemocnice Policie ČR

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy