Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí, v Česku 22 tisíc

Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená zpomalování šíření choroby. Číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:09 - Estonská vláda dnes nařídila zavřít obchody nabízející jiné zboží než to, které je nezbytné k životu, restaurace budou smět jídlo prodávat jen z výdejních okének a setkat se budou moci jen dva lidé. Tato pobaltská republika má v přepočtu na obyvatele po České republice druhý nejvyšší nárůst počtu nakažených v Evropské unii, uvádí agentura Reuters.

21:52 - Chile se stalo zemí, kde se v současnosti nejrychleji na světě očkuje proti covidu-19. Dříve držel prvenství Izrael, napsala dnes agentura EFE. Podle mezinárodního srovnání je Chile také čtvrtou zemí, kde se podařilo naočkovat největší část obyvatelstva. Česká republika za světovými premianty výrazně zaostává.

21:43 - Letošní maturita by mohla být kvůli epidemii koronaviru klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce, uvedl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném na twitteru. 

21:09 - Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon začne od středy vyrábět testovací sadu, která umožní odhalit britskou i jihoafrickou mutaci koronaviru. ČTK to dnes řekl ředitel laboratoře Omar Šerý.

20:37 - Chorvatský premiér Andrej Plenković uvedl na twitteru, že nabídl Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem-19. Chorvatsko je ochotno postarat se o desítku pacientů z Česka a obdobný počet ze Slovenska, vyplývá z Plenkovičova vyjádření o dnešním telefonátu s šéfy české a slovenské vlády.

19:45 - Izrael obnovuje plán dodat přebytečné vakcíny proti covidu-19 spřáteleným zemím. S odkazem na pondělní reportáž izraelské televize o tom dnes informoval zpravodajský web The Times of Israel. Izrael v únoru na žádost premiéra Andreje Babiše zaslal Česku 5000 dávek vakcíny od americké společnosti Moderna. Vakcíny obdržel také Honduras. Plán zaslat přebytečné vakcíny dalším spojencům Izrael krátce nato kvůli právním otázkám pozastavil.

19:04 - Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon vyvinula PCR testy pro hromadné testování například ve firmách nebo ve školách. Testy podstupují společně uzavřené skupinky lidí například po 20, vyhodnocení odhalí, zda je ve skupině někdo s koronavirem. Zároveň test odhalí, zda je ve skupině britská nebo jihoafrická mutace koronaviru. ČTK to dnes řekl ředitel laboratoře Omar Šerý.

18:39 - Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, jenž byl hospitalizován s těžkým průběhem covidu-19. O úmrtí dnes informoval přímo na sněmovním plénu předseda ODS Petr Fiala, který poslaneckou schůzi řídil. Poslanci uctili Ventrubovu památku minutou ticha.

17:58 - Vysoké školy v Praze se připravují na povinné testování svých zaměstnanců na covid-19. Od 17. března budou na jejich pracoviště smět jen lidé s negativním testem, po očkování nebo po prodělané nemoci. Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) mají ode dneška k dispozici samotesty, Univerzita Karlova (UK) zase od středy zahájí testování prostřednictvím univerzitních odběrových míst. Česká zemědělská univerzita (ČZU) s testováním začala už minulý týden. Vyplývá to z informací od mluvčích a z webových stránek škol.

17:43 - Řecko umožní od poloviny května volný vjezd do země lidem, kteří byli naočkováni proti covidu-19. Ostatní se zřejmě budou muset i nadále prokazovat negativním testem či potvrzením, že mají protilátky, napsala agentura Reuters. Opatřením chce země podpořit letní cestovní ruch, který patří k hlavním zdrojům příjmu místní ekonomiky.

16:58 - Sněmovna dnes opět odložila rozhodnutí o senátním vetu vládní novely, která by zavedla až třímilionovou sankci pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí vydaných podle krizového zákona. Z dalších změn programu řádné březnové schůze vyplývá, že poslanci nebudou ve středu proti původním plánům pokračovat ve schvalování sporného návrhu zákona, který souvisí s výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

16:12 - Společnost Kaufland ode dneška prodává antigenní testy s odběrem z přední části nosu, zájem je značný. Platí na ně omezení jednoho balení na zákazníka a den. Příští týden společnost plánuje nabídku rozšířit o rodinné balení testů, uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Podle informací ČTK zavedení prodeje antigenních testů zvažují i další řetězce.

15:55 - Stravovací provozy musely v uplynulých 12 měsících fungovat asi půl roku v režimu výdejních oken a tržby oboru meziročně klesly o 37 procent. V roce 2019 činily 195 miliard korun, jde tak o propad o 72 miliard Kč. V režimu uzávěry má obvykle kolem 60 procent zařízení zavřeno, u těch otevřených se tržby pohybují kolem 40 procent běžného stavu. Vyplývá to z analýzy společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá čtvrtina českých gastronomických zařízení. Data firma zveřejnila dnes v tiskové zprávě. Vláda poprvé v boji proti koronaviru zakázala vstup veřejnosti do gastronomických podniků loni od 14. března.

15:31 - Distribuci vakcíny proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson by měla zajistit společnost Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která už se stará o rozvoz vakcín od Moderny. S odkazem na zdroje Radiožurnálu to napsal server iRORZHLAS.cz.

15:15 - Zdravotníci ve 116 zemích světa už lidem aplikovali více než 312 milionů dávek vakcín proti koronaviru, uvádí agentura Bloomberg na základě svých propočtů. Nejvíce dávek zatím zdravotníci aplikovali lidem ve Spojených státech (přes 92 milionů), Číně (52,5 milionu), Evropské unii (přes 41,5 milionů), Británii (přes 23,5 milionu) a Indii (více než 22,6 milionu).

14:56 - Žádat o aktivaci vojenské infekční nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku nemá smysl. Personál, který by tam pečoval o covidové pacienty, by chyběl jinde. ČTK to dnes řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). V regionu jsou již nemocnice přeplněné, pečují o více než 500 pacientů s koronavirem.

14:30 - S těžkým průběhem covidu se v nemocnici léčí poslanec ODS, lékař Jiří Ventruba. S přáním brzkého vyléčení o tom ve Sněmovně informoval předseda ODS Petr Fiala. Minulý týden byl hospitalizován kvůli nálezu na plicích poslanec KSČM Jiří Dolejš. 

14:00 - V Maďarsku je nyní v nemocnicích rekordních 8270 pacientů léčících se z nemoci covid-19. Ve vážném stavu vyžadujícím plicní ventilaci je 833 z nich. Oznámila to dnes hlavní lékařka Cecília Müllerová. Podle médií zároveň upozornila, že očekává v příštích dnech stoupající tempo šíření koronavirové nákazy.

13:31 - Tvůrci ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V se ohradili vůči slovům předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Christa Wirthumerová-Hocheová v neděli vyzvala členské státy Evropské unie, aby neschvalovaly nouzové nasazení ruské vakcíny, dokud EMA neposoudí její bezpečnost a efektivitu. Nouzové schválení Sputniku V bez stanoviska EMA přirovnala k "ruské ruletě". Tvůrci vakcíny následně zpochybnili neutralitu evropské agentury a chtějí omluvu.

12:56 - Ministerstvo zdravotnictví začalo dnes testovat své zaměstnance, testování bude opakovat každý týden. ČTK to napsala mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Povinnost testovat své zaměstnance budou mít veřejné úřady s 50 a více pracovníky od středy 10. března. Od 17. března nebudou zaměstnanci bez negativního testu na nemoc covid-19 vpuštěni na pracoviště.

12:25 - Ve skladech pražských státních nemocnic se nyní nachází zhruba 28.000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer proti koronaviru. Z nich zhruba 7000 je určeno pro potřeby Prahy. Nejvíc neaplikovaných ampulek je uskladněno v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to dnes sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

12:12 - K urychlenému posouzení ruské vakcíny Sputnik V unijní lékovou agenturou EMA vybídl dnes slovenský premiér Igor Matovič předsedkyni správní rady EMA Christu Wirthumerovou-Hocheovou. Učinil tak v reakci na její výzvu, aby členské země EU neschvalovaly nouzové nasazení zmíněné vakcíny, dokud EMA sama dostatečně neposoudí její bezpečnost a efektivitu. 

11:54 - Nemocnice zatím oficiálně požádaly jen o jeden převoz pacientů do zahraničí. O další nikdo zatím nepožádal. Aby mohlo ministerstvo zahraniční země o pomoc požádat, musí mu nemocnice dodat potřebnou dokumentaci. ČTK to napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Jednu českou pacientku s covidem-19 dnes ráno převážela sanitka z Orlickoústecké nemocnice do nemocnice v polské Ratiboři. Tento převoz je první, který se zatím v Česku v nynější pandemii uskutečnil.

11:35 - Nemocnice zatím oficiálně požádaly jen o jeden převoz pacientů do zahraničí. O další nikdo zatím nepožádal. Aby mohlo ministerstvo zahraniční země o pomoc požádat, musí mu nemocnice dodat potřebnou dokumentaci. ČTK to napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Jednu českou pacientku s covidem-19 dnes ráno převážela sanitka z Orlickoústecké nemocnice do nemocnice v polské Ratiboři. Tento převoz je první, který se zatím v Česku v nynější pandemii uskutečnil.

11:13 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1536 nakažených covidem. Oproti minulému pondělí je to o téměř 400 případů méně. Nyní je v regionu 27.202 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:49 - V nemocnicích Zlínského kraje mírně ubylo pacientů s covidem-19. Dnes jich tam leží 264, v pondělí jich bylo o sedm více. Minulé úterý bylo ve čtyřech krajských nemocnicích 245 covidových pacientů. Na lůžkách intenzivní péče je dnes v krajských nemocnicích 58 pacientů s covidem-19, o tři méně než v pondělí, před týdnem jich bylo 42. Nejvíce pacientů s covidem-19 nadále leží ve zlínské nemocnici, je jich 118, řekl dnes ČTK její mluvčí Egon Havrlant.

10:26 - Počet lednových úmrtí v Česku zlomil podle Českého statistického úřadu historické rekordy. Podle předběžných dat zemřelo v lednu 15.900 obyvatel, což je proti pětiletému průměru o polovinu víc. Absolutně počet mrtvých stoupl o 5300. Lednový počet zemřelých přesáhl i loňské listopadové maximum z podzimní vlny vysoké úmrtnosti. Důvody nárůstu statistici neuvádějí, ale podle odborníků k němu podstatně přispívá epidemie koronaviru. V lednu s nemocí covid zemřelo podle ministerstva zdravotnictví 4767 lidí. Počet zemřelých v lednu nebyl od roku 1950 nikdy vyšší než letos, uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

9:54 - V Karlovarském kraji přibylo v pondělí 69 potvrzených nákaz koronavirem, o 405 méně než před týdnem. Za víkend, kdy se ale méně testuje, přibylo v regionu 158 nákaz, za předchozí víkend to bylo 195. Klesá i počet aktivních případů, zatímco minulé pondělí jich bylo 6236, nyní jich ministerstvo zdravotnictví uvádí 5039. Vyplývá to z aktuálních dat ministerstva zdravotnictví.

9:37 - Itálie se dohodla s Ruskem, že bude také vyrábět ruskou vakcínu Sputnik V, distribuovat ji ovšem začne, až preparát schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). O dohodě informovala italsko-ruská obchodní komora. Podle italské tiskové agentury AGI jde o první takovou dohodu v Evropě.

9:05 - V pondělí přibylo v Praze 1148 potvrzených případů koronaviru, o 330 méně než před týdnem. Je to nejnižší nárůst ve všední den od poloviny února. Pražské nemocnice ale stále čelí velké zátěži nakažených. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1991 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:47 - Za pondělí přibylo v Česku 10 466 nakažených. Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená zpomalování šíření choroby. Číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. 

8:25 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od loňského října, v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou set mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je z 3. listopadu. Loni na jaře trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 přesáhl hranici 22.000.

7:57 - V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4252 nových případů koronavirové infekce a 255 dalších úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), který přesně před týdnem zaznamenal 3943 nově nakažených a 358 zemřelých po nákaze koronavirem.

7:40 - Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,6 milionu. O posledních 100.000 se zvýšil za 12 dní, předchozích 100.000 přibylo za deset dní a před tím bylo 100.000 zemřelých rovněž za deset dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 přes 525.000 lidí. Následují Brazílie (přes 266.000 mrtvých) a Mexiko (téměř 191.000 obětí). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 21.882 lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři nemocnice očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy