Přibylo přes 10 tisíc nakažených. Vzniká plán na testování ve školách a omezení krajů

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává čtvrtý den na 71 bodech. Proti úterý se mírně zlepšila všechna čtyři sledovaná kritéria, na hodnotě indexu se to ale neprojevilo. Podle imunologa Vojtěcha Thona z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno je třeba okamžitě naočkovat první dávkou vakcíny rizikovou populaci, jen tak lze během osmi či deseti týdnů vyvést společnost z nejhoršího.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

21:36 - Opozice odmítá slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že kdo nebude ve Sněmovně hlasovat pro nouzový stav, bude odpovědný za smrt spoluobčanů. Odpovědnost za současnou situaci vidí na straně vlády, někteří lídři opozičních stran Babišovy výroky ze zahraniční cesty v Srbsku označili za vydírání. Představitelé stran to uvedli v odpovědích na dotaz ČTK a na sociálních sítích. Kabinet žádá Sněmovnu, aby nouzový stav mohl pokračovat i po 14. únoru, podporu dosud nemá.

20:53 - Riziko koronavirové nákazy se pravděpodobně výrazně snižuje, pokud rouška těsně přiléhá k obličeji a dotyčný nosí dvě místo jedné. Vyplývá to z experimentů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jeho vědci v laboratoři zkoumali riziko nákazy při dvoumetrovém odstupu. Zjistili, že jedna chirurgická nebo látková rouška při výdechu zablokuje asi 40 procent aerosolu mířícího k hlavě osoby, jež se nadechuje. Nasazením látkové roušky přes chirurgickou se tato účinnost zdvojnásobila. Pokud měli dvě roušky oba, byl podle vědců účinnost více než 95procentní.

20:22 - Německo nejméně do 7. března prodlouží karanténu kvůli pandemii nemoci covid-19. Dnes se na tom se spolkovými zeměmi dohodla německá kancléřka Angela Merkelová. O otevření škol mohou již nyní rozhodnout spolkové země. Merkelová na tiskové konferenci po jednání rovněž řekla, že od března budou moci otevřít kadeřnictví. Další uvolňování poměrů bude záviset na výrazném snížení míry přenosu infekce.

19:50 - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes přijal hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. Zemřelý senior byl v terminálním stadiu jiného onemocnění. V České televizi to dnes řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Ústav nyní bude podezření na možný nežádoucí účinek zkoumat.

19:07 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes sdělila, že dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny protu covidu-19 Sputnik V pro použití na území Evropské unie. Ruský výrobce preparátu - ústav Nikolaje Gamaleji - naopak tvrdí, že žádost podal. Léková agentura EU uvedla, že od ruského výrobce nedostala žádost o prověření výsledků klinických testů ani žádost o schválení vakcíny pro unijní trh. EMA prověřuje očkovací látky a vydává doporučení Evropské komisi pro schválení v EU.

18:09 - Panel expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučil používat vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca proti onemocnění covid-19. Učinil tak navzdory pochybnostem o její účinnosti proti takzvané jihoafrické mutaci i u pacientů nad 65 let, uvedly dnes světové agentury.

17:25 - Do srpna bude v Česku naočkováno proti nemoci covid-19 sedm milionů lidí, věří ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vakcinace by měla zrychlit v dubnu, kdy se mají do ČR dostat miliony dávek, řekl ministr serveru iROZHLAS.cz. Do té doby bude podle něj dávek dost jen pro naočkování odhadem 400.000 lidí.

16:50 - Výrobci dodali do Česka k dnešku 489.575 až 577.130 dávek vakcíny proti koronaviru. Vyplývá to z dat o počtu dodaných plat od jednotlivých výrobců, které ČTK získala od ministerstva zdravotnictví. Rozptyl je způsoben počtem dávek z lahvičky od firem Pfizer/BioNTech, ze které jde získat pět až šest dávek. 

16:33 - Slovensko zavede povinnou karanténu s následným testem na koronavirus pro lidi, kteří od 15. února přijedou do země ze zahraničí. Lidé každodenně dojíždějící za prací mají mít výjimku a postačí jim test, který nebude starší sedmi dnů. Země zároveň na hraničních přechodech zahájí kontroly. Novinářům to řekl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. 

16:21 - Desetina profesionálních hasičů v Česku je nasazená na pomoc se zvládáním epidemie nemoci covid-19. Více než tisícovka hasičů pomáhá nemocnicím, sociálním službám, ale i třeba krematoriím. V tiskové zprávě to dnes oznámil Rudolf Kramář z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Kapacity hasičů pro zajišťování ostatních úkolů jsou podle něj zatím dostatečné. Hasiči však kvůli tomu musejí omezovat počet směn nebo počty sloužících hasičů.

15:38 - Takzvaná britská mutace koronaviru je v Dánsku na vzestupu, představuje už více než čtvrtinu všech nově zjištěných případů. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

15:13 - Ministerstvo školství předpokládá, že pokud by Sněmovna dále neprodloužila nouzový stav, mohly by školy zůstat zavřené podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vyplývá to z odpovědi tiskového oddělení ministerstva na dotaz ČTK. Sněmovna bude o nouzovém stavu rozhodovat ve čtvrtek. Kabinet by chtěl jeho prodloužení o měsíc, jinak by skončil v neděli 14. února.

14:52 - Sněmovna by mohla ve čtvrtek ještě před debatou o prodloužením nouzového stavu projednat vládní předlohy o příspěvku lidem v covidové karanténě nebo izolaci a o zapisování přestupků proti krizovému zákonu do jejich registru. Postup navrhne předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), řekl dnes novinářům.

14:11 - Ústřední krizový štáb předloží do pondělí vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Inspiruje se modelem, který funguje v Rakousku. Používat by se tak ve školách měly antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které ukážou výsledek na místě. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pokud by Sněmovna ve čtvrtek neprodloužila nouzový stav, nákup testů i návrat dětí do škol by se tím podle Hamáčka mohl zkomplikovat.

13:33 - Rusko zatím naočkovalo proti covidu-19 kolem 2,2 milionu lidí, přičemž obě potřebné dávky vakcíny Sputnik V dostalo 1,7 milionu osob. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na Denise Logunova, náměstka ředitele ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, jenž vakcínu Sputnik V vyvinul. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se koronavirem od začátku pandemie nakazily více než čtyři miliony lidí.

13:02 - Spojené státy se blíží kýženému cíli prezidenta Joea Bidena očkovat proti covidu-19 denně 1,5 milionu lidí. Podle údajů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se minulý týden denně v průměru spotřebovalo 1,49 milionu očkovacích dávek.

12:44 - Fakultní nemocnice Brno dnes přijala 2000 dávek vakcíny Moderna proti koronaviru. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemocnice vakcíny dále rozdělí, například krajské nemocnici v Břeclavi. Další dávky vakcíny Pfizer dostávají Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nebo Vojenská nemocnice Brno.

12:31 - S příznaky nákazy koronavirem nezůstává doma podle výzkumu iniciovaného WHO v Česku 46 procent lidí. Podle odborníků to může být důvod masivního šíření a neúspěšného zvládání pandemie. Základní opatření zahrnující mytí rukou, nošení roušek a zachovávání rozestupů nedodržuje 16 až 33 procent populace.

12:18 - V neděli 14. ledna se po celé České republice včetně Prahy uskuteční 15 Valentinských pochodů nesouhlasících s protiepidemckými nařízeními vlády. Akce se uskuteční pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES sdružující protestující podnikatele. V sobotu 13. ledna se pak v Praze uskuteční pochod před dům ministra školství Roberta Plagy (ANO).

12:02 - Írán se letos při oslavách výročí islámské revoluce musí kvůli epidemii koronaviru obejít bez tradičních průvodů a manifestací. Íránci však městy i vesnicemi dnes u příležitosti 42 let od revoluce projedou v autech, na motorkách či na kolech, píše agentura AP.

10:33 - Nakažlivější britská mutace koronaviru je ve Francii stále častější, ale nešíří se tak rychle, jak se odborníci původně obávali. Je nevyhnutelné, že britská mutace bude ve Francii většinová a dojde k tomu pravděpodobně v první polovině března, řekl Bruno Lina, virolog a člen vědeckého poradního týmu vlády v rozhovoru se stanicí France inter. Lina přirovnal karanténu k jaderné bombě.

10:10 - Plně očkovaná proti covidu-19 je zatím polovina zdravotníků ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Další desítky z asi 360 zdravotníků, které zaměstnává, zatím dostaly první dávku vakcíny. ČTK to dnes ředitel krajské záchranné služby Josef Valenta. V regionu se očkují i někteří profesionální hasiči, zatím se to však týká pouze členů mobilního odběrového týmu.

9:47 - Nejméně do 14. března zůstane Německo v karanténě a uvolňování epidemických opatření nelze prozatím očekávat. Vyplývá to z návrhu karanténních opatření pro odpolední jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí, který má ČTK k dispozici. Dnešní schůzka nicméně umožní znovuotevření škol, rozhodnutí bude na jednotlivých německých spolkových zemích. V březnu se otevření mohou dočkat i kadeřnictví.

9:12 - V Praze přibylo v úterý 1127 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 45 méně než v pondělí, ale zároveň jde o druhý nejvyšší údaj za měsíc. Od začátku epidemie testy v Praze odhalily 117.000 nákaz, více jich má lidnatější Středočeský kraj, ale také Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:06 - Ve středních Čechách přibylo v úterý 1428 nakažených covidem. Je to o 44 případů méně než za předešlé úterý, kdy přibylo zatím nejvíce nakažených od 13. ledna. Jde ale o druhý nejvyšší nárůst počtu nových případů v únoru, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:45 - Laboratoře v Česku odhalily v úterý 10.165 nových případů koronaviru, zhruba o tisíc více než před týdnem. Poprvé od 13. ledna tak denní nárůst nakažených překonal desetitisícovou hranici. V nemocnicích je s covidem 5921 pacientů, podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví klesl jejich počet za den zhruba o 200. S nákazou dosud v Česku zemřelo 17.642 lidí.

7:48 - Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin 8072 nových případů koronavirové nákazy. V tomto čísle je však zahrnuto i 600 dodatečně nahlášených infikovaných ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, upozornil RKI. Úmrtí za poslední den přibylo 813, vyplývá z dnes aktualizovaných údajů ústavu.

7:45 - Rizikovou populaci je třeba podle imunologa Vojtěcha Thona z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno a AKIMED okamžitě naočkovat první dávkou vakcíny proti nemoci covid-19, očkování druhou dávkou při nedostatku vakcín nedává smysl. Společnost lze jen tak během osmi či deseti týdnů vyvést z nejhoršího, v opačném případě se s následky bude potýkat ještě měsíce, řekl Thon v rozhovoru pro ČTK.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí…

01.03.2021 07:40 Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Brno a okolí bude při vládních opatření bráno jako jeden okres

28.02.2021 19:26 Okresy Brno-město a Brno-venkov budou od pondělí pro účely vládního opatření zakazující pohyb lidí…

Kdo by nahradil Blatného? Padlo první jméno, epidemiolog ale odmítl

28.02.2021 18:03 Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal by odmítl případnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama