Lůžka ve Zlínském kraji jsou na kritické hranici Česko je na tom 10x hůře než Německo

Za pátek přibylo v Česku 14 920 pozitivních lidí s nemocí covid-19. Oproti čtvrtku se jedná o zhruba třítisícový nárůst. Například Německo má za dva týdny v přepočtu téměř desetkrát méně případů než ČR. Události dnešního dne jsme sledovali online.

21:51 - Mimořádné zasedání krizového štábu Zlínského kraje dnes odpoledne řešilo zhoršující se epidemickou situaci a kritický stav v nemocnicích. Ve všech nemocnicích v kraji jsou lůžkové kapacity na jednotkách intenzivní péče na kritické hranici. K vyhlášení stavu hromadného postižení osob zatím nemocnice nepřistoupily, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

21:47 - Tři norští zdravotníci, kteří se nedávno nechali očkovat vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, jsou hospitalizováni kvůli krvácení, krevním sraženinám a nízkému počtu krevních destiček, informovala dnes agentura Reuters. Norský institut veřejného zdraví podle agentury AFP uvedl, že souvislost aktuálního stavu těchto tří pacientů s vakcínou zatím nebyla prokázána, situaci ale označil za vážnou.

20:34 - Maďarsko a Polsko zažívají prudký růst počtu nakažených koronavirem a pod čím dál větším tlakem jsou i tamní nemocnice. V Maďarsku mělo za posledních 24 hodin na virus SARS-CoV-2 pozitivní test 9444 lidí, což je vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. V Polsku za uplynulý den přibylo 21.049 případů nákazy, nejvíce od listopadu.

19:48 - Tunisko dnes zahájilo očkování proti covidu-19 poté, co tento týden do země dorazilo prvních 30.000 dávek ruské vakcíny Sputnik V. Jako první jsou na řadě zdravotníci, v polní nemocnici v metropoli Tunisu dopoledne dostalo injekci asi 300 lékařů a sester, napsala agentura AFP. Tunisko začalo s vakcinací se zpožděním jako poslední ze zemí severní Afriky, zrychlení si ale slibuje od dodávky dalších vakcín v rámci programu COVAX, který zaručuje dodávky očkovacích preparátů chudším zemím.

19:15 - Na Vysočině prokázaly testy covid-19 v posledních 24 hodinách u 682 lidí, proti pátku byl denní počet nově nakažených vyšší o 45. Podle údajů krajských hygieniků zveřejněných k 18:15 dnes zemřeli tři nakažení obyvatelé tohoto kraje, během pátku bylo úmrtí devět.

18:29 - Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes označil epidemickou situaci v Brazílii za silně znepokojující. V zemi dochází kapacita lůžek intenzivní péče a úřady třetí den po sobě ohlásily více než 2000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

18:06 - Silniční provoz do Krkonoš a Orlických hor na území Královéhradeckého kraje byl dnes minimální. Policie opět o víkendu zesílila kontroly horských středisek a příjezdových cest. ČTK to řekla policejní mluvčí Magdalena Vlčková. Omezení volného pohybu lidí platí kvůli špatné epidemické situaci od 1. března, okres Trutnov je zavřený od 12. února.

17:32 - Hvězdný italský motocyklový závodník Valentino Rossi se nechal v Kataru během testů na novou sezonu mistrovství světa očkovat proti covidu-19 a hledí tak o něco optimističtěji do budoucnosti. "Je fajn vidět světlo na konci tunelu," řekl dvaačtyřicetiletý jezdec.

16:27 - V nemocnicích Zlínského kraje mírně ubylo pacientů s koronavirem, dnes jich tam leží 252, v pátek jich bylo 266. Minulou sobotu bylo v krajských nemocnicích 247 covidových pacientů. Oproti pátku však dnes přibyl jeden pacient na lůžkách intenzivní péče, leží na nich 64 lidí, z toho 49 pacientů je na umělé plicní ventilaci. Nejvíce covid pozitivních pacientů leží ve zlínské nemocnici, 113. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

16:04 - Kvůli zhruba hodinovému výpadku dodávky kyslíku zemřelo v jordánské nemocnici u Ammánu na jednotce intenzivní péče nejméně sedm pacientů s covidem-19. Dnes o tom podle agentury AP informoval jordánský ministr zdravotnictví, který zároveň oznámil, že za případ přijímá plnou odpovědnost a že předal předsedovi vlády rezignaci.

15:57 - Do Česka dorazil druhý milion testů na covid-19 určených pro školy. Hasiči je převezou z letiště v pražské Ruzyni do skladu ve Svojšicích, s distribucí se počítá, až bude návrat dětí do škol aktuální. Nyní se kvůli opatřením proti šíření epidemie žáci a studenti učí z domu. O dnešním převozu testů informovala ČTK tisková mluvčí hasičů Jana Urbancová.

14:58 - Výdaje na dávky v hmotné nouzi i počet příjemců loni vzrostly. I přes koronavirovou epidemii a krizi byly ale vyplacená suma a množství těch, kteří peníze od státu dostávali, za posledních devět let druhé nejnižší. Úřady práce lidem v tísni v minulém roce vyplatily 4,79 miliardy korun, tedy meziročně zhruba o devět procent víc. V prosinci dávky dostalo 106.200 osob. Meziročně jich přibylo asi o 12 procent. Vyplývá to ze zpráv o vyplacených dávkách s údaji od roku 2012, které zveřejnilo ministerstvo práce.

14:25 - Nemocnice kvůli omezení běžně poskytované péče prodělávají 3,2 miliardy korun měsíčně, výkonnost jim poklesla na začátku letošního roku asi o pětinu. Situaci má stejně jako loni narovnat kompenzační vyhláška, která úhrady od zdravotních pojišťoven za péči upraví. Vyplývá to z návrhu zákona o kompenzacích, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Vyhláška má také umožnit zdravotnickým zařízením mimo nemocnice vyplatit zaměstnancům odměny za další vlnu pandemie.

13:49 - Dodávky vakcín proti covidu by měly být v Evropské unii do proočkování 70 procent dospělého obyvatelstva distribuovány přísně podle počtu obyvatel jednotlivých zemí. Žádá o to premiér Andrej Babiš (ANO). ČTK to řekl v souvislosti s dnes zveřejněným dopisem pěti premiérů členských zemí EU, který je adresován šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Vedle Babiše ho podepsali předsedové vlád Rakouska, Slovinska, Bulharska a Lotyšska.

13:11 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 1030 potvrzených případů nákazy koronavirem. Bylo to o 83 více než ve čtvrtek a o 205 nakažených více než minulý pátek. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:37 - Testy v Libereckém kraji odhalily v pátek koronavirus u rekordních 962 lidí. Je to nejvyšší počet nakažených v kraji za jediný den od začátku pandemie. Před týdnem přibylo za pátek 745 nově potvrzených případů. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), je v kraji nejhorší situace na Jablonecku, kde za poslední týden potvrdily laboratoře nákazu u 1068 lidí.

12:08 - Česká republika má za uplynulých 14 dní přes 156.000 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Je to 1393 případů na 100.000 obyvatel, a ČR je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Například Německo má za dva týdny v přepočtu téměř desetkrát méně případů než ČR.

11:43 - Basketbalisté Nymburka mají nakažené koronavirem a dnešní ligový zápas 5. kola nadstavbové části NBL s USK Praha museli odložit. V ohrožení je kvůli možné karanténě i jejich další start v Lize mistrů, kde mají v úterý nastoupit na hřišti španělské Zaragozy.

10:51 - Česká obchodní inspekce (ČOI) toleruje prodej nelegálních respirátorů s označením KN95 a N95, kterým na rozdíl o respirátorů třídy FFP2 chybí certifikace podle evropské normy. Tvrdí to Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich v reakci ČTK sdělil, že technické normy v českém právním řádu nemají samy o sobě obecnou závaznost a označení N95 nebo KN95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného.

10:34 - Testy odhalily v Praze za pátek 1407 nových případů nemoci covid-19. Bylo to o téměř 290 více než ve čtvrtek, ale o 54 méně než před týdnem. Počet aplikovaných dávek očkování se v metropoli blíží 200.000, vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

10:07 - Evropská unie by měla co nejdříve uspořádat summit o přidělování vakcín, tak aby všechny členské státy EU byly schopné dosáhnout ve druhém čtvrtletí svých očkovacích cílů. V dnes zveřejněném dopise to podle agentury APA napsalo pět premiérů členských zemí EU včetně předsedy české vlády Andreje Babiše a rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Kurz už v pátek na narychlo svolané tiskové konferenci uvedl, že vakcíny proti covidu-19 nejsou v EU rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli.

9:46 - V Pardubickém kraji v pátek stoupl počet nakažených koronavirem o 1151. Minulý pátek bylo 755 nakažených a předminulý jich bylo 867. Od počátku pandemie se prokazatelně nakazilo 78.595 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:31 - V Plzeňském kraji přibylo v pátek 1069 nových případů nákazy koronavirem. Proti minulému pátku je to o 177 méně. Nejvíce zasaženým okresem je nyní Klatovsko. V kraji je aktuálně nemocných 4996 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:02 - Ve Středočeském kraji v pátek přibylo 2423 nakažených covidem-19. Je to o 729 případů více než ve čtvrtek a o 263 více než ve stejný den před týdnem, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:54 - Ve Zlínském kraji přibylo za pátek 547 případů nákazy koronavirem. Je to o 186 více než ve čtvrtek a o 241 více než minulý pátek. Jde také o nejvyšší denní přírůstek nakažených od 13. ledna, kdy bylo v kraji 593 nově nakažených, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.

8:39 - Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku přes 23.000 lidí s prokázaným koronavirem. Téměř polovina úmrtí připadá na letošní rok. Posledních 1000 zemřelých přibylo za šest dní. Počet nově prokázaných případů nemoci v pátek vzrostl o 14.920, což bylo o 1750 více než před týdnem. Tento týden to bylo poprvé, kdy denní počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání stoupl. Reprodukční číslo v pátek vzrostlo z 0,91 na 0,94. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:05 - V Německu se oproti minulému týdnu zvýšil denní přírůstek počtu nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Zdravotní úřady ohlásily 12.674 případů koronaviru prokázaných za uplynulý den. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 239 pacientů. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou sobotu přibylo 9557 nových infekcí a 300 úmrtí pacientů s covidem-19.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice lékaři očkování

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 52 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy