První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) počty nově nakažených přestaly eskalovat a začínají se stabilizovat. Za pátek přibylo 13.074 nově potvrzených případů infekce.

20:58 - Jihočeští hygienici za posledních 24 hodin evidovali 1130 nových případů koronaviru. Je to o 205 pacientů více než minulou sobotu. Počet aktivních případů infekce na jihu Čech stoupl na 9656. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:55 - Vláda informuje veřejnost o očkování proti koronaviru nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus v rámci projektu Covid-19 infodemie, podpořeného Technologickou agenturu ČR.

19:11 - Pařížská policie dnes odpoledne vyklidila nábřeží řeky Seiny v hlavním městě Francie, kam slunce vylákalo davy Pařížanů. Pořádkové síly zákrok odůvodnily tím, že se na nábřežích nedodržují opatření přijatá proti šíření koronaviru, zejména pokud jde o odstup a nošení roušek.

18:00 - V Praze zdravotníci dosud podali lidem 186.000 dávek vakcín proti koronaviru, přičemž třetinu z nich dostali lidé, kteří mají trvalé bydliště v jiném kraji. Zhruba dvě třetiny Pražanů starších 80 let bylo naočkováno aspoň první dávkou vakcíny, uvedl dnes odpoledne na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

17:42 - Stovky lidí se dnes účastnily demonstrace proti koronavirovým opatřením v centru Stockholmu, a to navzdory zákazu shromažďování víc než osmi lidí na veřejnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Policie se snažila účastníky protestu přimět, aby se rozešli. Několik lidí zatkla. 

17:27 - Dnešního protestu proti koronavirovým opatřením, který se v saském Lipsku konal ve formě průvodu aut městem, se účastnilo méně demonstrantů, než se čekalo. Dorazilo jen asi 350 aut. Podle agentury DPA očekávali organizátoři asi tisícovku vozů. V centru města se konala i akce proti tomuto protestu, jíž se účastnilo asi tisíc lidí, kteří jeli městem na kolech.

17:03 - Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem. Jen v lednu zemřelo 37.000 pacientů a loni 162.000 Rusů s koronavirem, uvedl dnes server Newsru.com s odvoláním na údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Údaje statistiků se výrazně liší od vládního operativního štábu, který aktuálně uvádí 88.726 obětí nákazy.

16:45 - Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s koronavirem. Informovala o tom mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová. Připomněla také, že v uplynulých dnech první pacienty ze Slovenska převzala i nemocnice ve městě Gorlice na jihovýchodě Polska.

15:46 - Přibližně pět desítek lidí se podle policejního odhadu dnes shromáždilo v Písku na demonstraci iniciativy My společně. Organizátoři při ní mimo jiné tvrdili, že nařízení vlády spojené s koronavirem omezují svobody. Na demonstraci vystoupilo několik řečníků, mezi nimiž byl i nezařazený poslanec Parlamentu ČR Lubomír Volný.

15:23 - Pražská policie v pátek večer a dnes dopoledne zablokovala vjezd na bleší trh ve Vysočanech, sdělil ČTK mluvčí policistů Jan Rybanský. Hlídky zabránily vjezdu do prostor tržiště více než sto sedmdesáti řidičům. Trhy podle vládních opatření nesmí fungovat. Akce se podle mluvčího účastnilo několik desítek policistů a skončila kolem jedenácté dopoledne. 

15:05 - Středočeské nemocnice akutně poptávají zhruba 40 lékařů a 110 sester. Hejtmanství prosí lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie, aby šli nemocnicím pomoci.

14:47 - Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom podle poradce izraelské vlády v boji s koronavirem, profesora medicíny Rana Balicera sehrála plná digitalizace zdravotního systému, která umožnila včasnou identifikaci rizikových skupin a rychlou registraci. 

13:41 - Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii a čeká na signál české strany, kdy pošle prvního pacienta. Řekl to dnes soukromé stanici Polsat News náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. Reagoval tak na dotaz týkající se pátečního sdělení českého ministerstva zdravotnictví, že Česká republika aktivovala zahraniční pomoc.

12:52 - Evropská komise chce po Spojených státech, aby povolily vývoz vakcíny od firmy AstraZeneca do Evropy. Napsal to dnes deník Financial Times. EU také žádá, aby Washington umožnil volné dodávky účinných látek pro výrobu preparátů typu mRNA. Současně ale Brusel hodlá prodloužit platnost pravidel, jež umožňují omezit vývoz přípravků z EU. 

12:30 - Kapacita pro antigenní testy na koronavirus je v Praze pro příští týden téměř zaplněna. Jen na některých odběrných místech je ještě možné najít termíny, zpravidla na druhou polovinu týdne. ČTK to zjistila z rezervačních systémů odběrných míst. Větší zájem o antigenní testy souvisí s povinným testováním ve firmách, podobná situace je i v krajích.

11:34 - Maďarsko v pátek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Podle dnešní informace na vládním webu koronavirus.gov.hu přibylo 7269 infikovaných, což je o 14 procent výše, než tomu bylo ve čtvrtek. Celkový počet dosud infikovaných lidí se v zemi zvýšil na 459.816.

10:48 - Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru. Pětaosmdesátiletý duchovní současně vyzval ostatní, aby se proti nemoci nechali naočkovat, uvedla agentura AP. Očkování začalo v Indii koncem ledna, na začátku března bylo rozšířeno vedle zdravotníků na starší lidi.

10:19 - Německo poskytne ve svých nemocnicích urgentní péči slovenským pacientům infikovaným koronavirem. Letecký transport se uskuteční dnes. Na twitteru to napsal slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.

09:45 - Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. ČTK to dnes oznámil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty.

09:27 - Barcelonská koncertní aréna plánuje v březnu koncert pro více než 5000 lidí, kterému bude předcházet hromadné testování. Akci běžnou za časů před pandemií umožnil pilotní projekt v menším rozsahu na konci loňského roku, po kterém se u žádného z účastníků neprokázala nákaza koronavirem, píše agentura Reuters.

09:11 - V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí nakažených koronavirem, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem. Proti čtvrtku denní přírůstek nakažených klesl zhruba o 1500 a proti minulému pátku téměř o 1700. Počet zemřelých s covidem dosáhl 21.558. 

08:42 - Česká republika má za uplynulých 14 dní přes 165.000 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Je to 1392 případů na 100.000 obyvatel, a ČR je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Od začátku koronavirové epidemie loni v březnu se nakazilo již přes 1,3 milionu lidí. 

08:10 - Ve francouzském departementu Pas-de-Calais u Lamanšského průlivu začíná dnes platit kvůli špatné epidemické situaci víkendová uzávěra. V Itálii mohou ode dneška otevřít sjezdové areály v regionech s nízkým výskytem nákazy koronavirem, v pátek však byla takovou oblastí pouze Sardinie.

07:57 - Německé zdravotní úřady ohlásily 9557 nových případů koronaviru prokázaných za uplynulý den a 300 úmrtí, uvedla agentura DPA s odkazem na berlínský Institut Roberta Kocha. Minulou sobotu institut informoval o 9762 nově evidovaných infekcích a 369 úmrtích pacientů.

07:50 - Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali mimo jiné probíhající pandemii. "Mluvili jsme o důležitosti spolupráce EU a USA v boji s pandemií a s jejími hospodářskými důsledky," uvedl předseda vlády na twitteru.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Zdravotnictví očkování

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy