Padne Vojtěch? Hejtman Netolický chce v čele ministerstva zdravotnictví Prymulu

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odvolal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Nahradit by ho měl Vojtěchův náměstek a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Ministerstvo zdravotnictví zcela selhává v rozdělování zdravotnického materiálu z Číny na ochranu před koronavirem, uved Netolický na svém facebooku.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Pane premiére, prosím. Jediný, kdo v této zemi je schopen řídit tuto krizovou situaci jen pan náměstek Prymula. Je podle mě na čase, aby řídil celý resort. Omlouvám se za emoce, ale takto to již nejde," uvedl Netolický.

Ministerstvo zdravotnictví dnes kritizoval i hejtman Vysočiny a pověřený předseda Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD). Ministerstvo podle něj fatálně selhává v zásobování svých organizací ochrannými prostředky. Přestože ministerstvo tvrdilo, že má zajištěny své dodávky ochranných pomůcek, není to tak, uvedl. Roušky a respirátory dovezené v pátek z Číny tak odebralo na úkor krajů a jím spravovaných nemocnic a záchranných služeb. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že nově ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat pouze svoje nemocnice, zbytek bude proudit do krajů přes ministerstvo vnitra.

Podle Netolického ministerstvo zdravotnictví Pardubickému kraji navzdory dohodám zkrátilo příděl zdravotnického materiálu přivezeného letecky z Číny. Z první zásilky mělo být krajům dáno k distribuci 450.000 respirátorů FFP2. Pardubický kraj jich měl dostat 26.500.

"Bohužel všechno je jinak. Bylo zjištěno, že ministerstvo zdravotnictví nemá prakticky nic i přes garance, takže se vzalo z kvóty určené krajům, která byla pokrácena o 20 procent," uvedl Netolický. Kraj přitom naléhavě potřebuje zásobit nejdůležitější osoby v systému primární přednemocniční péče, praktické a dětské lékaře či zubaře.

"Bohužel musím říci, že nám dochází trpělivost, respektive u nás v kraji zoufale děláme maximum, abychom uspokojili terén. Nechali jsme už v únoru šít roušky, školy vyrábí dezinfekci, zavážíme, co je k dispozici. Namísto podpory se nám dostávají různé informace a hlavně se pořád mění," uvedl Netolický. Veškerý zdravotnický materiál, který kraj dostal, už byl rozvezen tak, aby byl k vyzvednutí nejpozději v pondělí ráno při otevření ordinací.

Na výměnu ministra zdravotnictví ale není podle premiéra Andreje Babiše uprostřed příprav na šíření infekce nového typu koronaviru vhodná chvíle.

Babiš se za Vojtěcha postavil s tím, že po rouškách a dalších pomůckách je ve světě obrovská poptávka. Ani hejtmani se svými nákupy často nepochodili, připomenul. Uvedl také, že nákup respirátorů nejvyšší třídy ministerstva zdravotnictví uvázl v Rotterdamu, kde byla na sklad uvalena karanténa. O budoucnosti zakázky by se mělo rozhodnout v pondělí.

Loading...
Vstupte do diskuze (78)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

06.04.2020 00:32 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

Babiš: Nemocnice by letos měly dostat navíc zatím 10 miliard

05.04.2020 20:41 Zdravotní pojišťovny by letos měly kvůli epidemii nového koronaviru vylepšit financování nemocnic…

Všichni nakažení senioři do nemocnic? Babiš a Vojtěch odmítli návrh…

05.04.2020 18:31 Aktualizováno Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy