Pandemie ve Slezsku se zhoršuje. Za týden přibylo 1261 nakažených covidem

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 1261 lidí s covidem-19. Je to o 325 lidí více než v uplynulém týdnu, kdy sedmidenní přírůstek činil 936 nakažených.

Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle grafů chytré karantény statistika minulý pátek udávala 7639 nakažených, k dnešku jich je vedeno 8900.

Je více než zřejmé, že se situace s epidemií stále zhoršuje. Přibývá i hospitalizovaných, zatím nikoliv dramaticky v oblasti těžkých případů a bez nutnosti využívat UPV (viz připojený krajský dashboard, který sleduje lůžkové COVID+ kapacity). pic.twitter.com/5OLG2xWl4M

— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 2, 2020

Podle údajů chytré karantény je aktuálně hospitalizováno 75 lidí, což je o 22 lidí více než minulý pátek, kdy v nemocnicích bylo 53 nakažených. V souvislosti s covidem-19 zemřelo už 105 lidí, tedy pět během týdne, minulý pátek byl počet zemřelých 100. Aktuálně nemocných je v regionu 3012 osob, minulý pátek jich bylo 2116. Z nemoci se vyléčilo 5783 lidí.

Podle statistiky zveřejňované ministerstvem zdravotnictví představuje týdenní přírůstek rovněž 1261 nakažených. Celkový počet tak od minulého pátku vzrostl ze 7650 na 8911.

Statistika Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě zaznamenala týdenní nárůst nakažených o 925 lidí, před týdnem jich bylo 706, počet nakažených od počátku pandemie za týden vzrostl z 6943 na dnešních 7868. Data a údaje o nemocných se liší kvůli odlišnému zpracování údajů z různých zdrojů. Například data z chytré karantény do statistiky Moravskoslezského kraje zahrnují i nemocné pocházející z regionu, kteří žijí například v Praze. Vychází se z trvalého bydliště nemocného. Hygienici zase nakažené evidují až po provedeném epidemickém šetření.

V Olomouckém kraji čtyřiadvacetihodinový přírůstek nákaz novým typem koronaviru podruhé od počátku pandemie překročil 200 případů. Podle dnešních statistik ministerstva zdravotnictví bylo nově pozitivně testováno v kraji 228 lidí. Rekordní je i týdenní přírůstek. Oproti minulému pátku přibylo 1076 nemocných; předchozí týden to bylo 625 nově potvrzených případů. V souvislosti s onemocněním covid-19 je v kraji registrováno 29 úmrtí. 

Dosavadní rekordní denní nárůst byl v kraji uplynulou sobotu a to 269 případů za 24 hodin. Poté počet potvrzených údajů klesal a to v souvislosti s prodlouženým víkendem, kdy se méně testovalo. Na 180 případů denně se statistiky opět vyhouply ve středu a poté také ve čtvrtek, vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo eviduje ve svých statistikách všechny nemocné s trvalým bydlištěm v kraji, čísla hygieniků se tak o něco liší. Hygienici k čtvrtečnímu podvečeru uvádějí 3304 potvrzených případů, což je o 872 více než před týdnem a o 169 více než předchozí den. V současné době je podle hygieniků nejvyšší počet aktuálně nemocných od počátku pandemie. "Celkový počet aktuálně pozitivních případů je 1374," uvedli hygienici. Minulý čtvrtek jich uváděli 871 a o týden dříve 520 aktuálně nemocných.

Nejvíc potvrzených nákaz covid-19 je na Olomoucku, kde hygienici evidují od počátku pandemie 1861 případů; minulý čtvrtek večer tam bylo 1469 případů. Počet případů však rychleji přibývá také na severu regionu. Na Šumpersku je podle hygieniků od počátku pandemie 432 nemocných oproti 254 z minulého týdne. Na Jesenicku je 117 případů, minulý týden jich tam byl přitom jen 62. Celkem 498 případů je dosud registrováno na Prostějovsku oproti 363 z minulého týdne. Na Přerovsku vzrostl počet nákaz za poslední týden o 112 na 396. Podle statistik Olomouckého kraje na www.krajpomaha.cz se dosud z nemoci v kraji vyléčilo 1901 lidí a testováno dosud bylo 41.792 lidí.

Na epidemickou situaci a vzrůstající počet nákaz reagovaly i nemocnice v kraji. Kromě toho, že rozšiřují kapacitu odběrových místa, rozhodla se Fakultní nemocnice v Olomouci odebírat vzorky také v neděli. Nemocnice napříč Olomouckým krajem zakázaly či omezily návštěvy. K tomuto kroku se rozhodla přidat nově i některá sociální zařízení. 

Školy by se naopak v kraji od příštího týdne uzavírat neměly. Podle Andrey Škurkové z olomoucké krajské hygienické stanice aktuálně nebude vydáno nařízení, které by se týkalo omezení osobní přítomnosti žáků na vysokých školách, středních a vyšších školách či uměleckých školách, řekla ČTK hygienička. Až na výjimky však nelze od pondělí 5. října na školách vyučovat zpět ani provozovat sportovní aktivity.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 334 potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce v Brně, a to 113. Přibylo také jedno úmrtí a sedm hospitalizovaných. Celkem je v nemocnici 85 lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Dosud byl rekordní počet kolem 300 za den. Po Brnu přibylo nejvíce lidí s nákazou v okrese Brno-venkov, a to 63, na Hodonínsku 55, na Znojemsku 34, na Blanensku 32, na Vyškovsku 19 a na Břeclavsku 18. Za týden přibylo 1223 potvrzených případů. Nejvíce jich narůstá ve věkové skupině od 25 do 34 let a od 45 do 54 let. "Nárůst počtu osob s pozitivním nálezem koronaviru odpovídá komunitnímu šíření viru v populaci tak, jak ho známe u jiných respiračních infekcí," uvedla Ciupek.

Podle ní je významným kritériem v hodnocení situace průběh onemocnění a nutnost hospitalizace. Oproti jaru je menší podíl hospitalizovaných. Na jaro se objevovaly desítky nakažených za týden, necelá pětina byla v nemocnicích. Nyní jsou stovky nakažených denně a v nemocnici jsou zhruba tři procenta. Z 85 hospitalizovaných je 14 ve vážném stavu, 33 ve středně vážném stavu, 35 má lehký stav a tři lidé nemají žádné příznaky.

V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni 6617 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Podle hygieniků zemřelo s nemocí 47 lidí v průměrném věku 80 let, přes 3300 lidí se vyléčilo.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Moravskoslezský kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Brno Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

Český turista zemřel při pádu ve Vysokých Tatrách. Chtěl se dostat na Gerlach

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy