Pardubickému kraji musí pomoci soukromá zařízení, lázně i vojenské nemocnice, říká Válek

Pomoci Pardubickému kraji, který ve svých nemocnicích během koronavirové pandemie zcela vyčerpal lůžkovou kapacitu, musejí i všechna soukromá zařízení v okolí, včetně lázní čí vojenských polních nemocnic. Člen Sněmovního výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) míní, že ministerstvo zdravotnictví musí dát na seznam i privátní nemocnice, které se například specializují na plastiku. „Bohužel všechny v něm nejsou. Pardubický kraj se ocitl v situaci, kdy se protrhla hráz a je nutné povolat všechny bagry. Jsme ve válce, a tak nemůžeme dělat žádné rozdíly,“ říká pro EuroZprávy.cz šéf opozičního AntiCovid týmu Vlastimil Válek.

Expert na zdravotnictví Vlastimil Válek tvrdí, že v Pardubickém kraji nejsou ještě využity všechny lůžkové kapacity. „Například soukromá zařízení specializující se na plastiku musejí poskytnout lůžka. Není čas hrát si, že se jedná o exkluzivní pracoviště. Mnohé z nich mají i plicní ventilátory a kyslík. Ministerstvo zdravotnictví je okamžitě musí zapojit do systému. Kapacity musejí nabídnout i lázně, které rovněž mají lůžka,“ burcuje.

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 by doporučoval do krize zapojit i vojenské polní nemocnice určené pro bojové mise. „Nejsem si jistý, zda je možné je o korporaci požádat, ale určitě bych jejich vedení oslovil a zkusil bych najít nějakou cestu, která by k pomoci vedla.“ Jedinou výjimku by udělal v ústavech Péče o matku a dítě. „Jim prostě nemůže nikdo sebrat kapacity, anebo vzít jejich jednotky intenzivní péče, neboť i zde jsou v životy v ohrožení.“

Profesor radiologie, který je ve Fakultní nemocnici Brno přednostou Kliniky radiologie a nukleární medicíny, tvrdí, že je nutné obrátit se na příhraniční státy. „Kontaktoval bych Poláky, Němce. Předběžně je s nimi pomoc dohodnuta.“ Válek však upozorňuje, že veškerá opatření se projeví až za čtrnáct dní. „Ať budou jakkoli radikální, neprojeví se hned. A i s tím je nutné pracovat.“

Šéf opozičního AntiCovid týmu se obává, že hromadné postižení osob, jaké potkalo Pardubický kraj, může nastat i jinde. „Záleží na struktuře zdravotní péče v uvedené lokalitě. Pokud nemocnice nepatří kraji, ale vlastní je například společnost s ručením omezením, vždy se vyskytnou problémy. Poté se složitě hledají rezervy. Klíčovým faktorem je i velikost, robustnost kraje. Jinak budou řešit krizovou situaci v Jihomoravském kraji a zcela odlišně v menším Kraji Vysočina.“

Ze současné krizové situace v Pardubickém kraji viní absolvent Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v Brně jednoznačně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). „Ministerský předseda je za zemi politicky odpovědný a nemůže svoji pravomoc přehodit na nikoho jiného. Blatný je specialista, a proto musí předvídat a s nastalou situací si umět poradit.“

Na dotaz, zda by premiér anebo ministr zdravotnictví měli rezignovat, neodpověděl zcela jednoznačně. „Když fotbalová reprezentace půjde od porážky k porážce, také nevyměníte všechny útočníky, záložníky, obránce, brankáře anebo maséry či další členy realizačního celku. Rovnou odvoláte hlavního trenéra, který je za špatné výsledky zodpovědný,“ naznačuje pro EuroZprávy.cz Vlastimil Válek.

Související

Marek Výborný

Vláda přichystala zákaz produktů s HHC. Látku zařadí mezi návykové

Vláda ve středu podpořila společný návrh ministerstev zemědělství a zdravotnictví ohledně zařazení HHC na seznam návykových látek. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce HHC zakázat kvůli stále častějším případům intoxikace z cukrovinek. Zákaz by měl platit alespoň do doby, než začne platit novela zákona o návykových látkách. Návrh ministerstev navíc přináší i regulaci takových látek. 

Více souvisejících

Vlastimil Válek (TOP 09) Pardubický kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy