Páteční přírůstek nových případů byl za pracovní den nejnižší za pět týdnů

Testy v Česku v pátek prokázaly 13.774 případů koronaviru, což bylo v pracovním dni nejméně za pět týdnů. Proti předchozímu pátku nakažených ubylo o víc než třetinu. Podobným tempem na 2568 se snížil také páteční počet podezření na opakovanou nákazu. Méně než před týdnem se ale také testovalo.

Incidence dál klesla, za sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 1048 nových případů. Počet lidí v nemocnicích s covidem-19 se snížil na 3578. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Sedmidenní incidence je nejnižší za měsíc. Před týdnem byla 1628, ve čtvrtek na 100.000 obyvatel připadalo za poslední týden 1126 nově potvrzených případů nákazy. Podobně klesla i dvoutýdenní incidence na 2676. Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se dva týdny drží pod hodnotou jedna, která signalizuje zpomalování epidemie.

Týdenní incidence je už téměř v polovině krajů nižší než 1000. Vůbec nejméně nově nakažených na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní nadále v Karlovarském kraji, konkrétně 752. Nejméně příznivá epidemická situace zůstává v Jihomoravském kraji se sedmidenní incidencí 1261 a v Moravskoslezském s 1187 nově nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Pátečních 3578 lidí s covidem-19 v nemocnicích bylo o 526 méně než před týdnem a o 320 méně než ve čtvrtek. Zhruba o 20 na 248 se snížil ve srovnání se čtvrtkem i předchozím pátkem počet covidových pacientů ve vážném stavu.

Od začátku epidemie předloni v březnu laboratoře v ČR odhalily téměř 3,5 milionu případů koronaviru, 38.188 lidí s nákazou zemřelo. Od začátku letošního roku je úmrtí s covidem 1892. V lednu v průměru za den zemřelo 33 nakažených, v únoru je to zatím 48.

Laboratoře a zdravotníci v pátek provedli zhruba 69.300 antigenních a PCR testů, o týden dřív jich bylo více než 104.000. Mírně klesá pozitivita testů. Z lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým se koronavirus prokázal v pátek u zhruba 17 procent, mezi testovanými kvůli příznakům bylo pozitivních 38 procent.

Přes doporučení lékařů a odborníků, že očkování snižuje nebezpečí hospitalizace a vážného průběhu nemoci, zájem o vakcínu dál klesá. Za pátek zdravotníci rozdali 16.762 dávek, zhruba o 7000 méně než před týdnem. Podobně jako v předchozích týdnech byla většina z dávek posilujících, které si nechávají píchnout lidé s dokončeným očkováním. Pro první vakcínu si v pátek přišlo jen zhruba 600 lidí. Dokončené očkování má v Česku 6,83 milionu lidí, posilující dávku dostaly téměř čtyři miliony z nich.

V tomto týdnu postupně podle dříve vládou schváleného plánu skončila povinnost testování na koronavirus ve školách a zaměstnanců i živnostníků. Zmírňují se také některé restrikce. Ode dneška může být na hromadných akcích nově až 500 lidí místo stovky, u sedících se limit zvýšil z dosavadního tisíce na tisíc plus polovina míst do využití maximální kapacity prostoru, kde se akce koná. Mění se také pravidla pro karantény a izolace. Hygienici ode dneška nebudou posílat do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým, naopak izolace lidí s pozitivním testem se prodlužuje z pěti dní na sedm.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu po jednání vlády avizoval, že většina omezení by mohla při pokračujícím zpomalování epidemie skončit od 1. března. V pátek pak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že chce nejpozději 1. dubna uvolnit téměř všechna protikoronavirová opatření. V menší míře než dosud by podle něj mohly být povinné také respirátory. Válek by chtěl, aby lidé v Česku po třech letech mohli prožít Velikonoce, jak byli zvyklí před koronavirovou pandemií, řekl.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Válka na Ukrajině mohla skončit po pár týdnech. Svět spatřil návrh dohody až nyní

V závěru února uplynuly dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Už v prvních týdnech konfliktu jednal obě strany o míru. Návrh dohody nyní zveřejnil americký deník The Wall Street Journal. Kyjev by se podle ní vzdal aspirací na vstup do NATO a zůstal neutrální. Sami Ukrajinci nakonec jednání s Ruskem ukončili. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy