Páteční přírůstek nových případů byl za pracovní den nejnižší za pět týdnů

Testy v Česku v pátek prokázaly 13.774 případů koronaviru, což bylo v pracovním dni nejméně za pět týdnů. Proti předchozímu pátku nakažených ubylo o víc než třetinu. Podobným tempem na 2568 se snížil také páteční počet podezření na opakovanou nákazu. Méně než před týdnem se ale také testovalo.

Incidence dál klesla, za sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 1048 nových případů. Počet lidí v nemocnicích s covidem-19 se snížil na 3578. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Sedmidenní incidence je nejnižší za měsíc. Před týdnem byla 1628, ve čtvrtek na 100.000 obyvatel připadalo za poslední týden 1126 nově potvrzených případů nákazy. Podobně klesla i dvoutýdenní incidence na 2676. Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se dva týdny drží pod hodnotou jedna, která signalizuje zpomalování epidemie.

Týdenní incidence je už téměř v polovině krajů nižší než 1000. Vůbec nejméně nově nakažených na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní nadále v Karlovarském kraji, konkrétně 752. Nejméně příznivá epidemická situace zůstává v Jihomoravském kraji se sedmidenní incidencí 1261 a v Moravskoslezském s 1187 nově nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Pátečních 3578 lidí s covidem-19 v nemocnicích bylo o 526 méně než před týdnem a o 320 méně než ve čtvrtek. Zhruba o 20 na 248 se snížil ve srovnání se čtvrtkem i předchozím pátkem počet covidových pacientů ve vážném stavu.

Od začátku epidemie předloni v březnu laboratoře v ČR odhalily téměř 3,5 milionu případů koronaviru, 38.188 lidí s nákazou zemřelo. Od začátku letošního roku je úmrtí s covidem 1892. V lednu v průměru za den zemřelo 33 nakažených, v únoru je to zatím 48.

Laboratoře a zdravotníci v pátek provedli zhruba 69.300 antigenních a PCR testů, o týden dřív jich bylo více než 104.000. Mírně klesá pozitivita testů. Z lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým se koronavirus prokázal v pátek u zhruba 17 procent, mezi testovanými kvůli příznakům bylo pozitivních 38 procent.

Přes doporučení lékařů a odborníků, že očkování snižuje nebezpečí hospitalizace a vážného průběhu nemoci, zájem o vakcínu dál klesá. Za pátek zdravotníci rozdali 16.762 dávek, zhruba o 7000 méně než před týdnem. Podobně jako v předchozích týdnech byla většina z dávek posilujících, které si nechávají píchnout lidé s dokončeným očkováním. Pro první vakcínu si v pátek přišlo jen zhruba 600 lidí. Dokončené očkování má v Česku 6,83 milionu lidí, posilující dávku dostaly téměř čtyři miliony z nich.

V tomto týdnu postupně podle dříve vládou schváleného plánu skončila povinnost testování na koronavirus ve školách a zaměstnanců i živnostníků. Zmírňují se také některé restrikce. Ode dneška může být na hromadných akcích nově až 500 lidí místo stovky, u sedících se limit zvýšil z dosavadního tisíce na tisíc plus polovina míst do využití maximální kapacity prostoru, kde se akce koná. Mění se také pravidla pro karantény a izolace. Hygienici ode dneška nebudou posílat do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým, naopak izolace lidí s pozitivním testem se prodlužuje z pěti dní na sedm.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu po jednání vlády avizoval, že většina omezení by mohla při pokračujícím zpomalování epidemie skončit od 1. března. V pátek pak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že chce nejpozději 1. dubna uvolnit téměř všechna protikoronavirová opatření. V menší míře než dosud by podle něj mohly být povinné také respirátory. Válek by chtěl, aby lidé v Česku po třech letech mohli prožít Velikonoce, jak byli zvyklí před koronavirovou pandemií, řekl.

Související

Ilustrační fotografie.

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu. ČTK to zjistila v informačním systému úřadu vlády. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Petra Pavla v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier

Českého prezidenta Petra Pavla dnes dopoledne v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijme také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit.

před 28 minutami

před 40 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy