Pikal by považoval výměnu ministrů uprostřed krize za nerozumnou

Místopředseda Sněmovny i opozičních Pirátů Vojtěch Pikal by považoval za nerozumné uprostřed koronavirové krize měnit ministry. Řekl to dnes ve Sněmovně v návaznosti na úterní informace některých médií, podle kterých by dnes měli skončit ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO). Blatný podle Pikala alespoň držel zásadový postoj.

Podle místopředsedy hnutí STAN Jana Farského se tím vyrábí zástupné téma za "průšvihy, které vláda má." SPD míní, že Blatný měl skončit už dříve.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové Plaga odvolán z funkce nebude, v resortu se podle ní nechystají žádné personální změny. Blatný má dnes na 10:30 naplánovanou tiskovou konferenci na ministerstvu. O hodinu později se na Hradě podle mluvčího Jiřího Ovčáčka uskuteční jmenování nového ministra.

O možném odvolání Blatného a Plagy informovaly CNN Prima News či server iDNES.cz. Blatného by podle nich měl nahradit ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger, v případě ministerstva školství hovořily servery o poslanci za hnutí ANO a místopředsedovi sněmovního školského výboru Karlu Raisovi. Blatný i Plaga na tiskové konferenci po úterním jednání kabinetu uvedli, že se od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedozvěděli, že by měli ve vládě skončit.

Podle Pikala Blatný alespoň držel nějaký zásadový postoj. S Plagou se podle Pirátů dalo například řádně jednat o plánu návratu dětí do škol.

Farský dění považuje za ukázku práce současné vlády v době, kdy nemocnice jsou kvůli koronavirové pandemii na hraně kapacit a umírají lidé. "Premiér vyrobí krizi tím, že budeme dlouze debatovat výměnu dvou ministrů," řekl. Podle předsedy poslanců STAN se ztrácí energie na nepodstatných věcech a ty podstatné naopak unikají.

Místopředseda a šéf poslanců SPD Radim Fiala zopakoval stanovisko hnutí, podle kterého měl Blatný odstoupit už dříve. Zmínil, že protiepidemický systém neplatil, trasování nefungovalo a očkovací strategie selhala. "Jediné, co tato vláda uměla, byly plošné zákazy," řekl.

Babiš poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. Kritizoval ho mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Odchod Blatného z čela zdravotnictví před dvěma týdny požadoval prezident Miloš Zeman kvůli ministrovu postoji k ruské vakcíně Sputnik V. S Plagou se Babiš neshodl mimo jiné na formě maturity.

Související

Vojtěch Pikal (Piráti)

Pikal pozastaví členství u Pirátů v reakci na diskusi o aktualizaci kodexu

Členství u Pirátů pozastaví jejich dosavadní místopředseda Vojtěch Pikal. Uvedl to dnes web hn.cz. Podle Pikalova vyjádření na stranickém fóru tak učiní k 10. lednu, reagoval na diskusi ohledně aktualizace všeobecného kodexu zastupitele. Vyjádření Pikala a předsedy Pirátů Ivana Bartoše ČTK shání.
Česká pirátská strana

U Pirátů rozhodne o vládě celá členská základna

O vládní koaliční dohodě, kterou by měli v pondělí 8. listopadu podepsat lídři koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), budou hlasovat všichni členové Pirátů v rámci celostátního fóra. Koaliční smlouvu a program dostanou pravděpodobně po pondělním podpisu.

Více souvisejících

Vojtěch Pikal (Piráti) Jan Farský ministerstvo zdravotnictví Jan Blatný Robert Plaga

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy