Bartoš má dva vyzyvatele v boji o předsedu Pirátů. Jedna soupeřka sedí v Bruselu

Dva soupeře bude mít vicepremiér Ivan Bartoš v lednové volbě předsedy Pirátské strany. Sám dostal 12 nominací, po dvou nominacích pak obdrželi europoslankyně Markéta Gregorová a někdejší místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal. Vyplývá to z vnitrostranického hlasování, které proběhlo v minulém týdnu. 

Kandidaturu do čela strany původně avizoval také hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který nakonec o post předsedy Pirátů usilovat nebude, protože nominaci nedostal.

Bartoš v kandidátské řeči poznamenal, že Piráti si podle něj vedou vzhledem k aktuální vnitrostátní i světové situaci dobře. Vicepremiér ale zdůraznil, že je třeba si také přiznat slabiny, poučit se z chyb a změnit procesy, které se ukázaly jako neefektivní. 

Ministr pro místní rozvoj také reagoval na stranickou kritiku kumulace funkcí, kterou však označil za normální, včetně vlastního souběhu funkce předsedy strany a člena vlády. "Má role ve vládě je naprosto stejná jako role libovolného předsedy stran vládní koalice. Argument rozpojení se stranou proto beru s poměrně zásadní rezervou," konstatoval. 

Pokud by byl opět zvolen, chce Bartoš zachovat unikátnost Pirátské strany, ale zároveň by rád dosáhl toho, aby byla efektivnější, jednotnější a navenek čitelnější. 

Bartoš je předsedou Pirátů nepřetržitě od dubna 2016. Jde o jeho druhé funkční období, v čele strany už byl mezi lety 2009 až 2014. Od října 2017 je poslancem, od předloňského prosince pak ministrem a místopředsedou vlády.

V listopadovém rozhovoru pro novinky.cz naznačil, že strana by pod jeho vedením kandidovala v příštích sněmovních volbách v roce 2025 samostatně. Piráti mají momentálně pouhé čtyři poslance, protože v rámci volební koalice se STAN doplatili na kroužkování. Bartošem vedená strana se do Sněmovny poprvé dostala v roce 2017, kdy získala 22 z celkových 200 mandátů. Poté strávila čtyři roky v opozici, nyní je součástí vládní koalice. 

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) Markéta Gregorová (Piráti) Vojtěch Pikal (Piráti) Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Izrael a Hamás uzavřely dohodu o příměří

Donald Trump, nově zvolený prezident Spojených států, potvrdil dohodu o příměří a propuštění rukojmí mezi Izraelem a Hamásem, která má přinést výrazný posun v současné situaci na Blízkém východě. Tuto informaci sdělil prostřednictvím své platformy Truth Social, kde napsal: „Máme dohodu o rukojmích na Blízkém východě. Budou brzy propuštěni. Děkuji!“ 

před 5 hodinami

Donald Tusk

Tusk: Rusko plánovalo teroristické útoky na letadla po celém světě

Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Polsko, ilustrační foto

Polsko už se nechce spoléhat na USA. Rusku se musíme ubránit sami, naléhá

Evropa musí převzít odpovědnost za svou bezpečnost, prohlásilo Polsko v době, kdy přebírá rotující předsednictví Evropské unie uprostřed rostoucí geopolitické nejistoty. Polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szłapka zdůraznil, že Evropa čelí náročnému období, které vyžaduje větší odhodlání k posílení vlastní obrany.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů

Zatčení suspendovaného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola představuje jednu z nejvíce dramatických událostí v moderní politické historii země. Proces jeho zatýkání byl provázen mimořádnými překážkami, od jeho loajálních bezpečnostních složek až po masivní podporu mezi konzervativními příznivci. Tento případ také odhalil slabiny klíčových institucí a polarizaci jihokorejské společnosti.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Martin Jirušek

Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek

Přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, proč budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil Kanadě nebo Grónsku zabráním. Vysvětlil, jakým směrem se budou zahraniční vztahy Washingtonu po Trumpově inauguraci ubírat. „Co se týče vztahů s Evropou, ty v porovnání s odcházející administrativou Joea Bidena pravděpodobně ochladnou,“ řekl. 

před 13 hodinami

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen k výslechu protikorupčním týmem. Tento krok, vůbec první svého druhu vůči úřadujícímu prezidentovi Jižní Koreje, přichází poté, co v prosinci překvapivě vyhlásil stanné právo. Tento dekret, trvající pouhých šest hodin, vyvolal vlnu kritiky, vedl k jeho impeachmentu a zahájení trestního vyšetřování. Uvedl to server CNN.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí se po víkendu vymaní z vlivu tlakové výše nad Evropou

Počasí má podle dlouhodobého výhledu nadále sledovat trend klimatologicky stálejšího počasí. Například v příštím týdnu se denní teploty budou držet kolem nuly či lehce nad ní. Mělo by i sněžit, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Důchody.

Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku

V lednu vstoupila v platnost kvůli novele zákona celá řada změn ohledně důchodů. Jedna z nich se týká i jejich výplaty do zahraničí. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je nově zajištěn rovný přístup v úhradách bankovních poplatků pro všechny příjemce důchodů v zahraničí.

včera

včera

včera

Andrej Danko

Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil

Slovenští koaliční poslanci avizovali, kterým směrem povedou jejich pracovní cesty. Zatímco poslanci za Slovenskou národní stranu (SNS) a Smer-SD absolvují několikadenní jednání v Moskvě, představitelé Hlasu-SD se chystali do Kyjeva, kde měli diskutovat o poválečné obnově Ukrajiny a její integraci do mezinárodních struktur.

včera

Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala

Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy