Počet zájemců o očkování proti covidu-19 klesl proti červenci o 80 procent

Počet podaných dávek vakcíny proti covidu-19 týdně klesl od poloviny července nyní na méně než pětinu. Vyplývá to z dat o očkování, která publikuje ministerstvo zdravotnictví. Menší zájem mají senioři i děti do 18 let. Stále je ale více než 300.000 registrovaných, kteří na očkování čekají. Zhruba třetina z nich je přihlášená k očkování k praktickým lékařům. Na začátku července na první dávku čekalo téměř 560.000 lidí. Celkově bylo podáno 11,6 milionu dávek a ukončené očkování má 5,8 milionu lidí.

Maximální rychlost očkování byla v Česku v červnu, kdy bylo za týden podáno přes 680.000 dávek. V polovině července to bylo stále přes 500.000 dávek, na začátku srpna kolem 300.000 a na konci 200.000 dávek. V týdnu na přelomu srpna a září bylo podáno přes 139.000 dávek a za uplynulý týden 90.000 dávek. Z více než 60 procent jsou to druhé dávky.

S klesajícím zájmem se postupně také zavírají velká očkovací centra, která jsou mimo zdravotnická zařízení. Dnes odpoledne zdravotníci podají poslední vakcíny v největším z nich, Národním očkovacím centru v pražské hale O2 Universum. Od začátku května dosud tam bylo podáno přes 680.000 dávek. V Praze, kde je proočkovanost po Vysočině a Středočeském kraji třetí nejvyšší, se kapacita sníží ze zhruba 65.000 očkování týdně na asi 13.500. Ve většina center se očkuje už v některých dnech i bez předchozí registrace, do října zůstanou i ta pro neregistrované v obchodních centrech a na nádražích.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stále není očkováno více než 435.000 seniorů nad 60 let. Dosud si nechalo vakcínu aplikovat 80 procent populace v tomto věku a nových zájemců už výrazně ubývá. V polovině července tvořily jim podané dávky skoro pětinu ze všech aplikovaných, od konce srpna už je to jen desetina.

Odborníci za rizikové pro šíření viru považují zejména obce, kde je proočkovanost seniorů nejnižší. Jsou zejména v pohraničních regionech, ze kterých jsou očkovací místa obtížně dostupná, častěji na Moravě a ve Slezsku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden uvedl, že svou roli by nyní měli sehrát jejich praktičtí lékaři, které za očkování seniorů více platí i zdravotní pojišťovny. Ti podali už 1,3 milionu dávek. Do regionů zajíždí také asi 40 terénních očkovacích týmů.

Na začátku července se mohla začít očkovat i nejmladší věková kategorie, pro kterou je vakcína zatím schválená, tedy děti ve věku 12 až 15 let. Během letních prázdnin zájem rostl, na konci srpna dostali lidé do 18 let čtvrtinu podaných dávek. Celkově je očkováno přes 139.000 nejmladších ve věku 12 až 15 let, což je asi 30 procent. Z lidí ve věku 16 až 29 let vakcínu dostalo 745.000, tedy asi polovina. Motivací pro žáky druhých stupňů základních a středních škol bylo i to, že se nemuseli na začátku školního roku testovat.

 

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 15 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy