Počty nově nakažených covidem v mezitýdenním srovnání dál klesají

Počty nově nakažených covidem v mezitýdenním srovnání dál klesají, v pondělí testy odhalily 1804 nových případů, zhruba o 600 méně než před týdnem. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých hygienici za uplynulý den zaznamenali 775.

Počet hospitalizovaných s potvrzenou nákazou se po víkendu vrátil opět nad 1000, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1029 pacientů, v mezitýdenním srovnání to ale bylo o 630 méně. V těžkém stavu je čtyřicítka hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

S potvrzenou nákazou v uplynulých sedmi dnech zemřelo podle statistik 70 lidí, v průměru tedy deset za den. O týden dříve bylo zemřelých s covidem 123 a denní průměr činil zhruba 18. Údaje za poslední dny se ale do statistik dostávají se zpožděním, konečný rozdíl pak nebývá tak velký. Od začátku epidemie zemřelo s nákazou 41.524 lidí.

Denní počty nakažených se v mezitýdenních srovnání snižují víc než 14 dní. Zároveň ale v posledních dnech klesá i zájem o testování. V pondělí zdravotníci provedli přes 10.200 testů, o týden dřív jich bylo asi o 2400 víc.

Pomalejší tempo šíření nákazy se projevuje v poklesu incidenčního čísla. Za poslední týden bylo v celém Česku v přepočtu na 100.000 obyvatel potvrzeno 84 nových případů, před týdnem byla incidence na hodnotě 115. Nejvíc se nákaza šíří v Praze, kde za poslední týden připadá na 100.000 lidí 109 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo má Moravskoslezský kraj v přepočtu s 58 případy.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je téměř 355.000.

Ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno přes 6,89 milionu lidí. První posilující dávku má více než 4,3 milionu lidí a druhou přes půl milionu lidí. V pondělí zdravotníci aplikovali téměř 8700 dávek, v mezitýdenním srovnání o 850 méně. Většina zájemců si chodí pro posilující dávky.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 9 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Firma z Česka chtěla vyvézt díly pro jaderné zbraně. Povolení neměla

Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu. Společnost se o export věcí pokusila dvakrát a má jednatelku ruského původu, která kvůli tomu čelí obžalobě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy