Pozitivních testů v zaměstnání bylo tento týden o čtvrtinu méně než ten minulý

Pozitivních testů na koronavirus na pracovištích bylo v pracovních dnech tohoto týdne zhruba o čtvrtinu méně než minulý týden. Firmy jich nahlásily přes 34.300, od začátku testování více než 146.600. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Plošné povinné testování začalo v pondělí 17. ledna a bude ukončené v pátek 18. února. V pondělí se bude naposledy testovat i ve školách.

Zhruba 60 procent lidí, kteří mají pozitivní antigenní samotest, absolvuje i PCR test. Ten dosud potvrdil výsledek u více než 84 procent z nich. Pokud pracovník na nepovinný PCR test nejde, nastupuje na pět dní do karantény. Nezíská ale záznam o prodělání nemoci, kterým se může prokazovat jako covidovým certifikátem, například v mobilní aplikaci Tečka. Negativní PCR test ale znamená možnost karanténu ukončit.

Výsledky antigenních samotestů se nepromítají do denních statistik nakažených. Kolik lidí se každý týden ve firmách testuje, není jasné, protože zaměstnavatelé hlásí do systému ministerstva zdravotnictví jen pozitivní výsledky. Podle dřívějších odhadů se povinnost vztahuje asi na čtyři miliony lidí, zaměstnance v soukromé i veřejné sféře a živnostníky. Naopak lidé pracující z domova nebo ti, kteří se při práci nesetkávají s dalšími osobami, se testovat nemusí.

Po skončení testování budou mít data o celkových počtech testů zdravotní pojišťovny, u kterých mohou zaměstnavatelé žádat každý měsíc o proplacení nakoupených testovacích sad. Dostanou maximálně 60 korun na jednoho pracovníka a provedený test. Firmy, které nežádaly loni, mohou letos poprvé požádat 15. února.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 12 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy