Praktici dostanou po Velikonocích asi 60.000 dávek AstraZeneky

Praktičtí lékaři dostanou po Velikonocích asi 60.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Nově jim bude očkovací látka doručena distributorem přímo do ordinací. Uvedl to dnes Český rozhlas -Radiožurnál. V posledních týdnech kvůli nižším dodávkám vakcín ministerstvo zdravotnictví podle rozhlasu požádalo distributora, aby doručoval vakcínu jen do zdravotnických zařízení s lékárnou. Praktici si tak pro vakcíny museli do lékáren sami jezdit.

"Dohodli jsme se, že od příštího týdne se spouští nový model distribuce. Ten, který předjímá smlouva. Očkovací látka AstraZeneca bude distribuována přímo do ordinací podle objednávek, které praktičtí lékaři vystaví," sdělil rozhlasu náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro zdravotní péči David Šmehlík po jednání s dalšími pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví i zástupci distributora vakcíny a praktických lékařů. Krajským koordinátorům očkování ale podle rozhlasu nadále zůstane pravomoc, část dodávky vakcín využít například pro potřeby doočkování druhých dávek pro učitele.

Firma Alliance Healthcare, která vakcínu od AstraZeneky v Česku distribuuje, rozhlasu sdělila, že ve středu dorazilo do země 98.700 dávek. Z nich podle šéfa společnosti Jana Rohrbachera dostanou 41.000 očkovací centra a zbylé dávky vakcíny budou doručeny k asi 600 praktických lékařů. Podle Rohrbachera je ale vakcín stále málo. Alliance Healthcare eviduje asi 3000 objednávek od praktiků, uvedl rozhlas.

Sdružení praktických lékařů podle Radiožurnálu v minulosti kritizovalo to, že si lékaři musejí na vlastní náklady sami jezdit pro vakcíny do lékáren. Situaci podle zúčastněných komplikovalo také objednávání dodávek přes krajské koordinátory. "Docházelo tam k určitým komunikačním šumům," uvedl Šmehlík z VZP.

Praktikům také vadilo to, že se nemohli spojit s distributorem a očkování řádně plánovat. Šéf Alliance Healthcare řekl rozhlasu, že firma si pro distribuci sama musela vytvořit seznam tisícovek praktických lékařů. "Ten seznam nám nikdo nedal," uvedl Rohrbacher. "My jsme podle objednávek, které jsme dostali, museli všechny praktiky obvolat, abychom jeli na správnou adresu a ve správné době, kdy tam je někdo z personálu, zejména pan doktor," dodal.

V Česku se proti covidu-19 očkuje od 27. prosince. Praktičtí lékaři se do očkování postupně zapojují od začátku března. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už podali praktici zhruba 191.000 dávek vakcín a registrují kolem 486.000 zájemců o očkování. Celkem bylo v Česku do středečního večera podáno přes 1,7 milionu dávek vakcín proti covidu-19.

Související

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři AstraZeneca

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy