Praktičtí lékaři dostanou po Velikonocích asi 60.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Nově jim bude očkovací látka doručena distributorem přímo do ordinací. Uvedl to dnes Český rozhlas -Radiožurnál. V posledních týdnech kvůli nižším dodávkám vakcín ministerstvo zdravotnictví podle rozhlasu požádalo distributora, aby doručoval vakcínu jen do zdravotnických zařízení s lékárnou. Praktici si tak pro vakcíny museli do lékáren sami jezdit.
"Dohodli jsme se, že od příštího týdne se spouští nový model distribuce. Ten, který předjímá smlouva. Očkovací látka AstraZeneca bude distribuována přímo do ordinací podle objednávek, které praktičtí lékaři vystaví," sdělil rozhlasu náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro zdravotní péči David Šmehlík po jednání s dalšími pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví i zástupci distributora vakcíny a praktických lékařů. Krajským koordinátorům očkování ale podle rozhlasu nadále zůstane pravomoc, část dodávky vakcín využít například pro potřeby doočkování druhých dávek pro učitele.
Firma Alliance Healthcare, která vakcínu od AstraZeneky v Česku distribuuje, rozhlasu sdělila, že ve středu dorazilo do země 98.700 dávek. Z nich podle šéfa společnosti Jana Rohrbachera dostanou 41.000 očkovací centra a zbylé dávky vakcíny budou doručeny k asi 600 praktických lékařů. Podle Rohrbachera je ale vakcín stále málo. Alliance Healthcare eviduje asi 3000 objednávek od praktiků, uvedl rozhlas.
Sdružení praktických lékařů podle Radiožurnálu v minulosti kritizovalo to, že si lékaři musejí na vlastní náklady sami jezdit pro vakcíny do lékáren. Situaci podle zúčastněných komplikovalo také objednávání dodávek přes krajské koordinátory. "Docházelo tam k určitým komunikačním šumům," uvedl Šmehlík z VZP.
Praktikům také vadilo to, že se nemohli spojit s distributorem a očkování řádně plánovat. Šéf Alliance Healthcare řekl rozhlasu, že firma si pro distribuci sama musela vytvořit seznam tisícovek praktických lékařů. "Ten seznam nám nikdo nedal," uvedl Rohrbacher. "My jsme podle objednávek, které jsme dostali, museli všechny praktiky obvolat, abychom jeli na správnou adresu a ve správné době, kdy tam je někdo z personálu, zejména pan doktor," dodal.
V Česku se proti covidu-19 očkuje od 27. prosince. Praktičtí lékaři se do očkování postupně zapojují od začátku března. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už podali praktici zhruba 191.000 dávek vakcín a registrují kolem 486.000 zájemců o očkování. Celkem bylo v Česku do středečního večera podáno přes 1,7 milionu dávek vakcín proti covidu-19.
Související
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , lékaři , AstraZeneca
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková