V neděli přibylo v Česku 1074 případů nemoci covid-19, což je nejméně od 20. září a zhruba o 400 méně než předchozí neděli. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O víkendu je ale obvykle prováděno výrazně nižší množství testů než ve všední dny. Údaje o testování za neděli zveřejní úřad až dnes večer.
Úmrtí lidí s covidem-19 bylo za neděli 48, tedy nejméně od 11. října. Údaje o množství úmrtí za jednotlivé dny však ministerstvo většinou opakovaně zpětně navyšuje.
Index protiepidemického systému PES zůstává osmý den v řadě na 57 bodech, což odpovídá třetímu stupni pohotovosti z pěti. Zatím ale v Česku stále platí opatření proti covidu-19 odpovídající čtvrtému stupni. Vláda v neděli rozhodla, že třetí stupeň pohotovosti bude platit až od čtvrtka 3. prosince. Budou tak moci otevřít restaurace, všechny obchody i provozovny služeb a skončí noční omezení volného pohybu. U škol bude třetí stupeň opatření platit až od pondělí 7. prosince.
V jednotlivých krajích se tzv. rizikové skóre PES značně liší. V Praze, kde je nejnižší, činí 42 bodů. Nejvyšší je s 69 body v Královéhradeckém kraji. Rozsah skóre pro třetí stupeň rizika je 41 až 60 bodů. Zatímco v Praze se tak situace blíží druhému stupni, v několika krajích je na úrovni čtvrtého stupně.
Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy koronavirem, testy potvrdily covid-19 celkem u zhruba 520.000 lidí. Nemocí nyní trpí přes 67.000 lidí, u většiny z nich má však covid-19 lehčí průběh. V nemocnicích skončilo podle posledních údajů k sobotě 28. listopadu 4565 lidí, tedy asi 6,7 procenta nemocných. Zemřelo od začátku epidemie dohromady 8138 nakažených.
Množství hospitalizovaných i denní nárůsty úmrtí v poslední době vytrvale klesají. Od začátku listopadu, kdy byly počty hospitalizovaných rekordní, se množství lidí s covidem-19 v nemocnicích snížilo skoro o polovinu. Denní nárůsty množství zemřelých byly na začátku listopadu až přes dvě stovky.
Nejvíce se v posledních dnech covid-19 šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo 610 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. V ostatních okresech v Česku je nárůst případů za týden v přepočtu na obyvatele až o několik stovek nižší.
V Praze v neděli přibylo 137 případů nemoci covid-19, což je zhruba o 30 více než předchozí neděli. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je ale v Praze k dnešku s 42 body stále nejnižší v Česku. V neděli zemřeli čtyři nakažení z Prahy, což je nejnižší počet úmrtí od 15. října.
⚠️V Praze evidujeme za neděli 29.11.2020 / 137 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 29.11.2020 čísla 60.252, počet aktivních případů 6.215#hshmp #COVID19 #praha pic.twitter.com/V27Mmi8QAA
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) November 30, 2020
Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem přes 60.000 případů covidu-19. Zemřelo od začátku epidemie dohromady 785 nakažených z Prahy. Aktuálně nemocí trpí 6215 Pražanů.
Praha je jedním z regionů Česka, kde se covid-19 v uplynulých dnech šíří nejméně. Za posledních sedm dní v hlavním městě přibylo zhruba 141 nakažených na každých 100.000 obyvatel. Největší nárůst za týden byl na Havlíčkobrodsku, a to 610 případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel.
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Související
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
ministerstvo zdravotnictví , Česká republika , Praha , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
včera
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
včera
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
včera
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
včera
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
včera
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
včera
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
včera
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
včera
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
včera
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
včera
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
včera
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
včera
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
21. srpna 2026 21:38
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
V povědomí tuzemské populace je datum 21. srpna bytostně spojeno s vojenským obsazením Československa zosnovaného v roce 1968 Sovětským svazem a čtyřmi dalšími členy organizace Varšavské smlouvy, studenoválečného protipólu Severoatlantické aliance. V mediální smršti, která toto výročí každoročně doprovází, poněkud zapadají události, k nimž došlo v Sovětském svazu o 23 let později, tedy krachu pokusu zastánců tvrdé linie odstavit od moci reformního vůdce Michaila Gorbačova a zvrátit směr vývoje, který umožnil jeho liberalizační kurz. Jednalo se přitom o zásadní moment pro utváření post-studenoválečného světa.
Zdroj: Matěj Bílý