Složitá situace na Moravskoslezsku. Lidé čekají na testy, nákaza se šíří dál

Situace se na Moravskoslezsku, které je momentálně lokálním ohniskem nákazy novým typem koronaviru, zhoršuje. Kapacity odběrových míst jsou přeplněné, a tudíž lidé čekají na výsledky testů několik dní, během nichž se normálně pohybují mezi lidmi, a mohou tak nemoc šířit dál. Armádu, která by teoreticky mohla pomoct, však nasadit nelze, jelikož by musel být vyhlášen nouzový nebo mimořádný stav, k čemuž se ale moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) nechystá.

Hejtman Moravskoslezského kraje se nechal slyšet, že hygienici k tomu nespatřují důvod. Podle šéfa resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je situace pod kontrolou. Informuje o tom server novinky.cz

Spousta lidí žijících v regionu, kde se koronavirus začal šířit mezi horníky pracujícími v dolech OKD a jejich rodinnými příslušníky, kolikrát ani neví, že jsou nemocní. Mají sice nárok na testy, ale jednotlivá odběrová místa jsou častokrát přeplněná. Z tohoto důvodu musejí vyčkávat, až na ně přijde řada. Přestože mají nárok na testy, nejsou jednotlivá odběrová místa často schopná. Volná jsou pouze v Krnově nebo Novém Jičíně, a to až ve středu. 

"Některá odběrová místa jsou v podstatě rozebraná na několik dní dopředu,“ vyjádřil se k tomu mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Petr Kopřivík.

Poukazoval přitom na odběrová místa na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a v Ostravě. Občané se mohou rozhodnout, zda budou několik dní čekat, anebo se nechají objednat do vzdálenějších míst. O víkendu je provoz omezen.

Moravskoslezský kraj má odběrová místa ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), Městské nemocnici Ostrava (MNO), Vítkovické nemocnici, Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov a Slezské nemocnici.

Na základě údajů ze systému, který v kraji využívají lékaři, vyplynulo, že v pátek 10. července byly plné kapacity na odběry ve FNO, Bohumíně, Havířově, Třinci, Frýdku-Místku, Krnově a Opavě, přičemž ani v nadcházejících dnech to nevypadá lépe.

"Sobota i neděle je plná ve FNO, Havířově, Karviné, Třinci, Frýdku-Místku. V dalších nemocnicích mají o víkendu odběrová místa omezený provoz. V pondělí je plné v podstatě všechno, v úterý je to podobné a ve středu je plný Havířov, Třinec, Frýdek-Místek, Karviná a FNO. Lidé se mohou na středu objednat v podstatě už jen do Krnova nebo Nového Jičína,“ konstatoval Kopřivík smutnou skutečnost, že není v rukou hygieniků se situací něco udělat.

"Děláme pouze PCR testy, průměrně 70 denně. Samoplátců máme v průměru pět denně, víc bychom nezvládli,“ potvrdila mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jana Březinová.

"V posledních dvou dnech evidujeme enormní nárůst odběrů, v průměru 140 denně,“ informovala mluvčí karvinské nemocnice Věra Murínová s dodatkem, že se za posledních čtrnáct dnů stihlo uskutečnit 1097 PCR testů.

"Jejich počty poslední dny narůstají,“ řekla mluvčí MNO Andrea Vojkovská, že situace není o moc lepší ani jinde.

Třinec dokáže testovat 105krát denně, tedy 1470 krát za 14 dní. Přetížená je i FNO, ačkoliv se prodloužila doba provozu odběrových míst. Měsíčně se podrobí testům přibližně 4,5 tisíce lidí. Podle mluvčího hygieniků by v tomto případě mohla být nasazená armáda, která ale už na Moravskoslezsku nepomáhá, jelikož neplatí mimořádný nebo nouzový stav. „Musel by být vyhlášen mimořádný nebo nouzový stav,“ vysvětlil.

"Laboratoře jsou schopny to zvládnout, je problém s odběrovými místy. Situaci ani nepomáhají pendleři z Polska. Většina z nich si povinné testy dělá u nás, to je další zatížení na kapacitu těch odběrových míst,“ podotkl Kopřivík.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.
ANO 2011, Občané městských částí a Zelená pro Opavu podepsali koaliční smlouvu. Uprostřed Tomáš Navrátil

Polovina statutárních měst už skládá koalice. Primátora má Karviná, Opava i Teplice

Zástupci vítězné ČSSD a hnutí ANO podepsali dnes v Karviné koaliční smlouvu. Opavu povede v příštích čtyřech letech koalice ANO a uskupení Občané městských částí Opavy (OMČO) a Zelená pro Opavu. Alespoň předběžně domluvenou koaliční spolupráci má týden po volbách 15 z 27 statutárních měst. Koalice dnes vznikly i v některých okresních městech. Chrudim by měla vést koalice ANO, Chrudimáků a Pirátů, z větší části obdoba dosavadního vedení. V Chebu budou zřejmě spolupracovat vítězné ANO, Volba pro kraj (VOK) a ODS. Litoměřice povede vítězné ANO s uskupením Naše Litoměřice, jedná se ještě o vstupu třetího do koalice. V Jeseníku se na koalici opět domluvilo vítězné uskupení Jeseník srdcem a PRO Jeseník. V Teplicích dnes večer podepsalo koaliční smlouvu vítězné ANO s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09.

Více souvisejících

Karviná OKD Moravskoslezský kraj Ivo Vondrák (hejtman) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy