Českým nemocnicím a soukromým laboratořím momentálně nečiní problém dělat denně až 17 000 testů na covid-19. Jejich počet by se ale měl zvýšit na pětadvacet tisíc. Dosud není jasné, jak toho mají dosáhnout. Jde o plán, který je součástí přípravy státu na podzim, kdy se očekávává nástup běžných respiračních onemocnění, tedy nejen koronaviru.
Jinými slovy lze říct, že na podzim sehraje významnou roli obyčejná vatová tyčinka. Nebude-li v Česku dostatek testovacích sad, pak nedokáží laboratoře otestovat více lidí.
Například Fakultní nemocnice Královské vinohrady disponuje 36 tisíci odběrových sad s životností omezenou do března příštího roku. "My jsme nikdy neměli úplný nedostatek, ale museli jsme se hodně otáčet, abychom měli vždy dostatek odběrových sad,“ nechal se v rozhovoru pro ČT24 slyšet ředitel nemocnice Petr Arenberger.
Náklady na jeden test činí osmdesát až pět set korun v závislosti na výrobci. Sady ale musí být kvalitní, protože jinak se může stát, že vata ze špičky zůstane hluboko v nose, nebo se během odběru zlomí špejle. To se zdravotní sestře Heleně Kačurové, která je touto prací pověřená už od jara, zatím ještě nestalo.
"Měli jsme různé, většinou Čína a Korea. Ale v kvalitě se nezdál být při odběru rozdíl. Nevím, co potom v laboratoři při testování,“ vysvětlila.
Padesát tisíc korun denně za chemikálie
Resort zdravotnictví doufá, že ve srovnání s březnem bude testovacích sad dostatek. Sám pro to udělal vše, co je v jeho silách.
"Jistot je v životě velmi málo, ale snažili jsme se udělat všechno pro to, aby k té situaci opakovaně nedošlo,“ řekl vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch.
Nejedná se ale jenom o vatové tyčinky či zkumavky, jelikož laboratoře také hodně spotřebovávají reakční roztoky. "Spotřebujeme dvě celá balení reakčních směsí, což znamená ve výsledku zhruba 50 tisíc korun investice jen do chemikálií za den,“ vysvětlila vedoucí laboratoře FN Královské Vinohrady Nikol Matějíčková s poznámkou, že uvedená cena souhlasí se zpracováním dvou set vzorků.
Nouzový stav ukončil i centrální nákupy, proto si každá nemocnice musí zdravotnický materiál i chemikálie obstarávat na vlastní triko.
Související
Slovenskem otřásá skandální úmrtí: Pacientka nepřežila zákrok, lékař si z operace odskočil na tiskovou konferenci
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
nemocnice , Zdravotnictví , ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
před 2 hodinami
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
před 3 hodinami
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno před 3 hodinami
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
před 4 hodinami
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
před 5 hodinami
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
před 6 hodinami
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
před 6 hodinami
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
před 7 hodinami
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
před 7 hodinami
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
před 8 hodinami
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
před 9 hodinami
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
před 10 hodinami
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
před 11 hodinami
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
před 11 hodinami
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
před 12 hodinami
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
před 13 hodinami
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 14 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 15 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková