Od prosince budou mít lidé starší 60 let nárok na přeočkování už pět měsíců po dokončeném očkování. Informaci, kterou v neděli avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), potvrdil po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Stejnou možnost budou mít také chroničtí pacienti, u ostatních předpokládá zkrácení půlročního intervalu kvůli kapacitám očkování později. V listopadu zdravotníci denně aplikují v pracovních dnech mezi 20.000 a 30.000 třetích dávek, 15.000 až 23.000 lidí se nechává očkovat nově.
Podle Vojtěcha jsou lidé nad 60 let zranitelnou částí populace, které více hrozí hospitalizace třeba i na jednotkách intenzivní péče. "Takže tam upínáme hlavní síly, abychom populaci co nejdříve proočkovali, aby byla chráněna v této složité epidemiologické situaci," uvedl ministr.
V současné době se mohou očkovat lidé šest měsíců po druhé dávce dvoudávkové vakcíny nebo po podání vakcíny jednodávkové. Jako první měli nárok zejména lidé nad 80 let a zdravotníci, poté sedmdesátníci. Z více než 624.000 podaných posilujících dávek dostali více než dvě třetiny lidé nad 60 let.
Dřívější nárok mají podle Vojtěcha také chroničtí pacienti s vážnými onemocněními, kteří měli i na začátku očkování před svými vrstevníky přednost. "Ale tam předpokládáme, že se zapojí zejména praktičtí lékaři nebo jejich ošetřující lékaři, protože ti znají své pacienty," dodal ministr.
Prioritu mají podle něj v současné době lidé, u kterých se očkování teprve zahajuje. Jen za listopad, od kdy platí povinnost provozovatelů restaurací kontrolovat covidové certifikáty návštěvníků a zároveň zdravotní pojišťovny nehradí testy neočkovaným dospělým, se přišlo nechat očkovat nově 280.000 lidí. Ode dneška navíc neplatí jako potvrzení negativní test.
"Předpokládáme, že v dalších fázích bychom do zkrácení na pět měsíců zahrnuli i další věkové skupiny," doplnil Vojtěch. Očkováno proti covidu-19 alespoň jednou dávkou je podle aktuálních dat 60,9 procenta celkové populace, dokončené očkování má 58,4 procenta z nich. Mezi dospělými je plně očkováno 69 procent.
Související
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Adam Vojtěch (ANO)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 1 hodinou
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 1 hodinou
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 2 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 3 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 4 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 4 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 5 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 6 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera