Problémy s nákazou novým koronavirem jsou podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové spíš ve středních a malých firmách nebo velkokapacitních kancelářích než ve velkých závodech. Řekla to na jednání sněmovního zdravotnického výboru.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude žádat testování dvakrát týdně. První kolo testování musely firmy nad 250 zaměstnanců ukončit do 12. března a poté ho mají opakovat každý týden. Postupně se povinnost zavedla i pro menší firmy a úřady.
Firmy deklarují, že podíl pozitivně testovaných mezi zaměstnanci je zhruba od 0,75 do 1,5 procenta. Přesná čísla nejsou dostupná, firmy budou počty provedených testů hlásit až jednou měsíčně zdravotním pojišťovnám, pokud od nich budou žádat příspěvek.
Každý s pozitivním výsledkem samotestu musí ještě na potvrzení testem PCR. Podle dat o počtu těchto testů na webu ministerstva se jejich počty nezvyšují. V týdnu před zahájením povinného testování ve firmách jich bylo maximálně 42.795, v prvním týdnu testování ve firmách nejvýše 40.945 a v úterý tohoto týdne pak 35.856. Počty testů se ale někdy hlásí dodatečně. Zároveň se případní nově odhalení pozitivní z firem mohou skrýt v klesajícím počtu záchytů od lékařů či hygieniků.
"Víme z mezinárodních údajů, že zhruba dvě procenta lidí v populaci přenášejí zhruba 90 procent virové nálože. A tato dvě procenta jsou ta dvě procenta, která chytáme těmito testy. Z mého pohledu tedy fungují," řekl ministr. Pořád podle něj platí to, že nejčastějším místem, které lidé hlásí jako místo nákazy, je rodina nebo zaměstnání.
"Postupně během několika týdnů dojde ke snižování nálože v zaměstnáních, kde zcela pochopitelně se člověk nejčastěji může nakazit," dodal. Kritici antigenního testování upozorňují, že mohou být zejména u lidé bez příznaků falešně negativní. Testování kolektivů a následné uvalování karantén na kontakty by tuto nevýhodu podle jiných odborníků ale mělo vyrovnat. Pomůže také častější opakování testu. Vláda se bude zabývat zavedením testování dvakrát týdně.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Pavla Svrčinová , firmy
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
před 1 hodinou
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
před 2 hodinami
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
před 3 hodinami
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
před 4 hodinami
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
před 7 hodinami
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
před 8 hodinami
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
před 9 hodinami
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
před 10 hodinami
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
před 11 hodinami
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
včera
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
včera
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
včera
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
včera
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
včera
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
včera
Stát lidem nabídne bezúročné úvěry. Na rekonstrukci domu až dva miliony, na byt ani ne polovinu
včera
Diplomacie nedokáže Rusko zastavit, Ukrajina ho proto musí brzdit údery, řekl Zelenskyj
včera
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
Kaja Kallasová, šéfka evropské diplomacie, prohlásila, že se dynamika války obrací ve prospěch Ukrajiny a Rusko se ocitá v defenzivě z hlediska vojenského, ekonomického i diplomatického. Zároveň však na základě posledních útoků na Kyjev upozornila, že Moskva neprojevuje skutečný zájem o mír, což potvrdila i shoda unijních ministrů.
Zdroj: Libor Novák