Průměrná cena respirátorů v lednu stoupla o deset procent

Průměrná cena respirátorů na internetu v lednu meziměsíčně podle nákupního rádce Heureka.cz vzrostla zhruba o deset procent. Prodeje byly v prvním měsíci roku asi o čtvrtinu nižší než v prosinci, jsou srovnatelné s letními měsíci.

ČTK to dnes řekl šéf analytiků portálu Heureka Michal Buzek. Na konci roku skončilo dočasné zrušení 21procentní daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory a související ochranné prostředky. Předchozí vláda ho zavedla loni začátkem února.

Cena respirátorů se podle mluvčí e-shopu Alza.cz Daniely Chovancové ve většině případů vzrostla o výši DPH. U některých produktů zůstala stejná nebo dokonce klesla. Na prodeje ale změna DPH nemá významný vliv. "Poptávka po respirátorech se neustále mění, mezi jednotlivými měsíci se může lišit až o 30 procent. Velký nárůst jsme zaznamenali v listopadu, kdy lidé pravděpodobně nakupovali respirátory před vánočními svátky. V lednu byly prodeje přibližně o deset procent nižší než v prosinci. Prodeje se tak mění spíše podle vývoje pandemie a aktuální situace," řekla.

Český výrobce respirátorů Good Mask se rozhodl nepromítat DPH do cen a změnu sazby kompenzovat z marže. "Zajímavý byl významný výkyv poptávky před koncem loňského roku, který byl spojený s obavou ze zdražování v důsledku konce výjimky z DPH na respirátory. Následně se poptávka vrátila na standardní vyšší úroveň, kterou sledujeme během eskalace šíření viru covid-19," uvedl mluvčí společnosti Aleš Povr.

Balení deseti kusů jedněch z nejoblíbenějších respirátorů FFP2 na webu Heureka.cz značky General Public Protection lidé seženou v průměru za 116 korun, aktuálně nejnižší cena na internetu je 62 korun. Průměrná cena od 26. prosince vzrostla k dnešku o deset korun. V případě respirátorů Nanolab v černé barvě po deseti kusech je aktuálně průměrná cena proti 26. prosinci o korunu nižší a činí 466 korun. V období od 26. prosince do dneška klesla i minimální cena, a to z 430 na 309 korun.

Respirátory alespoň třídy FFP2 musejí lidé nosit v prostředcích veřejné dopravy, v obchodech a dalších vnitřních prostorech.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy