První dodávka vakcíny od AstraZeneky dorazí do Česka v sobotu

V sobotu do Česka dorazí první dodávka vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU před týdnem schválila Evropská komise. V první dodávce by mělo být asi 20.000 dávek vakcíny. ČTK to napsal Martin Nesrsta, mediální zástupce firmy Avenier, která zajistí distribuci prvních dodávek. Avenier je součástí skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka.

"O následující víkendu obdržíme od společnosti AstraZeneca první dodávku ve výši cca 20.000 dávek, jejich distribuce začne bezprostředně po propuštění Státním ústavem pro kontrolu léčiv začátkem příštího týdne," uvedl Nesrsta. Podle informací ČTK by dodávka měla do Česka dorazit v sobotu ráno.

Avenier společně s ministerstvem zdravotnictví zajistí distribuci prvních dodávek do té doby, než zdravotní pojišťovny ve výběrovém řízení vyberou oficiálního distributora pro AstraZeneku. Avenier už je distributorem v ČR pro vakcínu firmy Moderna.

Česko má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by jich měla firma dodat 130.000, uvedla tento týden na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Ředitelka zdravotní péče firmy AstraZeneca pro Českou republiku Jarmila Dolečková v rozhovoru pro dnešní MF Dnes uvedla, že by v únoru měla firma dovézt přes 170.000 dávek. Další dodávky se podle ní očekávají 10., 17. a 28. února.

Zdravotníci by měli vakcínou AstraZeneky očkovat lidi od 18 let. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní část paže, a to s odstupem čtyři až 12 týdnů. Dolečková v rozhovoru uvedla, že firma doporučuje dodržet 12 týdnů. "Což mimochodem kromě dosažení větší účinnosti umožní i naočkovat větší množství populace," řekla deníku.

V ČR už zdravotníci očkují dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny. Očkovací látku dostávají především zdravotníci, lidé starší 80 let a lidí v domovech pro seniory. Ke čtvrtečnímu večeru bylo podle dat ministerstva zdravotnictví podáno zhruba 327.800 dávek, 78.434 lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování AstraZeneca

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy